«Новий рівень відповідальності та викликів»: інтерв'ю з наймолодшим партнером українського юрринку

КИЇВ — 18 березня 2021 року. Весна розпочалася з нового рекорду на юридичному ринку — 27-річний Василь Андрусяк був призначений партнером MORIS GROUP. Ми не барилися й одразу звернулися за розмовою до наймолодшого партнера українського юрринку, аби дізнатися «Як це можливо?», сформувавши загальну картину його просування. 

Ми сконцентрували всі можливі деталі психологічного портрета Василя: від студентства до професійних кейсів, від улюбленого рок-гурту до планів щодо викладання й законотворчої діяльності. Зібрати пазл пропонуємо разом прямо зараз. 

— Повернімося до історичного старту. Уявімо, що ви першокурсник юрфаку НАУ. Що взагалі привело до професії? 

— Не скажу, що до юриспруденції прийшов за покликом серця, скоріше, за методом виключення. Я більше тяжів до гуманітарних наук, тому усі технічні спеціальності відпали самі собою. За залишковим принципом найбільше приваблювала саме юриспруденція. Врешті вона відкрилася для мене з несподіваної сторони — ніколи не думав, що це настільки динамічна та креативна професія. 

Тому, попри не надто свідомий старт, подальший розвиток вийшов дуже позитивним.

— Скажіть чесно: ви були відмінником?

— Так :)

— Улюблений предмет?

— Складно відповісти. Серед правових дисциплін найбільше цікавило цивільне право, а поза ними — історія держави та права. 

— Та наразі ключова ваша практика — податки. Як прийшли до цього?

— Приблизно як і до професії — випадково. Незадовго після мого приходу до MORIS GROUP (буквально кілька місяців потому) виникла потреба в долученні одного з молодших юристів до діяльності податкової практики. Я тоді ще шукав себе, під будь-який напрям особливо заточений не був. Запропонували спробувати. А відмова, очевидно, не найправильніший перший крок для молодого юриста.

Я погодився, і це при тому, що в університеті навіть не мав такого предмета — «Податкове право».

— І як?

— О, це неймовірно! Ще вчора ти не знаєш анічого, а вже сьогодні маєш працювати за цим напрямом, і з дуже серйозними кейсами — часу ж для розгону ніхто особливо не давав. Є практичні тактичні питання, і їх потрібно вирішувати «на вчора». 

Такий собі холодний душ. Спочатку було складно, та врешті це зіграло позитивну роль.

 Ви сказали, що юридична професія згодом відкрилася для вас із нового боку, здивувала. Чим саме?

— В мене було динамічне ставлення до неї: на початку навчання, поки не було реальної практики, все здавалося сухим, регламентованим, без креативу, особистої неординарної думки та підходів. Складалося враження, що все прописано від «А» до «Я», а ти мав іти второваною колією — ні крок вправо, ані вліво нікому не потрібен. 

Та практика показала, що це не так. Річ у тім, що наша правова система далека від досконалості, потрібно багато чого змінювати. І враховуючи всі ці прогалини, колізії, різночитання з боку судів, державних органів, експертів тощо є потреба в якісному тлумаченні норм законодавства, застосовуванні всіх трендів, базових принципів, навіть логічних принципів тлумачення. Тобто потреба в максимальній креативності фахівця. 

— Що було далі? Як саме ви потрапили до MORIS? 

— Старт розпочався з, напевно, найпростішої опції, доступної для більшості студентів — проходження практики. Її я проходив наприкінці 4 курсу в MORIS. 

Ну і тому, мабуть, що я був не найгіршим стажером, кілька місяців потому мене взяли на роботу. Тобто на 5 курсі я вже повноцінно працював у команді. 

— Скільки років відтоді минуло?

— Це був 2014 рік, осінь. 6 з половиною виходить.

— Майже 7 років потому ми розмовляємо з партнером фірми. Варто поступово переходити до питання: «Як вам це вдалося?». Отже, як вам це вдалося? 

