КСУ vs ВАКС: про можливий перебіг історії щодо (не)конституційності

КИЇВ — 06 листопада 2020 року. У жовтні Велика палата Конституційного Суду України розпочала розгляд справи щодо конституційності Закону України «Про Вищий антикорупційний суд». Вже сьогодні стало відомо, що КСУ перейшов до закритої частини розгляду – про це зазначив під час засідання його Голова, Олександр Тупицький. Рішення буде опубліковано на офіційному сайті КСУ. Тим часом ми вирішили з’ясувати, чому це питання постало саме зараз, яка вірогідність визнання створення ВАКС неконституційним і про потенційні наслідки рішення КСУ. Допоміг із цим Станіслав Єна, адвокат VB PARTNERS.

Спеціальний матеріал для «Юридичної газети».

— Те, що наразі відбувається навколо ВАКСу, має декілька причин, які можуть бути як самостійними, так і працювати в комплексі.

Перш за все, треба зазначити, що, на жаль, багато питань в сфері права в нашій країні залежать від волі провладних політичних сил, які визначають вектор розвитку країни.

В цьому аспекті питання утворення, унормування діяльності і згодом ліквідації Вищого антикорупційного суду не виняток. Тому діяльність ВАКСу залежала, залежить і буде залежати від ставлення до нього можновладців.

Команда «творців», так званої антикорупційної вертикалі, (НАБУ, САП, ВАКС) з-поміж представників минулої влади сприяла роботі антикорупційного суду та створювала для нього найсприятливіші умови.

Проте з приходом до влади нової команди відносини стали дещо іншими. Указ про призначення керівника НАБУ визнано неконституційним, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури фактично «попросили» у відставку. Враховуючи ці тенденції, виникнення питань до ВАКСу — лише наступний елемент логічної послідовності.

Чи є зазначені дії актом прояву сили, намаганням змусити зважати на позицію влади чи наслідком переоцінки законності рішень попередньої влади, невідомо.

Окрім політичних опонентів, у ВАКСу є також чимало опонентів процесуальних. Так, за період роботи антикорупційної системи чимало можновладних та впливових людей потрапило в поле зору НАБУ. І хоча антикорупційна система працює вже досить довго, а ВАКС — понад рік, перші реальні результати їх роботи у вигляді таких же реальних строків з’явились не так давно.

Тому деякі впливові фігуранти справ (чи ті, хто незабаром може стати ними), зважаючи на явний обвинувальний вектор діяльності суду, намагаються всіма можливими способами блокувати його роботу, аби їх справи були передані у більш «лояльні та гуманні» суди.

Це може бути ще однією причиною того, чому саме зараз постало питання конституційності антикорупційного суду.

Do you have an interesting idea for an event?