Звільнення виробників вакцин від відповідальності: деталі
КИЇВ — 23 березня 2021 року. Уряд запропонував звільнити виробників вакцини проти COVID-19 від відповідальності за будь-які наслідки щеплення — відповідний законопроєкт №5247 зареєстровано у ВРУ 15 березня. Чим зумовлений такий крок та до яких наслідків може призвести, розповіла Анастасія Цибулько, юристка MORIS GROUP.
— Впровадження змін до ст. 9 ЗУ «Про лікарські засоби» законопроєктом №5247, з одного боку, зумовлене виконанням зобов’язань, визначених укладеними Угодами та домовленостями, підписаними Україною в межах механізму COVAX.
Та з іншого боку, така новація ставить під питання успішність загальнодержавної кампанії вакцинації, бо середньостатистичний споживач розраховує на принаймні якісь гарантії.
Зняття суверенного імунітету та цивільної відповідальності з виробників і власників реєстраційних посвідчень спонукає споживачів до вирішення питання «ціною в життя». Адже за умови настання негативних наслідків від отримання вакцини споживач залишиться сам на сам зі своїми проблемами.
Тобто держава оголосила про загальнодержавну вакцинацію, проте за негативні наслідки, які можуть бути спричинені цією вакцинацією, відповідальності не бере. Таким чином, встановлено обов’язок для певних груп населення, та жодних гарантій для виконання цього обов’язку не надано.
При цьому забезпечення права на життя та здоров’я залишено поза увагою: в разі успішної вакцинації таке право, безсумнівно, залишиться непорушним. Та у момент настання негативних наслідків і відсутності допомоги з боку держави виникає пряме порушення права на життя та здоров’я.
А таке порушення спонукатиме споживачів до захисту, що може призвести до масових звернень як до національних судових органів, так і до ЄСПЛ.
Тому наразі необхідно впровадити ефективний та доступний механізм забезпечення відшкодувань чи допомоги при настанні негативних наслідків внаслідок отримання вакцини.
Створення додаткових механізмів, які б гарантували підтримку споживачів через настання негативних наслідків від вакцинації, значно підвищить рівень довіри до держави загалом та збільшить шанси на успіх проведення загальнодержавної вакцинації. Так держава продемонструє на практиці забезпечення права на життя й здоров'я, які визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Варто також звернути увагу на те, що до положень ст.9 ЗУ «Про лікарські засоби» додано поняття «Інші імунобіологічні препарати для специфічної профілактики коронавірусної хвороби». Імунобіологічними препаратами є препарати, що застосовуються з метою формування активного чи пасивного імунітету або діагностування стану.
Такі препарати мають прямий вплив на імунітет людини, а отже, дослідження та сертифікація цих препаратів має здійснюватися найретельніше, тому питання щодо спрощеної системи сертифікації залишається відкритим.
Також варто зважати, що програма COVAX створена для розробки та забезпечення виключно вакцинами.