Юридична оцінка рішення щодо скасування матчу «Швейцарія — Україна» від Президента АПУ

КИЇВ — 25 листопада 2020 року. 17 листопада відбулася безпрецедентна подія в історії світового та українського футболу — скасування останнього матчу елітної групи А4 Ліги націй «Швейцарія — Україна». Юридичну оцінку ситуації надав Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, адвокат Української асоціації футболу, партнер VB PARTNERS в інтерв'ю виданню «Ділова столиця».

— Збірна України з футболу не змогла зіграти останній матч зі Швейцарією, начебто через підтвердження в українських гравців діагнозу COVID-19. Зокрема, Руслан Маліновський, Сергій Кривцов, Жуніор Мораес, нібито отримали позитивні тести в Швейцарії.

На цій підставі Головний лікар кантону Люцерн, де мав відбутися матч, категорично відмовився від допуску української команди до поєдинку. Він направив всю футбольну команду на самоізоляцію.

Усвідомлюючи наслідки такого рішення для збірної України, місцева влада Швейцарії не вжила жодних заходів для перевірки обґрунтованості такого рішення і відмовила у проведенні ПЛР-тестів іншим гравцям команди.

Вважаємо, що ця ситуація могла бути використана місцевою владою Швейцарії для відмови від матчу, чим створила загрозу для нашої команди – пониження в дивізіоні. Остаточне рішення щодо наслідків скасування матчу прийматиме УЄФА.

Разом з тим, хочемо наголосити на юридичних аспектах цього футбольного конфлікту:

1. Дискримінація щодо української збірної

Цікаво, що таку принциповість по боротьбі з COVID-19 органи охорони здоров’я Швейцарії не проявили в іншій футбольній грі. Так, 6 листопада Департамент охорони здоров’я кантону Люцерн дозволив команді ФК «Luzern» взяти участь у матчі з ФК «Zürich» попри позитивний тест у гравця – Марка Марлека.

Після допуску до гри ФК «Luzern» висловлював подяку головному лікарю кантону Р. Харсталлу за «оперативну і плідну співпрацю».

Такі різні підходи в допуску до матчу іноземної і національної команди викликають обґрунтовані сумніви в об’єктивності та неупередженості прийнятого рішення. Зазначені дії містять ознаки дискримінації щодо української сторони, що заборонено загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права.

На додаток, ресторани та розважальні заклади на території кантону Люцерн продовжують свою звичну діяльність, а соціальні контакти не обмежуються місцевою владою.

2. Діагноз COVID-19 не підтвердився

Ще більше питань щодо дій органів влади Швейцарії викликало повторне тестування гравців після повернення до України.

18 листопада одразу ж після прильоту до аеропорту Бориспіль, гравцям було проведено повторне тестування в лабораторії, акредитованій УЄФА.

Результати досліджень однозначно вказали, що діагнозу COVID-19 немає ані в української делегації, ані в гравців, які раніше отримали позитивні тести у Швейцарії. Зокрема, результати досліджень у Сергія Кривцова та Жуніора Мораеса були негативні.

3. Правова оцінка ситуації

Дії швейцарської сторони містять ознаки дискримінації, що полягає у різному ставленні до футбольних команд в однакових обставинах за відсутності об’єктивного виправдання. Не можна виключати, що це могло бути втручанням у результати змагань і спробою створити ситуацію, в якій збірну України буде понижено в дивізіоні наступного сезону.   

До матчу зі Швейцарією Україна посідала передостаннє місце у таблиці, а Швейцарія  останню сходинку. У разі перемоги у матчі української збірної або результату «нічия», Швейцарія ризикувала покинути елітний дивізіон.

Скасування матчу вплинуло не тільки на збірну України, а й на права конкретних гравців, що дає можливість використання інструментарію Європейського суду з прав людини для захисту їх прав.

Наразі готуємо правову позицію та відповідні заходи з метою визнання дій швейцарської сторони щодо скасовування матчу незаконними та дискримінаційними. Перед адміністративними та судовими органами Швейцарії плануємо ініціювати відповідні звернення та судові процеси для захисту інтересів національної збірної.

Якщо останні не відреагують на грубі порушення прав української команди та факти дискримінації, питання буде передано на розгляд міжнародних інституцій.

Do you have an interesting idea for an event?