Тариф за розподіл газу: платити не можна ігнорувати

КИЇВ — 25 листопада 2020 року. За даними Державної Служби Статистики України значна кількість громадян не сплачують тариф за розподіл газу, була навіть створена електронна петиція про скасування такого платежу. Ми дізналися більше про те, чи можливе таке скасування, як це працює в Європі та як бути в разі, якщо борги за тарифом досягнуть критичної межі. Допомогла розібратися з усіма деталями Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, радниця Sayenko Kharenko.

— В межах імплементації Третього енергопакета на ринку природного газу України були виконані вимоги щодо відокремлення та незалежності операторів газорозподільної системи (Оператор ГРМ). Виконання вимог щодо відокремлення означає, що Оператор ГРМ не може постачати природний газ, а здійснює лише розподіл природного газу. Тому постачання газу здійснюють інші компанії, які є постачальниками природного газу.

Через зміни в роботі газового ринку, побутові споживачі для постачання газу повинні укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ та окремо договір постачання природного газу з постачальником природного газу. Тому з початку 2020 року споживачі повинні сплачувати окремо за двома договорами.

Оплата по договору на розподіл здійснюється за тарифом на розподіл, який встановлюється НКРЕКП окремо для кожного Оператора ГРМ. Але загальна вартість послуг з розподілу визначається в залежності від замовленої потужності споживача, тобто залежить від обсягу споживання природного газу на рік. Але на відміну від договору постачання природного газу, який оплачується відповідно до споживання газу, тариф на розподіл оплачується рівними частками протягом всього року.

Тариф на розподіл  це єдине джерело фінансування діяльності Операторів ГРМ, на яких покладені функції належної діяльності газорозподільної системи, за допомогою якої поставляється газ від магістрального газопроводу до окремих споживачів. Тому оплата тарифу на розподіл важлива для забезпечення стабільної роботи газорозподільної системи в Україні.

В Україні близько 11,2 млн. побутових споживачів газу та протяжність газорозподільчих мереж становить майже 350 тис. км. Для постачання газу споживачам потрібно підтримувати в мережі певний тиск та обслуговувати газорозподільчі мережі. Саме для оплати цих послуг передбачений тариф на розподіл газу.

Порівнювати рівень оплати тарифу на розподіл в Україні з країнами ЄС напевно не варто. Навіть між країнами ЄС існує велика різниця у можливості населення сплачувати за газ та електроенергію. Так, в одних країнах ЄС енергетична бідність може бути лише у кількох відсотків населення, а в інших країнах ЄС може досягати 20-30 відсотків.

При оплаті за електроенергію також передбачений тариф на розподіл. Але на даний час для населення встановлений тариф на електроенергію відповідно до постанови НКРЕКП «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» № 220 від 26.02.2015р. та окрема оплата за тариф на розподіл не потрібна. Але тарифи на електроенергію охоплюють сплату тарифу за розподіл.

Do you have an interesting idea for an event?