Дозвіл на зброю в Україні: про процедуру отримання

КИЇВ — 02 жовтня 2020 року. Необхідність отримання дозволу на зброю для захисту себе, своєї сім’ї та дома стає, на жаль, питанням надактуальним. Про законодавчі нюанси та процедуру отримання такого дозволу розповів Олександр Ягодка, адвокат.

— Відповідно до чинного законодавства України всі громадяни можуть скористатися зброєю, будь-яким предметом або іншими засобами для самозахисту в разі нападу чи вторгнення до їх житла чи іншого приміщення. 

З 18-річного віку будь-який громадянин України на законних підставах може володіти пневматичною зброєю, з 21 року гладкоствольною мисливською зброєю, а з 25-ти  нарізною мисливськоюТравматичною ж зброєю мають право володіти лише деякі категорії громадян, визначені законом. 

Необхідно також враховувати певний нюанс: носити таку зброю можна тільки не зарядженою. Кількість зброї, яку може мати громадянин, законодавством не обмежується.

Починаючи з 1998 року в нашій країні діє Інструкція, затверджена наказом МВС України №622. В цій Інструкції містяться норми, що регулюють порядок отримання громадянами зброї, відповідальність за носіння і зберігання такої зброї. Якщо вам необхідно отримати дозвіл на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, наполегливо рекомендую ознайомитися з даною Інструкцією.

Як можна отримати дозвіл на зброю, куди звертатись, які документи необхідно надати?

Почнемо зі збору документів, які вам знадобляться для отримання дозволу. 

— Спочатку заповніть картку-заяву (її ви можете завантажити та роздрукувати прямо зараз з додатку 14 до Інструкції).

— Подайте заяву встановленого зразка на ім'я керівника органу поліції за місцем вашого проживання.

— Зробіть копію паспорта.

 4 фотокартки (3 х 4 см).

 Завчасно подбайте про медичну довідку (крім охолощеної зброї). Форма 127/о.

 Для отримання дозволу на носіння та зберігання зброї необхідно мати з собою договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника зброї.

 Пройдіть курси у спеціальних тирах у вашому місті та отримайте довідку про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї). 

 Обов’язкова наявність платіжного документа (квитанція про сплату за послугу з реєстрації зброї). Ви можете оплатити послуги Дозвільної системи МВС онлайн на офіційному сайті МВС.

З необхідними документами розібрались, тепер ознайомимось з самою процедурою отримання дозволу на зброю. 

Покрокова процедура отримання дозволу на зброю

1. Спочатку вам необхідно звернутись до працівників дозвільної системи відповідного органу поліції. Вас ознайомлять з порядком отримання дозволу на зброю та з організаціями, які проводять курси з вивчення мат. частини зброї та правил поводження з нею.

2. Пройдіть медичну комісію.

3. Пройдіть навчання та складіть іспит.

4. Укладіть в страховій компанії договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї.

5. Встановіть вдома сейф для зброї. 

6. Зверніться до дільничного інспектора поліції за місцем проживання. Надайте усі перелічені вище документи з квитанціями інспектору і чекайте 30 днів, поки вас буде перевіряти дозвільна система МВС та дільничний інспектор за місцем проживання.

7. Далі вам необхідно звернутися до відділення дозвільної системи та подати заяву про надання дозволу на придбання зброї. Отримуємо дозвіл і купуємо зброю (на це вам дається 3 місяці). Якщо не встигли придбати зброю в цей проміжок часу, треба обов’язково здати дозвіл назад в дозвільну систему МВС або завчасно з’явитися в дозвільну систему і продовжити дозвіл.

8. Тепер протягом 10 днів вам необхідно з'явитися до дозвільної системи для реєстрації зброї й отримання дозволу на її носіння і зберігання (див. пункт 12.5 Інструкції).

9. Усі кроки пройшли, тепер забираємо свій пластиковий дозвіл на право зберігання та носіння зброї. Готово, дозвіл отримано.

Статтею 263 Кримінального кодексу України передбачено покарання, зокрема, за незаконне поводження зі зброєю. Потрібно усвідомлювати, що носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу — караються позбавленням волі на строк від 3 до 7 років. 

Володіти травматичною зброєю можуть тільки окремі категорії громадян, як я зазначав вище. Розберемось які саме категорії громадян мають право на отримання дозволу на травматичну зброю, на придбання пістолетів і револьверів для стрільби гумовими кулями, тощо.

 Співробітники правоохоронних органів та їх близькі родичі.

 Співробітники суду та їх близькі родичі.

 Державні службовці, які мають категорії й ранги.

 Журналісти.

 Військовослужбовці крім тих, хто проходить строкову військову службу.

 Народні депутати України.

В Україні наразі порівняно високий рівень злочинності та велика кількість нелегальної зброї у вільному доступі. Прошу відповідально та усвідомлено підходити до придбання зброї. Ви повинні зважити всі «за» та «проти», подбати про ризики та можливі наслідки. 

Do you have an interesting idea for an event?