— Що цінується найбільше та є плюсом для будь-якого юриста? Знання в певній сфері. Це базова цеглина, яка передусім проглядається при пошуку кандидата на вакансію. Будь-які члени компанії оцінюються за його потенційним впливом у межах професії. Це елемент перший.

Другий — довіра та відповідальність. Юрист — це людина, яка має власний пул обов’язків, але зазвичай, виконуючи роботу, він віддає її на ревізію комусь зі старших колег. Цей хтось несе на собі весь тягар відповідальності перед клієнтом і фірмою за належне виконання завдання. 

Тому моє професійне зростання було зумовлене необхідністю брати на себе відповідальність. А від неї я ніколи не тікав.

І останній елемент — вміння поділяти цінності компанії, в якій ти розвиваєшся. Навіть за наявності професійних знань, різноманітних навичок та знайомств без цього елемента все дарма. Якщо ти не можеш ужитися парадигмою діяльності, в якій живе компанія, то навряд чи станеш її частиною. Ситуативний альянс-союз типу «попрацювали-розійшлися» можливий, але не більше. 

На щастя, у MORIS працюють люди, близькі за духом — тут ми не мали жодних різночитань. Всі прекрасно розуміють, у межах якої системи координат працює компанія, підтримуючи її. Тому комфортно всім членам команди.

Та це, звісно, ключові елементи — всередині ще багато різної динаміки.

— Позитивної чи негативної?

— Будь-який досвід є позитивним! /сміється/

Звичайно, кожен день у нас не схожий на попередній, тож рутини немає. Крім того, компанія не закостеніла в розвитку — немає армійського принципу вислуги років, коли кожних 5 років отримуєш нову зірочку. Людина може себе проявити й у доволі короткі строки, якщо зробить якісний ривок. Це заохочується, тому той, хто хоче реалізуватися, зробить це без перешкод.

— Що допомогло вам обійняти керівну посаду в одній з провідних юрфірм у 27 років? Що варто було б усвідомлювати молодим юристам

— Ключова річ, яка принаймні мені допомогла в зростанні: незалежно від того, яку посаду ти займаєш, потрібно ставити на місце власника бізнесу. Тоді одразу відпадає значна кількість питань.

Умовно: понаднормова робота, інтенсивний графік, участь у різноманітних заходах, вихід із зони комфорту, та ж відповідальність, яку потрібно на себе брати тощо. Тут «Мені це не потрібно/не цікаво», «від цього немає зиску» чи просто «та нащо?» просто відпадають. Коли ти асоціюєш себе з компанією, то розумієш, навіщо все відбувається, вона стає для тебе пріоритетною, а приймати рішення значно легше. Усвідомлюєш і вектор руху команди.

Цей критерій завжди мені допомагав у роботі та навіть саморозвитку.    

— Що відчуває молода людина, яка попри все йде за своєю мрією?

— Не знаю :) Я, скажімо, не надто емоційна людина, для мене це просто новий рівень відповідальності та викликів.

І взагалі несподівано було почути від партнерів про те, що вони мене допускають до свого кола. Таку реакцію я пов’язував зі своїм молодим віком — як би не було, багато людей все ж звертають на це увагу. 

— То це був сюрприз?

— Так! :)

На старті у мене був прекрасний діалог із колегами і я чітко бачив цю потенційну можливість. Та, правда, думав, що якщо вона й наступить, то років за 5. 

— Вас можна назвати азартною людиною? 

— В принципі можна, хоча мій азарт доволі прагматичний. 

— Поясніть.

— Усвідомлений. Я люблю цікаві виклики, завдання, щось нестандартне, але водночас завжди можу вчасно зупинитися.

— Підсумуємо. Чи можна сказати, що досягти такого результату можна завдяки поєднанню цілеспрямованості, усвідомленому азарту та того, що ви назвали «ставити себе на місце керівника», тобто комплексній візії картини подій?

