Сприйняття корупції в Україні: результати опитування правників

КИЇВ — 11 січня 2022 року. У грудні за ініціативи Організації Об’єднаних Націй в усьому світі щорічно відзначається День боротьби з корупцією. Україна ратифікувала Конвенцію ООН проти корупції ще 18 жовтня 2006 року. Окрім цього, Верховна Рада ухвалила низку антикорупційних законів, що заклали основи антикорупційної політики. Проте наразі за рівнем сприйняття корупції наша країна посідає 130-е зі 180-ти місць в рейтингу міжнародної неурядової організації Transparency International.

Щоб прояснити ситуацію, Комплаєнс Комітет АПУ провів опитування серед читачів Telegram-каналу АПУ. Тож запрошуємо ознайомитися з результатами.

На запитання, чи стикалися ви будь-коли з корупцією під час здійснення вашої бізнес-діяльності, відповіді розподілилися так (загалом проголосувало 223 осіб): так — 53%, ні — 18%, особисто ні, але знаю випадки — 29%.

Чи стикалися члени АПУ з випадками корупції на юридичному ринку: так — 53%, ні — 22%, особисто ні, але знаю випадки — 25% (загалом проголосувало 205 осіб).

Щодо того, чи є заходи, що вживаються органами влади по боротьбі з корупцією, успішними, отримали такі результати (загальна кількість голосів — 203): так — 8%, ні — 74%, а влада щось робить — 18%.

А щодо успішності заходів, які вживаються бізнес-спільнотою по боротьбі з корупцією, респонденти проголосували так (загальна кількість голосів — 192): так — 13%, ні — 63%, важко визначитися — 24%.

«Передбачувано, колеги невисоко оцінили зусилля влади із розбудови антикорупційного порядку денного. Попри майже 20-річні зусилля з проведення судової, правоохоронної, адміністративної реформи та євроінтеграції, 75% населення висловлює недовіру до державного апарату (чиновників), 53% — Національній поліції України, 68% — Вищому Антикорупційному суду, що сходиться з результатами опитування членів АПУ.

Втішно при цьому бачити дещо вищу оцінку прагнень бізнесу щодо реальної зміни ситуації. На мій погляд, це свідчить про те, що комерційний сектор, з його намаганнями налагоджувати системну роботу із впровадження стандартів ділової етики, комплаєнс, антикорупційних гарячих ліній, бере ініціативу в свої руки та має всі шанси на успіх. Подальші кроки щодо розширення вже впроваджених та реально працюючих дій по всьому ланцюгу постачальників і партнерів, залучення середнього та малого бізнесу до таких системних мір та партнерських програм — наша запорука успіху як країни, наш шлях до цивілізованого суспільства, де немає місця корупції», — ділиться Олена Коновалова, координаторка Комплаєнс Комітету АПУ, Chief Compliance Officer, ПрАТ «МХП».

Нагадаємо, що Комплаєнс Комітет лише нещодавно доповнив структурні підрозділи АПУ, тож запрошуємо колег — членів Асоціації активно долучатися до його роботи. Для цього необхідно звернутися до координаторки з питань членства Наталії Єрмоленко, написавши на e-mail: members@uba.ua.

Do you have an interesting idea for an event?