VIII Конференція з кримінального права та процесу: ключові тенденції та практичні аспекти сфери

КИЇВ — 11 листопада 2021 року. Завершився перший день VIII Конференції з кримінального права та процесу — однієї з найочікуваніших подій року, що цього разу пройшла в онлайн-форматі. Відкрила захід вітальними словами Анна Огренчук,Президентка Асоціації правників України, керуюча партнерка LCF Law Group. «Система юстиції залишається надзвичайно перевантаженою. Лише за 2019 — 2020 рр. до судів надійшло більше ніж 2 млн 300 тис. кримінальних справ», — зазначила Анна. За її словами, у зв’язку з розвитком ІТ-технологій наразі все більшою проблемою стає кіберзлочинність. Окрім цього, потребують вирішення питання захисту правників і відновного правосуддя.

«Тож бажаю отримати інсайд від кращих юридичних фірм у цій практиці», — звернулася Анна до усіх учасників конференції.

Про внутрішню «кухню» кримінальної практики поговорили під час першої сесії заходу. Модераторка Злата Симоненко, радниця Sayenko Kharenko, розпочала її з бліцопитування учасників обговорення щодо цікавих фактів зі своєї практики, а далі розпочалася жвава дискусія.

Сергій Гребенюк, партнер Asters, розповів про власне бачення ключових трендів практики White-collar crime, серед яких виокремив зростання справ у таких сферах: ІТ, кібербезпека, справи, пов’язані з ліквідацією податкової міліції, справи з іноземним елементом, зокрема, в галузі відмивання коштів (і цей тренд, на думку доповідача, буде тільки зростати). «Зараз є велика кількість проєктів чи стартапів, які створюються навіть під окремий судовий процес», — поділився своїми спостереженнями Сергій Гребенюк.

Сергій Смірнов, партнер Sayenko Kharenko, підтримав погляди колеги щодо ключових трендів практики кримінального права і зосередився на розгляді теми інформаційного супроводу. «Треба ретельно обмірковувати, яку саме інформацію ми виносимо у публічну площину, у якому обсязі і щодо якого саме клієнта», — розповів про власний досвід доповідач.

Продовжив обговорення зі змістовною доповіддю Денис Бугай, партнер VB PARTNERS. Так, він визначив 5 тенденцій розвитку ринку кримінального права: зростання об’єму ринку, комплексність кейсів, що вимагає експертності, якість роботи правоохоронних органів, вихід на міжнародний ринок, стабільне зростання конкуренції, яке найближчим часом лише збільшиться. З огляду на такі тенденції Денис запропонував рекомендації для збереження конкурентоспроможності:

— спеціалізація в окремих галузях кримінального права;

— grow or go (рости або йди) — цей аспект стосується підвищення експертизи та сильної кваліфікованої команди;

— мáркетинг vs маркéтинг: проактивний підхід до роботи;

— нетворкінг, адже найкращі клієнти приходять завдяки знайомствам та рекомендаціям кліентів (зокрема, з досвіду VB PARTNERS, 37% клієнтів приходить саме через знайомства, а 25% — через персональні контакти);

— рейтинги для адвокатів з кримінального права, оскільки для багатьох клієнтів, особливо іноземних — це орієнтир та HR-інструмент.

«Ринок і конкуренція росте, тому треба бути готовими відповідати на ці виклики», — наголосив Денис Бугай.

Наступний доповідач, Кирило Кролевецький, керівник АО «Кролевецький та партнери», розповів про розвиток практики кримінального права на регіональному рівні, визначив підходи до просування своїх послуг та поділився власним баченням критеріїв конкурентоспроможності. На його думку, це:

— підбір збалансованої кваліфікованої команди;

— можливість залучення юристів з різних практик;

— націленість на результат;

— висвітлення позитивних кейсів з фокусом на цільову аудиторію.

Завершив сесію Володимир Марусяк, керуючий партнер ЮФ «Марусяк і партнери», з доповіддю про проблеми і особливості пошуку персоналу.

Наостанок спікери поділилися власними лайфхаками мотивації членів команди, які вони використовують у своїх фірмах.

Короткий огляд ключових позицій ЄСПЛ під час спеціальної доповіді представив Володимир Боряк, адвокат Asters, юрист Секретаріату ЄСПЛ в 2014 — 2015, 2017 — 2020 рр. Аналізуючи практику ЄСПЛ, Володимир розповів про: захист у кримінальному процесі, допустимість доказів, розкриття доказів стороні захисту та право на свободу.

Під час другої сесії, яку модерувала Тетяна Огнев’юк, голова Правління Правничої асоціації «ДОБРОСУД», адвокатка, порушили актуальні проблеми зловживання процесуальними правами і захисту професійних прав та гарантій.

Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова «Центру громадянських свобод», виступила з емоційною доповіддю про переслідування правозахисників в окупованому Криму. Наразі півострів залишається ізольованим від світу, тому якщо щось трапляється з порушенням прав адвокатів, вони не можуть ні до кого звернутися, адже немає доступу до міжнародних правозахисних організацій. Адвокати, які на свій страх і ризик беруться за політично мотивовані справи, піддаються переслідуванням, погрозам, обшукам, прослуховуванням, щодо них фабрикуються справи про адмінправопорушення тощо. «Якщо ми не захистимо захисників, то не буде кому захищати наших громадян, а їх в окупованому Криму залишилося близько 2,5 млн. Це наша сфера відповідальності, тому звертаюся до професійної спільноти із закликом об’єднання і створення спільних ініціатив чи проєктів, які могли б підтримати наших колег», — наголосила Олександра.

Наступним виступив Євген Гілін, старший партнер АО «Жованник і партнери», який сам став жертвою переслідування, проте не на окупованих територіях, а в Херсоні. Нещодавно в центрі міста, біля офісу фірми невідомі підпалили його автомобіль, а 1,5 року тому був здійснений напад на офіс АО. Попри те, що були відкриті кримінальні провадження, справи й досі не розкриті. Доповідач зауважив, що не лише він опинився в такій ситуації, адже за даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, станом на жовтень 2021 р. зі 136 злочинів проти адвокатів було розкрито лише 1. Тож Євген закликав юридичну спільноту діяти разом і відстоювати свої професійні права.

Юлія Тарасюк, начальниця другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Київської обласної прокуратури, розповіла про зловживання процесуальними правами з погляду прокурора і навела конкретні приклади: затягування строків розгляду, неявка на засідання, відмова від захисника, симулювання хвороби, неадекватна чи агресивна поведінка під час проведення окремих слідчих дій, наприклад, обшуку.

Продовжила обговорення Олександра Яновська, суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, яка запевнила, що зловживання правами поширене не лише у нас, а й на міжнародному рівні. «Щоб відбулися якісь зміни, насамперед, має змінитися правосвідомість прокурорів, адвокатів і суддів», — переконана Олександра.

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність генеральним партнерам конференції: ЮК ASTERS, AVERLEX, Ario Law Firm, ЮФ VB Partners, партнерам заходу: ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», LCF, ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», партнерам сесій Riyakо & partners, Juscutum, Arzinger, а також медіапартнерам за сприяння та підтримку в організації заходу!

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?