Штучний інтелект VS юристи. Розвінчання міфів і екскурс перевагами

КИЇВ 10 вересня 2020 року. Ми вирішили нарешті та остаточно з’ясувати, штучний інтелект — друг юриста, чи його майбутня заміна. Допомогли з цим юристи Digilaw — Лада Бурич і Євген Каташинський, пояснивши: що таке штучний інтелект і яким він буває, зробили екскурс реаліями розвитку ШІ та навели приклади того, як використання сучасних технологій може покращити якість та швидкість надання юридичних послуг.

«У бізнесі лідери повільно пробуджуються до усвідомлення того, що ШІ має найбільші переваги в частині прибутків, а не в скороченні витрат» (с) Kenneth A. Grady

Щодня ми з вами використовуємо численні сервіси для роботи, розваг і відпочинку. Так, Siri інформує вас про погоду, Spotify підбирає нам музику, а YouTube рекомендує відео на основі даних про переглянутий контент. Все це — штучний інтелект (далі — ШІ), який вже давно перейшов зі сторінок наукової фантастики до реального світу. Але ШІ використовується не лише у розважальних сервісах для широкого загалу, а й може поліпшити роботу, зокрема і юристам. Але про все по черзі. 

Яким буває ШІ?

Виокремлюють декілька видів ШІ: слабкий, сильний та штучний суперінтелект. Так, слабкий ШІ створений для вирішення однотипних завдань. Взаємодія користувача та слабкого ШІ відбувається лише у сфері, що потребує вирішення типового завдання (наприклад, сервіс RocketLawyer складає базові юридичні документи шляхом шаблонного заповнення).

Сильний ШІ здатен виконувати будь-які численні завдання, що підвладні людині. Очікується, що сильний ШІ зможе міркувати, приймати рішення в умовах невизначеності, вчитися та інтегрувати попередні знання. Тобто не лише підставляти дані у шаблон, але й усвідомлювати суть завдання. 

Штучний суперінтелект — технологія, яка не просто може імітувати інтелект людини чи її поведінку, але й усвідомлювати себе і навіть перевершити здібності інтелекту людини.  

Наразі людство перебуває на стадії розвитку слабкого ШІ. Однак існує думка, що вже в цьому десятиріччі ми перейдемо на етап розвитку сильного ШІ.

Сьогодні більшість сервісів, що застосовують ШІ, базуються на його слабкій версії, адже такі застосунки запрограмовані на виконання одного завдання. Так, Siri перекладає ваш голос у текст та здійснює пошук в Google за визначеним запитом. 

Практичне застосування ШІ є новою сферою, тому правове регулювання має несистемний характер. Утім деякі держави все-таки прагнуть напрацювати правову базу в цій сфері. 

Щороку Конгрес США приймає закон, який визначає стратегічні сфери фінансування національної оборони. В січні 2018 року було ухвалено закон Дж. Маккейна про дозволи національної оборони на 2019 рік, який, зокрема, містить визначення ШІ. Так, субсекцією G секції 238 вказаного закону встановлено, що для цілей цього закону під ШІ слід розуміти, зокрема: 

1) будь-яку штучну систему, яка виконує завдання за різних і непередбачуваних обставин без нагляду людини або яка може вчитися на досвіді та покращувати ефективність роботи;

2) штучну систему, розроблену в комп’ютерному програмному забезпеченні, фізичному обладнанні чи іншому середовищі, що вирішує завдання, які вимагають сприйняття, пізнання, планування, навчання, спілкування або фізичних дій, схожих на дії людини;

3) штучну систему, покликану мислити або діяти як людина, включаючи когнітивні архітектури та нейронні мережі.

Водночас Європейська комісія переконана, що ШІ належить до систем, які демонструють розумну поведінку, аналізуючи своє оточення та здійснюючи дії з певною мірою автономності для досягнення конкретних цілей. Системи на основі ШІ можуть бути: 1) програмними, що діють у віртуальному світі (голосові помічники, програми для аналізу зображень, системи розпізнавання мовлення та обличчя); та 2) вбудованими в апаратні пристрої (вдосконалені роботи, автономні машини, дрони або додатки Інтернету речей).

