Що робити, якщо до вас прийшли «незвані гості»? Поради бізнесу при обшуку
КИЇВ — 22 березня 2021 року. Адвокат ЮК SLS Group Максим Снігар дав 12 практичних порад, що робити та як поводитися, якщо до вашого житла чи офісу прийшли з обшуком.
Спеціально для The Page.
1. Готуйтеся до обшуку завчасно
На жаль, часто мета проведення обшуку є зовсім незаконною. Часто він проводиться для перешкоджання підприємницькій діяльності, отримання доступу до цінної інформації, залякування чи корупційної вигоди.
Власників бізнесу це стосується першочергово, тому ви маєте бути юридично обізнаними та готовими як до обшуку в офісі, так і житлі чи іншому володінні.
Передбачити проведення обшуку з максимальною вірогідністю важко, бо судові засідання про надання дозволу на обшук здійснюються без участі власника, а доступ до таких рішень обмежується.
Та певні індикатори варто знати. Такими, зокрема, є: здійснення «фактового» досудового розслідування в кримінальному провадженні, де фігурантом є належна вам компанія чи контрагент; запити від контролюючих чи правоохоронних органів про надання документів; ухвали суду про тимчасовий доступ до речей і документів; виклики до суду та правоохоронних органів; перевірка податкової чи інших контролюючих органів тощо.
Не чекаючи, коли до будинку чи офісу вже прийдуть «незвані гості», я радив би завчасно укласти договори про надання правової допомоги (фізособі — з адвокатом, адвокатським бюро чи об’єднанням, а юридичній — з адвокатським об’єднанням, адвокати якого \ змогли б одночасно бути присутніми на різних об’єктах проведення обшуку).
Безумовно, варто попіклуватися про інформаційну та корпоративну безпеку, запровадити та дотримуватися «політики чистого екрана та столу».
У житлі ж не варто зберігати значні суми готівкових коштів, інші цінні папери, речі та документи, а також комп’ютерну техніку, яка містить відомості про діяльність вашої компанії.
2. Ознайомтеся з ухвалою суду та перевірте повноваження
Проникнення до житла чи іншого володіння особи, крім деяких винятків, можливе лише за добровільною згодою або на підставі ухвали суду.
Перед початком проведення обшуку вам має бути пред’явлена ухвала суду та надана її копія. Обшук може проводитися і за відсутності осіб. У такому разі рішення суду має бути залишено на видному місці.
Уважно прочитайте ухвалу. Інколи трапляється, що в її резолютивній частині зазначена інша адреса чи помилково прописаний інший номер або літера будинку. Вкажіть про це особам, які мають намір провести обшук, та пред’явіть документи, що підтверджують дійсну адресу.
Також зверніть увагу на те, кому саме в ухвалі надано дозвіл на проведення обшуку. Попросіть відповідну особу пред’явити службове посвідчення, яке б підтверджувало його особу. Особа, яка не зазначена в ухвалі, не має права проводити обшук.
Перевірте строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Попросіть показати витяг з ЄРДР та перевірте, чи уповноважені у вказаному кримінальному провадженні відповідні слідчі та прокурори здійснювати досудове розслідування чи процесуальне керівництво. Прізвище та ініціали вказаних осіб мають бути зазначені у кінці витягу.
У разі, якщо обшук супроводжується залученням оперативних працівників, запитайте в слідчого, прокурора, чи можуть вони пред’явити доручення або інший процесуальний документ, яким такі працівники залучені.
Загалом на цьому етапі я раджу не поспішати та не хвилюватися. Це дасть вам можливість не лише перевірити законність підстав проведення обшуку, але й час для його підготовки.
3. Зателефонуйте своєму адвокатові
Відсутність адвоката не є перешкодою для проведення обшуку. Тому я раджу одразу зателефонувати своєму адвокатові, не зволікайте із цим. Поки ви будете знайомитися з ухвалою, в адвоката буде час на прибуття до місця проведення обшуку.
