«All on fire» або як юрринок 2020 пережив, 8 серія. «Соколовський і партнери»
КИЇВ — 19 січня 2021 року. Фінал «All on fire» вже зовсім близько! Ми продовжуємо збирати всю можливу інформацію від керівників юридичних фірм, щоб зрозуміти — як саме 2020 минув для юрринку та чого чекати правникам у 2021. Наступним капітаном-доповідачем нашого дослідження став Владислав Соколовський, член Правління АПУ, керуючий партнер «Соколовський і партнери».
Робота з клієнтами: що нового?
Тут коротко. 2020-й рік запам’ятався різким зменшенням особистого спілкування, як з клієнтами, так і з колегами.
Новації у практиці
В зеленій енергетиці завершували проєкти, більшість з яких були розпочаті у 2019 році. Нової роботи в цій практиці майже не було. Та ми й далі звертаємо увагу на компанії «великої» електроенергетики. Правових питань у підприємств дуже багато через запровадження нового оптового ринку та різні перетурбації, пов'язані з цими та іншими змінами в галузі. Також у нас з'явилася нова практика — міжнародний інвестиційний арбітраж в енергетиці.
У податковій сфері закривали еру офшорів, готувалися до впровадження КІК та інших новацій. Намітилася чітка тенденція на запити від клієнтів-власників бізнесу щодо впровадження схем особистого оподаткування.
Новорічно-пандемічні підсумки для «Соколовський і партнери»
Раніше ми менше звертали увагу на операційні витрати — гналися в першу чергу за доходом. 2020-й рік примусив приділити цьому більше уваги. Відкрилася цікава річ —прибуток складається з доходу за мінусом витрат :)
Особливого занепокоєння не відчували, бо постійні зміни, турбулентність та невизначеність — це звичайний стан для юрбізу. Особисто для мене, скоріше, стабільна ситуація — стрес. Один із найважливіших результатів для компанії — завдяки зовнішнім факторам змогли знайти внутрішні резерви та здійснити якісний стрибок у відносно нових для нас практиках.
У 2020 році «Соколовський і партнери» повністю перейшли до роботи на одній об’єднаній ІТ-платформі, остаточно з'єднавши три наших програмних продукти. І ще ми дуже наблизилися до реалізації стратегії paperless.
А для країни загалом?
Апокаліпсису, який пророкували на початку року, не відбулося. Але ж і business as usual теж не було.
Про 5 головних трендів юрринку 2020
Тренд перший. Всі процеси, завдяки каталізатору — COVID-19, надзвичайно прискорилися, тому щодня доводиться приймати складні рішення. Часто — доленосні.
Тренд другий. Стрибок в онлайн і прискорена автоматизація юрбізу.
Тренд третій. Через невизначеність поточної ситуації плани розвитку більше ніж на 6 місяців не працюють.
Тренд четвертий. Клієнти стали більш вимогливі та прискіпливіше перевіряють білінг-звіти :)
Тренд п’ятий. У податковій сфері держава під тиском міжнародних інституцій і бюджетного дефіциту продовжує закручувати гайки та зупинятися не збирається.
2021: до чого готуватися юристам
У першій половині року будуть сильно відчуватися негативні тенденції 2020-го, підсилені поточними проблемами. Це забере фінансову силу у бізнесу, який ми всі обслуговуємо. Друге півріччя, сподіваюся, буде легшим. Ми продовжимо переходити в онлайн, але в абсолютний онлайн я не вірю. Думаю, що кожна компанія буде для себе шукати найоптимальніше співвідношення онлайну & офлайну. Це дозволить знайти точку балансу між корисністю особистого спілкування та комфортністю і певною ефективністю дистанційної роботи.
Підсумки одним реченням
2020 — дуже корисний досвід!
У попередніх випусках:
Серія 1, Ader Haber. Капітан — Юрій Петренко.
Серія 2, Ario Law Firm. Капітан — Юліан Хорунжий.
Серія 3, Axon Partners. Капітан — Діма Гадомський.
Серія 4, MORIS. Капітан — Андрій Романчук.
Серія 5, Asters. Капітан — Ігор Свечкар.
Серія 6, AGA Partners. Капітан — Амінат Сулейманова.
Серія 7, «Алєксєєв, Боярчуков та партнери». Капітан — Сергій Боярчуков.