Що таке віртуальні активи? До чого тут кіберполіція? Які проблеми регулювання, кваліфікації дій та захисту під час досудового розслідування?

КИЇВ — 20 жовтня 2021 року. Відділення АПУ в місті Києві провело захід на тему: «Криптовалюти: проблеми регулювання, кваліфікації дій та захисту під час досудового розслідування».

«Перша тема заходу для Відділення — саме криптовалюта, оскільки останнім часом у нашій практиці все більше виникає питань, що робити в кримінальних провадженнях, де об’єкт злочину — криптовалюта. Під час захисту клієнтів у мене виникла низка питань, що таке майнінг і як його розуміють клієнти, судді та учасники кримінального провадження», — прокоментувала Злата Симоненко,Голова Відділення АПУ в м. Києві, радниця ЮФ Sayenko Kharenko.

Під модеруванням Сергія Смірнова, партнера ЮФ Sayenko Kharenko, учасники обговорили питання регулювання криптовалюти, кваліфікації дій і захисту під час досудового розслідування та роль кіберполіції у дотриманні вимог Закону України «Про віртуальні активи».

«Як нам вже відомо, кіберполіція — це один із двох органів по роботі з віртуальними активами. Другий орган — Державна служба віртуального моніторингу. Чому ми? — питання риторичне, проте ми працюємо з віртуальними активами з 2016 року і маємо досить багато практики. ЗУ «Про віртуальні активи» передбачає міжнародну кооперацію з іншими органами іноземних держав, що допоможе вирішити багато кримінальних справ щодо шахрайства з віртуальними активами», — зазначив Євгеній Панченко, заступник начальника оперативно-аналітичного управління Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Станіслав Самойлов, начальник 4-го відділу «Дата» 3-го управління (інформаційних технологій та програмування) Департаменту кіберполіції Національної поліції України, зауважив: «Ми цілком підтримуємо впровадження нових норм права щодо віртуальних активів — це допоможе нам розуміти, з чим ми працюємо, адже поліція має право працювати в межах чинного законодавства».

Учасники заходу розглянули багато кейсів іноземних країн щодо ідентифікації цифрового гаманця, замороження активів, арешту і методики слідчо-розшукових дій з криптовалютою.

Особливу увагу спікери присвятили питанням доведення невинуватості посадової особи, володіння коштами у біткоїнах шляхом ідентифікації гаманця на блокчейн, методам та шляхам захисту цифрових активів від шахраїв.

«У справах, де є криптовалюта, арештовують апаратний гаманець, тобто не фізичний. Є ухвали про накладення арешту на криптовалюту з номером електронних гаманців, але наскільки я розумію, виконати їх практично неможливо, адже їх немає куди направляти. Ймовірно, ЗУ «Про ліцензування віртуальних активів» буде першим кроком, що допоможе реалізовувати такі рішення», — зауважив Орест Стасюк, радник ЮК Asters.

Криптовалютна система — це система анонімних трансакцій, тому цим користуються зловмисники для відмивання грошей, фінансування незаконних операцій тощо. Це також лазівка для фізичних і юридичних осіб, які хочуть уникнути фінансових санкцій при переведенні активів.

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

 

Do you have an interesting idea for an event?