Карантинні підсумки для комерційної нерухомості підбили під час онлайн-засідання Комітету
КИЇВ — 15 лютого 2021 року. За ініціативи Комітету АПУ з нерухомості та будівництва відбулося обговорення головних карантинних підсумків року, що минув, у контексті орендних взаємовідносин, судової практики та договірних відносин. Модераторка заходу, Голова Комітету старша юристка Sayenko Kharenko Анастасія Бідах зауважила — 2020 став непростим для всіх галузей економіки та бізнесу, відтак підбиття висновків є ключовим у плануванні 2021 року.
В обговоренні взяли участь Олена Денісова, старша юристка Sayenko Kharenko, Яна Матієва, в.о начальника Регіонального відділення ФДМУ по місту Києву, Олег Гріненко, перший заступник начальника РВ ФДМУ по місту Києву та Віталій Бойко, засновник і генеральний директор NAI Ukraine. Пропонуємо до вашої уваги головні тези заходу.
Статистичне
Комплексний огляд ключових підсумків для галузі допоміг зробити Віталій Бойко. Він розповів, що в 2020 році обсяги роздрібної торгівлі зросли на 10% в гривні та на 5% в доларах США, порівняно з попереднім роком, займаючи 14% ВВП. Крім того, без огляду на пандемію, вже вп'яте Україна потрапила до ТОП-5 лідерів Європи за зростанням роздрібного товарообороту.
Зросла й інвестиційна привабливість Києва — наразі столиця майже наздогнала рівень Мюнхена. Серед інвесторів: девелопери, власники та рітейлери. Щодо девелоперів спікер зазначив — вони зацікавлені в довгостроковому успішному функціонуванні проєкту, відтак обсяги інвестицій вимірюються десятками мільйонів доларів. А от більшість рітейлерів в Україні ведуть не фіскальний, а управлінський облік товарообігу. Підключатися до нього не дозволяють, відтак контролювати чи використовувати його для побудови взаємовідносин «орендар-орендодавець» неможливо.
В розпалі локдауну товарообіг впав до 15%. Для орендарів ТРЦ, чиї магазині повністю закрились, були поставлені умови з оплати 100% експлуатаційних витрат і в деяких об'єктах — 100% або 50% маркетингу з компенсацією комунальних.
З червня розпочалося повернення відвідуваності до докризових показників. При цьому, частина продовжила поступки орендарям.
Щодо рітейлерів пан Бойко розповів про зростання товарообігу від 6% до 18% у порівнянні з аналогічними періодами 2019 року. Наявність знижок у більшості проєктів змушували продовжувати тиск на тих орендодавців, хто не дав істотних знижок, використовуючи практику на ринку як аргумент.
Відвідуваність ТРЦ ж впала на 20% за результатами року. Через періоди без постійних платежів і поступки втратили від 10% до 70% своїх звичайних прибутків.
Врешті, Віталій Бойко зауважив, що кризові прогнози рітейлу не справдилися, тому для ринку став виграшним більш поміркований підхід. Серед інших особливостей орендних відносин 2020:
— Вирішення спорів у судовому порядку нерозповсюджене, при неможливості знайти компроміс частіше відбувався розрив договорів, ніж продовження вирішення ситуації в суді.
— Положення договорів про форс-мажорні обставини на практиці рідко застосовувалися, бо санкції скасовувалися за наявності сертифікату Торгової Палати.
Орендні відносини: тренди 2021
Серед нових положень договорів оренди Віталій Бойко назвав зміни в порядку використання приміщень під час локдауну. В разі, якщо орендар їм не користується для торгівлі чи діяльності на виніс, але продовжує зберігати товар і обладнання, повне скасування орендної ставки неможливе. Також, більш розповсюдженою умовою стала вимога до часткового чи повного фіт-ауту коштом орендодавця.