XV Щорічний форум з корпоративного права: нові реалії та перспективи

КИЇВ — 22 жовтня 2021 року. Асоціація правників України провела XV Щорічний форум з корпоративного права, який вже давно став майданчиком для професійної дискусії та обміну думками між провідними експертами, науковцями, представниками влади, профільних і міжнародних організацій.

Вітаючи учасників, Микола Стеценко, член Правління Асоціації правників України, керуючий партнер AVELLUM, наголосив, що нам є чим пишатися, адже корпоративне законодавство в Україні є одним із найкращих, а також закликав учасників заходу до продуктивної полеміки, а не критики, щоб спільними зусиллями знайти ті аспекти, які варто покращити.

Розпочали обговорення новацій у сфері корпоративного права модератори першої сесії Марія Орлик, керуюча партнерка київського офісу CMS Reich-Rohrwig Hainz, яка наголосила, що для обговорення були обрані найцікавіші питання з погляду користі для бізнесу, та Ілля Ткачук, партнер INTEGRITES, котрий закликав учасників бути активними і долучатися до дискусії.

Доповідачі поділилися думками щодо кінцевих бенефіціарних власників, проаналізували нові інструменти корпоративного права, запропоновані у проєкті «Дія City», а також обговорили проблеми і наслідки скасування Господарського кодексу України.

Участь у дискусії брали Роман Кучерявий, начальник Відділу взаємодії із суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Ольга Магалецька, керівниця Офісу Національної інвестиційної ради, Леонід Антонєнко, заступник Голови Фонду державного майна України, та Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

«Проєкт «Дія City» — це спеціальний податковий та правовий режим, який забезпечить сприятливі умови для розвитку ІТ-бізнесу в Україні, залучення інвестицій і розвиток високотехнологічної держави», — поділилася Ольга Магалецька і зауважила, що робота з напрацювання законодавчої бази для «Дія City» ще триває.

Роман Кучерявий надав перелік нормативно-правових актів у сфері розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників, поділився досвідом застосування законодавства на практиці і висловив готовність відповісти на запитання учасників поза межами форуму.

Леонід Антонєнко та Максим Лібанов проаналізували законопроєкт № 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період», яким передбачено внесення змін до ЦКУ і визнання ГКУ таким, що втратив чинність. Леонід Антонєнко висловив занепокоєння новаціями, адже це несе певні ризики. Натомість Максим Лібанов не поділяє скепсису опонента і вважає проєкт Закону доцільним і прогресивним, попри ті проблемні аспекти, що ще залишилися. Під час голосування учасники форуму більшістю голосів також підтримали необхідність уніфікації організаційно-правових форм.

Модераторка другої сесії Анна Зоря, партнерка АО Arzinger, запропонувала обговорити актуальні тенденції і тренди М&А трансакцій на українському ринку, використання українського права в М&А угодах, особливості підготовки і укладення угод і наголосила, що всі учасники дискусії працюють у різних сферах, тому максимально зможуть висвітлити питання М&А в різних аспектах.

Подискутували щодо цих питань у невимушеній атмосфері формату питання-відповідь і поділилися цікавими лайфхаками Віталій Провоторов, керуючий партнер Soul Partners, Роман Шуляр, партнер, керівник трансакційної практики ЮФ «Марченко Партнерз», Олена Лисицька, керівниця юридичного департаменту DCH Group, та Ольга Магалецька.

Анна Зоря подякувала учасникам за жваву дискусію і висловила сподівання, що результати обговорення будуть корисними для практичної діяльності.

Далі Расім Бабанли, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, представив учасникам форуму спеціальну доповідь на тему: «База правових позицій ВС: новітній «помічник юриста»: презентація технології аналізу судових рішень».

«База правових позицій Верховного Суду — це інструмент для покращення доступу до практики ВС», — пояснив доповідач. Цією базою можна користуватися у вільному доступі, вся інформація взята з реєстрів судових рішень, тобто вона знеособлена. Пошукова база запущена у липні в тестовому режимі, тому ще є значний потенціал для її покращення, до чого Расім Бабанли і закликав долучатися членів Асоціації правників України. Планується, що згодом у базі також будуть доступними і рішення з практики Європейського суду з прав людини.

Про корпоративне врядування у державному секторі дізналися під час інтерв’ю Крістіни Голубицької, заступниці Міністра економіки України. Інтерв’юером виступив Володимир Ігонін, партнер, керівник практики корпоративного права / М&А ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», який зауважив: «Сьогодні ми отримаємо максимально актуальний інсайд, оскільки Крістіна приєдналася до команди Міністерства лише влітку». Учасники форуму мали нагоду дізнатися про особливості, динаміку і перемоги корпоративного врядування компаній держсектора, плани Кабміну і Міністерства економіки України. Окрім цього, Крістіна поділилася планами на майбутнє, зокрема, серед перспектив — підвищення ефективності діяльності держсектору, і закликала членів АПУ до законотворчої роботи у цій сфері. Користуючись нагодою, Володимир Ігонін запросив пані Крістіну на XVI Щорічний форум з корпоративного права у 2022 році, щоб обговорити ініціативи, які вдасться реалізувати протягом року.

Третя сесія форуму була присвячена обговоренню поточного стану і перспектив корпоративного управління. Модераторкою виступила Оксана Краснокутська, радниця АEQUO, яка представила учасників і запропонувала подискутувати щодо законопроєктів «Про акціонерні товариства» і «Корпоративне управління державних підприємств», підбити підсумки другого року Кодексу корпоративного управління, а також проаналізувати корпоративне управління у приватному секторі і трансакціях.

До обговорення долучилися Максим Лібанов, Наталія Мануілова, старша спеціалістка з фінансового управління практики державного управління Світового Банку, Олександр Лисенко, заступник голови напряму корпоративного управління Київської школи економіки, та Володимир Ігонін.

Так, Максим Лібанов прокоментував законопроєкт «Про акціонерні товариства», схвалення якого очікується вже на початку листопада, а чинності він набуде з 1 січня 2022 року (за винятком положень про електронне голосування, що почнуть діяти з 1 січня 2023 року). Доповідач запевнив, що в діяльності підприємств нічого кардинально не зміниться. Серед новацій передбачено впровадження одно- чи дворівневої системи корпоративного управління, можливість електронних загальних зборів і голосування.

Олександр Лисенко зауважив, що зміни у законодавстві про корпоративне управління назріли дуже давно, а Наталія Мануілова, яка приєдналася до заходу онлайн, наголосила: «Уряд наразі має чітке бачення, як удосконалювати корпоративне управління державних підприємств».

Володимир Ігонін поговорив про корпоративне управління у приватному секторі і визначив перспективи на найближчі три роки: «Переважна частина бізнесу закриє свої іноземні холдинги, і збільшиться частка трансакцій без іноземного елемента, внаслідок цього зростатиме попит на корпоративне врядування».

Приємним завершенням заходу стало спілкування у неформальній атмосфері та ближче знайомство під час нетворкінгу.

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність за підтримку XV Щорічного форуму з корпоративного права генеральному партнеру AEQUO, партнерам CMS Reich-Rohrwig Hainz, ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» та партнерам сесії Arzinger і AVELLUM.

Попереду ще багато нового, тож слідкуйте за оновленнями і долучайтеся до нових проєктів! Разом наш голос гучніший!

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?