Бюро економічної безпеки починає діяльність. До чого треба готуватися бізнесу?

КИЇВ — 04 жовтня 2021 року. Тетяна Лисовець, Голова Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, старша партнерка Адвокатської компанії «Соколовський і партнери», надала коментар для Forbes.

Створення БЕБ — наявний стан справ

Питання створення повністю нової структури на заміну податкової міліції (ПМ) обговорюється вже багато років. У січні 2017 року це вдалося зробити тільки наполовину: до Податкового кодексу внесли зміни про ліквідацію ПМ, але закінчити цей шлях держава не спромоглася. Створення Бюро фінансових розслідувань, так хотіли назвати цю службу, було відкладено. 

ПМ функціонувала в «недореформованому» та «недоліквідованому» стані фактично до цього часу. У 2021 році вже склалися всі умови, і 28 січня був прийнятий Закон «Про Бюро економічної безпеки України». БЕБ мало запрацювати з 26 вересня, але виникло багато організаційних проблем, і депутати вирішили відтермінувати запуск на два місяці. Президент з великою ймовірністю має підписати відповідні зміни до Закону.

У серпні цього року главою Бюро за конкурсом був обраний Вадим Мельник, полковник податкової міліції, очолював слідче управління Державної фіскальної служби (ДФС) у 2014 — 2016 роках. До цього працював на різних посадах у структурі податкової міліції. З кінця 2020 року вже керував ДФС. Мельник — людина системи, добре розуміється на її проблемах і можливостях.

Як ця «силова машина» буде працювати?

Директор БЕБ планує відкрити територіальні управління в кожній області — структура буде подібна на ПМ. Але, звичайно, створити 25 відділень буде дуже непросто, і на це потрібен певний час. Бюро спочатку задумувалось як аналітична служба, що буде займатися питаннями фінансової безпеки держави. Всупереч очікуванням, БЕБ створена, передусім, «силовим» органом.

Служба матиме право на застосування фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї. Фактично, Бюро здійснюватиме ті самі правоохоронні функції, що й ПМ. У деяких аспектах, зокрема організаційно, робота нової служби буде схожа на Національне антикорупційне бюро. Детективи здійснюватимуть як оперативно-розшукові, так і слідчі дії.

Вадим Мельник в інтерв’ю говорить, що Бюро створюватиме легендовані підприємства, співробітники працюватимуть під прикриттям та вербуватимуть агентів. Так вони будуть намагатися збирати фактаж неконтактним способом і далі вже приходити з претензіями до підприємців. Так працює НАБУ.

Закон передбачає кількісний склад співробітників БЕБ не більше 4 000 осіб. Колишні працівники податкової міліції можуть бути прийняті на роботу до Бюро. Приблизно до кінця 2021 року буде працювати конкурсна комісія. Для нормального початку роботи, за словами Мельника, необхідно сформувати не менше 30 % особового складу.

В травні цього року, на одному з обшуків у нашого клієнта, податкові міліціонери запевняли мене, що вони плавно «перетечуть» у БЕБ. Після призначення керівником служби Вадима Мельника це здається цілком імовірним, як мінімум, частково. Отже, залишаються серйозні побоювання, що нова структура разом зі старими кадрами успадкує всі недоліки і вади податкової міліції.

Прогнози на 6-12 місяців. На що чекати бізнесу?

З моменту запуску Бюро ще два місяці Служба безпеки України, Державне бюро розслідувань і Національна поліція продовжуватимуть розслідувати фінансові кримінальні провадження. Протягом цього строку вони мають передати наявні у них справи до прокуратури, а вона потім — до суду або БЕБ. Цей процес буде орієнтовно тривати з 26 листопада до 25 січня.

Ще активно брати участь у грі буде прокуратура. Після реформування вона втратила право розслідувати злочини, але не контроль над досудовим слідством. Зараз прокурори «знайшли» себе в податкових злочинах і масово перекваліфіковують ухилення від сплати податків (ст. 212 Кримінального кодексу) на статті, які розслідують СБУ, ДБР та Національна поліція.

Якщо Президент підпише Закон, яким відстрочено початок функціонування Бюро, податкова міліція продовжить свою діяльність до 26 листопада. Проте активність її спаде, і відкриття нових справ буде ускладнено. Це пов’язано з організаційними процесами передачі вже напрацьованих кримінальних проваджень та переходу її працівників до Бюро. 

Фактично, приступити до розслідування кримінальних злочинів БЕБ зможе тільки з січня-лютого 2022 року. Але на той час для повноцінної роботи Бюро ще не матиме достатньо ресурсу. Лише податкова міліція передає до БЕБ тисячі кримінальних проваджень, порушених в 2017 — 2021 роках. Отже, спочатку будуть займатися резонансними або замовними від держави кримінальними провадженнями. Як це було, наприклад, влітку 2021, коли податкова міліція проводила обшуки в КМДА.

Найближчі 6 місяців слід очікувати значного зменшення тиску правоохоронців у злочинах, пов’язаних з податками. На повну силу БЕБ запрацює тільки в серпні-вересні 2022 року. Тоді закінчаться організаційні заходи та будуть напрацьовані аналітичні матеріали для порушення і розслідування нових кримінальних проваджень.

Кому треба хвилюватися?

У перші 6-8 місяців з моменту початку роботи детективи будуть займатися кримінальними провадженнями, переданими із ПМ. З тисячі справ, у першу чергу, обиратимуться провадження з ухилення від сплати податків у сумі від 6 723 500 грн. Це мінімальна сума, потрібна для притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу в 2019 році.

Підприємцям, які не увійшли до цієї категорії, боятися щодо старих проваджень особливого сенсу немає. У цьому безладі зі створенням нової структури до них руки навряд чи дійдуть у найближчий рік. Ймовірно, про них взагалі не згадають. Середньому і малому бізнесу буде жити трохи спокійніше, на них просто не буде вистачати ресурсів.

У нових провадженнях під прицілом БЕБ опиниться великий бізнес, який претендуватиме на відшкодування ПДВ. Основну увагу керівник Бюро планує переключити на боротьбу зі «скрутками». Маються на увазі компанії, що «продають» податковий кредит з ПДВ.

Держава також уважно стежитиме, як проходитиме так звана податкова амністія. Влада буде намагатися використовувати БЕБ для боротьби з окремими заможними громадянами.

Україна підписала низку міжнародних угод про обмін фінансовою та податковою інформацією з іноземними країнами. Починаючи з 2023 року планується запуск такого обміну. На той час БЕБ вже стане на ноги, і хвилюватися буде варто всім! 

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу: pr@uba.ua, координаторка з PR та міжнародного партнерства Юлія Матвєєва.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?