 Точно. 

— Розкажіть про найуспішніші проєкти.

— Більшість таких проєктів — суворо конфіденційні. Та можу сказати, що це були як спори на значні суми, так і кейси з дуже нестандартним обгрунтуванням позицій. Тобто коли мова йшла не лише про написання пояснень чи скарг тощо, а й про доказування навіть із використанням фото-, відеозаписів об’єктів, поясненням загальних принципів і досить нетиповим набором доказів і методів доказування. 

Ми неодноразово були в авангарді прецедентів, пов’язаних із податковим правом: було кілька рішень, коли на державному рівні не було передбачено відповідного механізму. Це вже про згадану мною креативність професії — такі історії зобов’язують мислити нестандартно.

— Нестандартне мислення в критичних ситуаціях, коли потрібні швидкі рішення — це непросто. Як розвиваєте власний мозок? Можливо, дасте кілька порад молодим колегам

— Не знаю :) Читання, розв’язання логічних задач…

— Ви дивилися серіал «Хід королеви»?

— Шахи? Так, теж би рекомендував! І, власне, якщо ми говоримо про творчість, то розвиватися у сфері музики також не буде зайвим.

— Яку музику слухає Василь Андрусяк?

— Я прихильник року, але не є упередженим до інших стилів.

— Якого саме?

— Я прагматик і класик у більшості питань, тому й рок люблю класичний: Queen, Led Zeppelin.

— До ТОП-3 залишилась одна група.

— ...Guns N' Roses!

— Для рівноваги — ТОП-3 письменника?

— Герман Гессе. В іншому мої уподобання в книжках значно ширші, ніж у музиці. ТОП-3 перетвориться на ТОП-300 :)

— Розкажіть про власні амбіції. Будьмо об’єктивні, партнер — не фініш, а лише чергова сходинка. Що далі, про що мрієте?

— Поки що плани на майбутнє значною мірою залежатимуть від вектора руху MORIS GROUP. Та я розглядаю варіанти й у науковій площині — викладання в університеті для нового покоління юристів. Як і державну службу для розвитку України. Та наразі концентруємося на MORIS :)

— Пляшечка з передбаченням на майбутнє: Василь Андрусяк — міністр — реальна перспектива подій?

— Запросто :) 

—  А яку роль, на вашу думку, ГО відіграють у житті суспільства та особистому зокрема?

— В житті суспільства такі організації покликані підіймати рівень громадянської свідомості. Зокрема, якщо говорити про АПУ — вона творить цінності, спільні для певного соціуму в межах організації. Навіть Ліга студентів: мені подобаються їх системи координат. Чесна юриспруденція, біла зарплатня, жодної корупції чи недобросовісних дій щодо колег по ринку. Це прекрасно, і я щиро сподіваюся, що в межах таких організацій будуть створені нові сенси, які поділятимуть більшість правників. Так підніметься й загальний рівень юриспруденції в Україні. 

— В Асоціації ви входите до Комітету з податкового та митного права. З огляду на потужність законопроєктного напряму діяльності АПУ, чи плануєте втілювати згадані зміни з її допомогою?

— Безперечно, і плани амбіційні, а колеги — високопрофесійні, дуже часто ми доходимо консенсусу в ключових питаннях. Тому будемо сподіватися, що нам вдасться якісно змінити нормативну базу та загалом вплинути на правозастосування. 

Бо відверто, нормативна база — не найгірша з наявних проблем. На жаль, в межах існуючих норм найгірше — їх трактування: сьогодні — так, а завтра — інакше. Нам варто концентруватися на належному застосуванні вже наявних норм, хай які вони є. 

— Фінально: три ключових принципи Василя Андрусяка.

— Перш за все, ніколи не зупинятися.

Другий — брати на себе відповідальність.

Третій — позитивно сприймати будь-який досвід, навіть негативний, адже від нього ми нікуди не втечемо

Do you have an interesting idea for an event?