З наведених визначень зрозуміло, що американське тлумачення більш відповідає поняттю сильний ШІ. А європейське визначення охоплює як сильний, так і слабкий ШІ. Припускаємо, що регулювання цієї сфери в зазначених країнах буде здійснюватися за відносно різними векторами: сильний ШІ vs слабкий ШІ + сильний ШІ.

До практики. Як ШІ використовується юристами? 

Наразі вже нікого не здивуєш конструктором контрактів чи сервісом онлайн-вирішення спорів. Однак з’ясуємо, чи застосовують справжній ШІ з огляду на зазначені вище визначення на практиці і як саме ШІ може допомагати юристам. 

1. Колективний розум юридичної компанії у ролі класичного сеньйора

У той час, коли всі говорять про непотрібність у майбутньому паралігалів, англійці запустили стартап по розвантаженню сеньйорів у компаніях за допомогою юридичної аналітики. 

Так, англійський стартап Genie AI дозволяє створити так званий колективний інтелект: алгоритм, враховуючи знання юристів та аналіз вже наявних документів у компанії, буде пропонувати власні формулювання у контрактах, що будуть найбільш релевантними у конкретному випадку.

2. Попередження юристів про можливі загрози 

Американський проєкт Intraspexion, аналізуючи документи, може подавати сигнали про ризикованість тих або інших пунктів договору. Таке програмне забезпечення допоможе заощадити час і звернути увагу на непомітні, на перший погляд, дрібниці. 

3. Одне питання замість півгодини в Гуглі

Проєкт Ross Intelligence допомагає відповідати на різні юридичні питання, шукаючи відповідні закони, статті та практику для запитуваного випадку. 

4. Уряди розвинених держав також не пасуть задніх

Так, при Верховному суді округу Лос-Анджелес вже функціонує онлайн-асистент Gina, що допомагає місцевим мешканцям сплачувати штрафи без відвідування суду. Цей продукт не є втіленням ШІ, однак ІТ-директор (так, такий існує) суду повідомив про розробку Jury Chat Bot, що буде розуміти природну людську мову і відповідати у чатах.

Також з 2019 року активно обговорюється використання «роботів-суддів» у Китаї та Естонії, але поки судові рішення таких роботів відсутні і  їх роль зводиться більше до помічників суддів. Естонія вже неодноразово використовувала ШІ та Machine Learning (як частину ШІ, що вивчає методи побудови алгоритмів, здатних навчатися) для контролю за незаконним скошуванням полів (алгоритм оцінює кожний піксель зображень, що були отримані із супутникових зображень). Економія державних коштів за рік користування сервісом сягнула 665 000 євро.

Як себе почувають лігалтек-проєкти під час пандемії. Цікаво зазначити, що поки деякі юридичні гіганти скорочують власні штати, Luminance з початку 2020 збільшив клієнтську базу на 30%, а платформа Bryter влітку оголосила про раунд фінансування. На думку професора Річарда Саскінда, пандемія допомогла подолати технологічні бар’єри в юридичній сфері (мова йде про західний світ) і тільки прискорює появу майбутніх лігалтек-проєктів.

Замість епілогу 

Близько чверті століття тому Інтернет увійшов у життя багатьох людей та бізнесів, назавжди змінивши правила гри. Подібне можна спостерігати сьогодні щодо ШІ. Проте деякі юристи намагаються ігнорувати наступ ШІ, а хтось навіть подає до суду на юридичні стартапи. Одним із відомих кейсів є справа LegalForce RAPC Worldwide VS LegalZoom. LegalZoom — це платформа-конструктор, що формує юридичні документи, чим заощаджує гроші користувачів на послугах американських адвокатів. Компанія LegalForce RAPC Worldwide вважала, що LegalZoom не мав права надавати такі послуги, адже не володів ліцензією на юридичну практику. Врешті-решт, спір було врегульовано у досудовому порядку. 

Можливо, настануть часи, коли статті із заголовками на кшталт «Штучний інтелект проти юристів» втратять свою популярність. Для цього ми розповіли реалії розвитку ШІ та навели приклади, як використання сучасних технологій може поліпшити якість і швидкість надання юридичних послуг.

Завершимо цитатою професора Мічиганського університету Kenneth A. Grady: «У бізнесі лідери повільно пробуджуються до усвідомлення того, що ШІ має найбільші переваги в частині доходів, а не в скороченні витрат». 

Do you have an interesting idea for an event?