Однак обшук може проводитись із залученням підрозділів особливого призначення. У такому разі, зазвичай, проведення обшуку характеризується раптовістю та неочікуваністю, а також супроводжується застосуванням фізичної сили, засобів індивідуального захисту, демонстрацією зброї, подоланням парканів і ламанням замків тощо.
У такому разі я б радив не чинити опір. Попросіть, щоб вам надали можливість самостійно зателефонувати адвокатові або це зробив слідчий чи прокурор. Останні не мають права забороняти користуватися правовою допомогою адвоката чи представника.
У будь-якому разі в ході проведення обшуку, навіть із залученням так званих масок-шоу, у вас обов’язково з’явиться час та можливість зателефонувати адвокатові. Пам’ятайте, що слідчий, прокурор зобов’язані допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
4. Не поспішайте із проведенням власної відеофіксації обшуку
Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.
Відеозапис, здійснений під час проведення обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Все, що не зафіксовано на відео, не може бути внесено до протоколу та використано як доказ.
Право на здійснення аудіо- та відеофіксації відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є також і в адвоката.
Особа, в якої проводиться обшук, також має право на застосування технічних засобів при проведенні процесуальних дій, у яких він бере участь. Однак слідчий, прокурор мають право заборонити їх застосування з метою нерозголошення відомостей, які містять таємницю.
Перед тим, як увімкнути відеокамеру на телефоні з метою фіксації обшуку, варто пам’ятати, що правоохоронці можуть скористатися цим з метою протиправного вилучення цього ж мобільного телефону, посилаючись на те, що на ньому містяться дані досудового розслідування або він є невід’ємним додатком до протоколу обшуку. Звичайно, такі дії є незаконними, але якщо вам дорогий ваш телефон, я раджу не робити цього необачно.
5. Слідкуйте за ходом проведення обшуку
Уважно слідкуйте за ходом проведення обшуку, у прямому сенсі — за пересуванням осіб, які проводять обшук.
Пам’ятайте, що обшук може проводитися виключно слідчим або прокурором. Тобто інші особи, наприклад, співробітники оперативних підрозділів, можуть лише сприяти та допомагати слідчому, прокурору здійснювати обшук — двигати та відкривати шафи, шухляди, тумбочки, здійснювати відеофіксацію тощо.
Зафіксуйте дані понятих, які були залучені при обшуку. Поцікавтесь, яким чином вони залучені, чи не мають вони певний інтерес у цьому кримінальному провадженні. Слідкуйте за тим, щоб усі дії проводилися в їх присутності.
Зробіть зауваження на відеокамеру в разі, якщо обшук проводився одночасно у двох приміщеннях (кімнатах) або без присутності понятих, або коли останні були позбавлені можливості спостерігати за ходом проведення, або відволікатися на щось інше.
Проте з огляду на ті чи інші обставини не завжди є правильною тактикою зазначення усіх порушень безпосередньо під час проведення обшуку. Інколи краще промовчати, зафіксувати ці факти та згодом використати такі порушення на свою користь.
6. Відмовляйте на пропозицію добровільно видати особисті речі та чекайте на адвоката
Особисті речі під час обшуку мають бути виключно при вас, а не на столі чи будь-де.
Поширеним є питання щодо можливості вилучення особистих речей в особи, наприклад, мобільних телефонів. Якщо слідчий, прокурор звернулися до вас із проханням чи вимогою добровільно видати особисті речі, наприклад, мобільний телефон, ви маєте право відмовити йому у цьому.
На практиці трапляються випадки, коли ще на початку обшуку слідчі, прокурори вимагають здати усі мобільні та інші технічні пристрої, особливо, коли йдеться про проведення обшуку із залученням спецпризначенців. Така вимога є протиправною та не відповідає положенням кримінального процесуального закону.
