Результати виконання меморандуму між Кабміном і виробниками ВДЕ: підсумки обговорення

КИЇВ — 29 січня 2021 року. У червні 2020 року Уряд та профільні асоціації із ВДЕ уклали меморандум про взаєморозуміння для врегулювання ситуації із неплатежами виробникам за «зеленим» тарифом. На його виконання в липні того ж року прийнятий закон №810. За ініціативи Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу відбулося широке обговорення рівня реалізації меморандуму та подальших кроків, необідних для виконання його умов. 

У заході взяли участь правники, провідні представники профільної галузі та народні депутати України. Модераторки обговорення — Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, членкиня правління УВЕА, керівниця практики енергетики Sayenko Kharenko та Наталія Гутаревич, старша юристка Sayenko Kharenko.

Передмова. Ключові умови меморандуму & закону

У першому півріччі 2020 року виробники ВДЕ через Секретаріат енергетичного співтовариства та ініціювали медіацію та вели переговори з Міністерством енергетики. В результаті, 10 червня 2020 року був укладений меморандум про взаєморозуміння, головною умовою якого було зменшення «зелених тарифів» і збільшення відповідальності за небаланси. Інша сторона, в свою чергу, гарантувала повне забезпечення своєчасних платежів і встановлення графіку сплат існуючих боргів.

Що вдалося реалізувати?

Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації зауважив про кризу неплатежів. За його словами, регулятор, який підписав цей меморандум, взагалі не виконує прийнятий закон №810-IX, а кредити, які отримала НЕК «Укренерго» розглядаються не на користь «зелених» зелених, як це передбачено і законом, і меморандумом. В діях членів НКРЕКП спікер вбачає заангажованість на користь підприємств.

В свою чергу, Олександр Симоненко, Начальник Департамента виконання спеціальних обов'язків та підтримки системи управління ринком ПрАТ «НЕК «Укренерго» розповів, що компанія відправила заявки на виплату кредитних коштів від держбанків для розрахунків з ГарПоком. При цьому поточні платежі для зелених виробників вона виконує в максимальних обсягах:

«Заявки відправлено на виплату кредитних грошей на Гарантованого покупця. Як будуть розподілятися ці гроші – це питання не до НЕК «Укренерго»

Спікер зазначив, що в минулому році компанія розраховувалася обсягах, передбачених її тарифом. Так, наразі з 13 млрд грн, уже сплачено 11 млрд грн. Крім того, тариф після підписання Меморандуму був переглянутий і збільшений. Відтак з'явилося і більше коштів на сплату послуг із ВДЕ:

«Перед регулятором ми чисті. Що стосується виплат у 2021 році, всі ми пам'ятаємо постанову №641, де регулятор не зовсім врахував 20%, які передбачалися з бюджету. На ці 20% у нас. І тариф не затверджено, і послуга не буде зменшена. Відтак у цьому розрізі у НЕК в тарифі немає грошей на оплату 20%, які мали бути закладені в бюджеті. Тому питання й до законодавців. Або ж потрібен перегляд тарифу оператора системи передачі для збільшення на суму, яка потрібна для виконання зобов'язання Укренерго перед ГарПоком, і ГарПока перед ВДЕ».

В свою чергу Людмила Буймістер, народна депутатка України ІХ скликання розповіла, що коли приймався держбюджет-2021, з Урядом чітко обговорювалося питання щодо того, що джерела погашення заборгованості повинні бути розділені та чітко визначені в Законі про бюджет. Цього частково вдалося досягти — Уряд погодив із МВФ випуск понаднормових ОВДП для підтримки ліквідності та поповнення статутного капіталу «Енергоатому» та «Укренерго». Щодо «зеленої» генерації передбачався з одного боку випуск кредитних коштів під державні гарантії в 2020 році. На 2021 передбачався випуск «зелених бондів», коштом яких остаточно вирішиться проблема старої заборгованості перед виробниками.

Проте наразі, за словами спікерки, відчувається шалений тиск з боку «Енергоатому». Пані Буймістер підкреслила — оператор взагалі не зацікавлений у відновленні власної платоспроможності та веде персональну «вендетту» з сектором ВДЕ:
«На мій погляд, це грає на руку та представляє інтереси виключно країни-агрессора. Саме в стратегії нацбезпеки РФ розвиток ВДЕ в сусідніх державах із єдиною енергосистемою є однією з найбільших загроз. І коли наша найбільша генеруюча державна компанія виходить із лобіюванням де-факто проти джерел ВДЕ (який не є конкурентом атомній генерації) — це наштовхує на неприємні висновки». 

Депутатка підкреслила — із колегами будуть й надалі контролювати ситуацію, спілкуватися з Урядом, щоб довести «ненормальність» ситуації:

«Для відновлення інвестиційної привабливості (та клімату в цілому) нашої країни нам потрібно не приймати закони про інвестнянь, а просто виконувати взяті на себе зобов'язання та розраховуватися з шаленими боргами в секторі». Крім того, пані Буймістер презентувала розроблені законопроєкти для вирішення ситуації, що склалася.  

______________________________________________________________________________

Долучитися до АПУ можна за посиланням.

Долучайтеся до АПУ в соціальних мережах: 

Facebook / Telegram / Instagram / Linkedin / Twitter / Youtube.

Do you have an interesting idea for an event?