Х Західноукраїнський юридичний форум: день 2

ЛЬВІВ — 02 липня 2021 року. Новели для кодексів, санкційна, антикорупційна та деолігархічна політика, земельна реформа та правові аспекти в контексті інфраструктури — все це обговорювали під час другого дня Х Західноукраїнського юридичного форуму від Асоціації правників України. Учасників традиційно привітав Денис Бугай, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2019-2021 рр.).

Про майбутні кодекси України

Що зміниться з прийняттям нового Кримінального кодексу України та Цивільного кодексу України? Який у них прогнозований «запас міцності»? Чи є майбутнє у Господарського кодексу України? Ці питання обговорювали під час першої панельної дискусії, модератором якої виступив Руслан Сидорович, партнер Ario Law Firm, народний депутат VIII скликання:

«Щодо майбутнього нових кодексів та їх запасу міцності хочеться побажати законодавцям не просто мудрості, а дотримання принципу «не зашкодь», — зазначив пан Сидорович.

У дискусії взяли участь Василь Артимович, заступник голови Господарського суду Львівської області, член Львівської регіональної ради з питань реформи правосуддя, Ганна Бондаренко-Легких, суддя Господарського суду міста Києва, В’ячеслав Навроцький, професор кафедри теорії права та прав людини УКУ та Зорислава Ромовська, професорка кафедри цивільного права і процесу Львівського національного університету ім. І. Франка.

Пан Артимович зауважив, що ключовою ідеєю проєкту нового КК є забезпечення справедливості у сфері кримінальної юстиції на нових засадах — класифікації правопорушень, виходячи з виду заподіяної шкоди та встановлення типових санкцій. «КК визначає обсяг забороненого. Водночас це означає, що він встановлює також обсяг не караного, є мірилом свободи. КК передбачає відповідальність за посягання на права та інтереси людини, суспільства, держави. Таким чином, він є гарантом їх реалізації — інструментом свободи», — підкреслив пан Артимович.

Про санкційну, антикорупційну та деолігархічну політику

Про результати роботи, пріоритети, плани діяльності ВАКС та САП, про антикорупційну політику держави та санкції держави проти власних громадян говорили протягом другої панельної дискусії, яку модерував Андрій Романчук, керуючий партнер ЮК MORIS, член правління АПУ.

Учасниками обговорення виступили Маркіян Галабала, суддя Вищого антикорупційного суду, Андрій Костюк, керуючий партнер АО «КПЛТ», Віталій Кравець, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Олег Мицик, керуючий партнер АО «Мицик, Кравчук і партнери» та Андрій Никифоров, суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

Олег Мицик зазначив: «На кожен новий антикорупційний орган відбувається атака для його дискредитації. Створюється інформаційна атака безпосередньо на орган, на його керівника. Тоді оцінка роботи такої установи отримує негативне забарвлення. Друге питання, яке виникає у процесі створення антикорупційних органів – це дублювання повноважень, що ускладнює розуміння функціонування цих органів. Окрім того, варто враховувати не лише індекс виявлення корупції, але й індекс борців з корупцією. Наразі це модно і це питання підіймається при кожній владі».

Про ринок землі

Старт ринку сільськогосподарської землі, договори купівлі-продажу та фінансовий моніторинг операцій з купівлі-продажу сільськогосподарської землі були ключовими питаннями третьої панельної дискусії, модератором якої виступив Ігор Кравцов, партнер, керівник практики транскордонних спорів LCF Law Group. Він відзначив, що наразі 7 млн осіб є власниками земельних ділянок, тобто 27 млн га земель використовуються, а майже 20 млн га перебувають в оренді.

Довидас Віткаускас, керівник проєкту ЄС «ПРАВО-Justice», коментуючи земельну реформу як прозоре та правильне оформлення суспільних відносин, які по суті в Україні вже існують, зазначив, що з прийняттям закону збільшиться навантаження у Мін’юсту, нотаріату, місцевої влади та держкадастрів агросфери. «У питаннях права власності та права користування головне – передбачуваність, тому прийнятий закон, насамперед, має це забезпечити. До того ж Україна знизила цінність процесу приватизації, тому важливо прокомунікувати щодо цього як із суспільством, так і з інвесторами, щоб повернути правову свідомість у позитивний бік. Консолідація земель, нерухомості та реєстрів і прозорість адрес – першочергові кроки для функціонування ринку землі в Україні», – повідомив пан Віткаускас.

Заступник голови Комітету АПУ з аграрного права, партнер ЮФ Bargen Андрій Гевко зауважив, що ринку як такого поки не буде, адже наразі це просто скасування мораторію на продаж землі та надання можливості купувати землю. Тому спікер вважає, що великої кількості угод не буде, а ціна на землю підвищуватиметься.

Ірина Жаронкіна, старша національна експертка проєкту ЄС «ПРАВО-Justice», відзначила, що практичними виконавцями цієї реформи є нотаріуси. Тому важливим є законопроєкт щодо створення єдиного нотаріату та впровадження електронного нотаріату: «Окрім того, у розрізі цієї реформи підвищиться вагомість роботи державних реєстраторів та посилення контролю за їхньою діяльності у питанні здійснення реєстраційних дій права власності».

Керуючий партнер юридичної компанії «Т&T partners» Тарас Жиравецький розкрив питання переважного права: «Новий закон встановлює дві черги. Перша черга – це особи, які мають право на видобування корисних копалин визначених видів загальнодержавного значення. До другої черги входять орендарі. Встановлення суб’єктів, які мають переважне право, нотаріус здійснюватиме на підставі витягу про земельну ділянку із земельного кадастру». Спікер також розповів про алгоритм продажу земельної ділянки, обтяженої переважним правом.

Микола Сольський, голова Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, зазначив, що на сході буде більший ринок землі, ніж на заході:

«Важливо, що прийнятий Закон дозволив відчужувати право оренди землі та передавати її у заставу, а банку, відповідно, здійснювати стягнення. У контексті реформи варто звернути увагу на статтю щодо зміни цільового призначення земельної ділянки».

Родзинкою заходу став спеціальний майстер-клас щодо мистецтва емоційного інтелекту від Вікторії Єсауленко, директорки з маркетингу Asters, сертифікованої бізнес-тренерки:

«Емоційний інтелект — те, що у більшості з нас вимагає особливої уваги. Розпізнавати й усвідомлювати свої і чужі емоції, керувати ними, подружитися з ними — це вміння допоможе вам налагодити стосунки, в принципі, з будь-якою людиною або людьми. Якщо звичайний IQ — це ерудиція, аналітика і логіка, то EQ — це ваші особисті характеристики та соціальні навички. EQ розвивати потрібно також, як і IQ, також вкрай важливо постійно контролювати себе, свої відчуття і свої реакції на зовнішні подразники. Мені здається, що якраз робота над EQ найкраще розвиває усвідомленість, і навпаки», — зазначила Вікторія Єсауленко.

Західноукраїнський юридичний форум: день 1.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?