Однак під час проведення обшуку слідчий, прокурор можуть вирішити також провести обшук осіб, які перебувають у житлі чи офісі, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.
У такому разі вимагайте присутності адвоката. З часу повідомлення адвоката має пройти не менше трьох годин. І лише неприбуття адвоката протягом цього часу не перешкоджає проведенню особистого обшуку.
Зверніть увагу, що на вашу вимогу обшук особи має здійснюватися виключно особою тієї самої статі. Просте правило, яке, утім, може створити багато проблем для правоохоронців, а його порушення може призвести до визнання отриманих у ході обшуку доказів недопустимими.
Під час особистого обшуку в особи можуть бути вилучені особисті речі, зокрема, мобільні телефони. Про результати особистого обшуку має бути складений окремий протокол, у якому мають бути зазначені вилучені речі та документи з ідентифікуючими ознаками.
Вилучення комп’ютерної техніки, мобільних телефонів дозволяється лише для проведення експертизи або якщо вони отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується. В іншому випадку слідчий, прокурор із залученням спеціаліста можуть скопіювати необхідну інформацію.
7. Фіксуйте, що саме слідчий, прокурор вилучають або мають намір вилучити
Під час проведення обшуку слідчий, прокурор можуть вилучати документи і речі, що мають значення для кримінального провадження та незалежно від їх відношення до кримінального провадження вилучені законом з обігу. Тобто фактично питання вилучати чи не вилучати ті чи інші речі та документи вирішується слідчим, прокурором на власний розсуд.
Необхідно ретельно вивчити перелік речей та документів, щодо яких в ухвалі суду надано дозвіл про їх вилучення. Пам’ятайте, що не зазначені у судовому рішенні речі й документи, які були вилучені під час обшуку, є тимчасово вилученим майном.
У практичному сенсі це означає, що вони або мають бути негайно повернуті особі, у якої вони вилучені, або слідчий за погодженням із прокурором має звернутися із клопотанням про їх арешт.
Відомчі нормативно-правові акти вимагають, за деякими винятками, аби під час складання опису вилучених речей та документів зазначались їх якісні характеристики та індивідуальні ознаки (точне найменування, серія, номер, кількість, вага тощо).
На практиці, після завершення обшуку слідчим, прокурором не завжди у протоколі зазначається детальний опис майна, яке було вилучено. У зв’язку з чим надалі може виникнути ситуація, коли вилучене майно втрачене, знищене або існують проблеми з їх поверненням.
Тож у такому разі я раджу чітко зафіксувати хоча б для себе у блокноті або безпосередньо у самому протоколі, які саме речі та документи були вилучені.
8. Будьте обережні з висловлюваннями чи поясненнями
«Слово — срібло, а мовчання — золото»
Як я вже зазначав, фіксування обшуку обов’язково здійснюється за допомогою відеофіксації. Трапляються випадки, коли в ході обшуку слідчий або прокурор вимагають на відеозапис надати пояснення щодо вилучених речей, документів або обставин.
Не поспішайте з такими поясненнями, обдумайте кожне слово. Інколи взагалі варто промовчати та не відповідати на будь-які запитання.
Під час обшуку особа не допитується, але вона може надати пояснення щодо окремих фактів. Пам’ятайте, що особа несе кримінальну відповідальність за відмову від давання показань, а не пояснень. До того ж ви маєте право нічого не говорити проти себе, близьких родичів та членів сім’ї.
Власникам і директорам компаній раджу провести лікбез з підлеглими працівниками щодо їхніх дій у разі проведення обшуку. Юридично необізнана особа може наговорити зайвого, видати небажаний документ чи річ тощо. Дуже часто власники бізнесу запрошують адвокатів та фахівців для проведення тренінгів з цих питань із підлеглими працівниками.
9. Не хвилюйтеся, не провокуйте та не чиніть фізичний опір
Обшук — це звичайна слідча (розшукова) дія, яка проводиться під час досудового розслідування кримінальних проваджень. Його не треба боятися. Навпаки, треба бути максимально сконцентрованим і спокійним.
Дуже часто обшук завершується безрезультатно для органів досудового розслідування, а ось процес повернення вилучених речей і документів може бути складним. Зафіксовані порушення будуть великим аргументом під час їх повернення.
Звичайно, під час обшуку майже завжди виникають суперечливі ситуації або мають місце очевидні порушення та зловживання з боку слідчих, прокурорів. Обираючи спосіб своєї поведінки та захисту, я раджу не провокувати правоохоронців, а навпаки, намагатися спокійно, але впевнено переконувати їх у своїй правоті, фіксуючи такі порушення.
Жодним чином не раджу чинити фізичний опір, особливо при проведенні обшуку із залученням працівників особливого призначення, так званих масок-шоу. Це може створити вам лише додаткові проблеми як кримінально-правового характеру, так і для здоров’я.
10. Уважно ознайомтеся з протоколом обшуку
Завершальний етап будь-якого обшуку — складання протоколу його проведення. Саме в цьому документі фіксуються: час, місце та ким проведено обшук; які предмети оглянуті, які вилучені; хто був присутнім під час обшуку; зауваження учасників цієї слідчої дії тощо.
Перед підписанням протоколу уважно ознайомтесь із його змістом. Перевірте, чи правильно зазначені в ньому відомості щодо часу та місця проведення обшуку, чи зазначено усіх осіб, які були присутні. Як я вже радив вище, не поспішайте одразу вказувати на ті чи інші порушення.
Але про деякі порушення варто зазначати одразу, вони мають бути описані в зауваженнях до протоколу. Це, насамперед, ті, які стосуються порушення вашого права на захист (недопуск або несвоєчасний допуск адвоката); процесуальні порушення під час обшуку (проведення їх неуповноваженими особами, відсутність понятих або їх зацікавленість тощо); порушення під час вилучення та упакування речей і документів; застосування заходів фізичного або психологічного впливу та ін.
Вам вирішувати, підписувати протокол обшуку чи ні. Насправді це не буде мати майже ніякого значення. Найголовніше — зафіксувати в ньому ваші зауваження та підписати їх.
11. Не чекайте, що вам швидко повернуть вилучене
Як же оскаржити дії правоохоронців під час обшуку? Одним із дієвих механізмів є подання скарги до слідчого судді про повернення тимчасово вилученого майна.
У разі накладення арешту на вилучене майно ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду або у порядку ст. 174 КПК України до слідчого судді місцевого суду.
Якщо в ході обшуку була неправомірно застосована сила, фізичний або психічний примус чи ви виявили зникнення речей, не зазначених у протоколі, бажаним, і навіть необхідним, буде звернення із заявою про вчинення кримінального правопорушення до ДБР.
Збирайте доказову базу тих чи інших порушень. Надалі можливий також варіант зі зверненням з позовом до суду у порядку цивільного судочинства щодо відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю співробітників правоохоронних органів під час обшуку.
12. Продумайте відповіді на допиті
Після складання протоколу обшуку слідчий або прокурор може вручити вам повістки про виклик для проведення допиту. Тактика допиту — це окрема історія, що потребує проведення аналізу та вивчення усіх фактичних обставин кримінального провадження. Я лише зазначу, що така повістка про виклик має бути вручена особі не пізніше, ніж за три дні до допиту.
Продумайте можливі питання, які вам може поставити слідчий чи прокурор, та відповіді на них. І пам’ятайте, що у будь-який момент ви можете відмовитися від давання показань проти себе чи близьких осіб.
Слід зазначити, що обставини проведення обшуку є індивідуальними, а ситуації не схожі одна на одну. Тому немає єдиної правильної моделі поведінки під час його проведення.
Напевно, найбільш цінна моя порада — обов’язково скористайтеся правовою допомогою досвідченого адвоката.