Інструкція. Як уникнути дейтингових аферистів?

КИЇВ — 22 липня 2020 року. 2020 рік — триває посилення позицій онлайну в нашому житті, мережеве шахрайство квітне з відповідними темпами. Значна кількість злочинів — це афери, пов'язані саме з сайтами знайомств. Про що йде мова та як захиститися від зловмисників? Пояснив Ярослав Сербін, заступник Голови Комітету Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права, адвокат кримінальної практики Ario Law Firm. 

— Лайфхак для сценаристів та письменників: не знаєте, як і де надихнутися драматичними історіями для створення мелодрам — зазирніть до Єдиного державного реєстру судових рішень. На таку думку мене наштовхнув пошук судової практики щодо мережевого шахрайства. Проаналізувавши велику кількість справ, можу сказати, що афери, пов’язані із сайтами знайомств, посідають окреме почесне місце серед інших видів Інтернет-шахрайства. Навіть не зважаючи на більш-менш стандартні прийоми, якими користуються дейтинг-аферисти, кількість їх жертв щоразу зростає.

І тут мова не тільки про ірраціональну складову закоханої людини. Річ у тім, що щороку ринок онлайн-знайомств (дейтинг-ресурсів) збільшується. Зростає і кількість людей по всьому світу, які позитивно ставляться до знайомств у мережі. Більш того, за даними експертів, приблизно кожна третя пара утворюється онлайн. А для партнерів однієї статті цей показник удвічі більший.

На сьогоднішній день дейтинг-галузь приносить прибутків близько 6 млрд доларів на рік. А тотальний світовий локдаун, спричинений епідемією коронавірусу, лише продемонстрував стійкість цієї сфери до подібних криз. Високі темпи розвитку дейтинг-галузі та перспективи її подальшого росту зумовлюють і той факт, що кількість людей, які хочуть «відкусити» від цього «пирога» свій «ласий шматок», так само буде зростати.

Саме тому, аби убезпечити вас, я і пропоную розібратися з популярними методами серед зловмисників, які орудують на сайтах онлайн-знайомств, а також способами, які допоможуть попередити і розбивання сердець, і спустошення ваших гаманців.

«Американська мрія»

Одна із розповсюджених схем. Зловмисник, який представляється заможним іноземцем, зав’язує віртуальний роман з потенційною жертвою. Через деякий час листування в нього, як правило, раптом виникають серйозні проблеми — чи то захворювання, чи то пограбування його житла, чи то неприємності на роботі. Вже закохана жертва, яка сидить в Україні буквально на валізах, адже ось-ось має вирушати на ПМЖ до «коханого», звісно ж, надсилає іноземцю необхідну суму, після чого той зникає. Прикладів реалізації подібної схеми дуже багато, але результат, як правило, стандартний — розбите серце та порожній гаманець.

Є і судова практика щодо таких махінацій. Згідно ухвали Московського районного суду м. Харкова у справі № 643/5890/20 жінка в Інтернеті познайомилась з чоловіком, який видавав себе за генерала армії США. Через деякий час «генерал» повідомив, що збирається приїхати до України для того, щоб придбати тут нерухомість. За його словами, він мав при собі у Сирії деякі цінні речі. Оскільки він нібито не може їх особисто привезти, він сказав, що надішле їх посилкою в Україну і попросив жінку зустріти посилку із його особистими цінними речами. Пізніше він повідомив співрозмовниці, що надіслав речі через дипломатичну пошту на її ім’я. У листі він вказав усі реквізити.

Через деякий час жінка отримала телефонний дзвінок — на тому кінці була нібито диспетчерка аеропорту «Бориспіль», яка повідомила про надходження посилки. Більш того, від дипломатичної доставки надійшов лист на електронну пошту про необхідність отримати посилку. В листі було зазначено про те, що спочатку необхідно оплатити розмитнений збір для того, щоб посилка не була розпакована. Також були зазначені реквізити, а саме номер банківської картки для оплати вказаного митного збору у розмірі 31020 грн. Жінка сплатила цю суму. Що далі — здогадатися не важко: ні посилки, ні «генерала». Як вбачається з матеріалів справи, суд надав слідчому тимчасовий доступ до банківських документів.

Сам факт того, що подібні випадки почали з’являтися у практиці українських судів свідчить про те, наскільки поширеними є подібні методи дейтинг-шахраїв. Знаючи систему роботи української правоохоронної системи не зі слів, можу сказати, що подібні справи раніше майже ніколи не доходили до судів. Річ у тім, що представництво потерпілого є найскладнішим та найтривалішим напрямом у роботі будь-якого адвоката. Як правило, орган досудового розслідування не зацікавлений у встановленні обставин кримінального правопорушення та притягнення винних до відповідальності.

Якщо раніше сторона захисту потерпілого могла хоча б самостійно через суд отримати тимчасовий доступ до місцезнаходження абонента, вхідних та вихідних дзвінків до мобільного телефону, банківської таємниці та інше, то після ухвалення Постанови Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №161/19389/17 було встановлено, що відтепер сторона потерпілого може лише ініціювати перед слідчим проведення слідчих та процесуальних дій, заходів забезпечення кримінального провадження.

«Солодких снів»

Ще один популярний метод серед аферистів, які заробляють за допомогою сайтів онлайн-знайомств — це приспати свою жертву шляхом підсипання їй снодійного під час першого офлайн побачення. Коли жертва засинає, то у «найкращому» випадку зловмисник її просто пограбує. У найгіршому — може дійти і до зґвалтування. 

До речі, подібні сценарії пограбування жертв саме в такий спосіб у судовій практиці дуже розповсюджені. Є навіть рішення Верховного Суду.

Так, у справі №727/13004/17 Верховний Суд залишив рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо засудженого без змін. Чоловіка засудили до позбавлення волі на строк 7 років 6 місяців із конфіскацією майна, яке є його власністю, окрім житла (з урахуванням невідбутої до цього частини покарання).

Суть злочинів засудженого зводилась до того, що він знайомився з жінками на сайтах знайомств та через соцмережі, потім напрошувався у гості, пригощав їх напоями зі снодійним, і коли ті засинали, грабував їх.

Зокрема, так сталося у Дніпрі. Злодій зустрівся із жінкою. Разом вони придбали спиртні напої та пішли до місця проживання цієї жінки. Під час спільного розпивання куплених напоїв чоловік наполягав, аби жертва випила гранатового соку, який він привіз із собою. У сік була підмішана невстановлена речовина, через яку жінка заснула. У цей час зловмисник викрав у неї 2,7 тис. грн та ключі від автомобіля Volkswagen Polo. Власне, на цьому авто він і поїхав. Завдану шкоду оцінили майже у чверть мільйона гривень. У такий же спосіб цей чоловік пограбував жінку у місті Вараш Рівненської області, викравши в неї майна на суму понад 27 тис. грн. А ось в Івано-Франківську зловмисник направився з черговою жертвою до орендованої квартири, а коли жінка прийшла до тями, то аферист почав завдавати їй ударів руками по тілу та обличчю, вимагаючи інформацію про місцезнаходження коштів та дорогоцінностей. Тільки тоді жінка усвідомила, що вони знаходяться вже не в орендованій квартирі, а у неї вдома. В результаті, чоловік наніс жінці тілесні ушкодження та заволодів її майном на суму понад 92 тис. грн. У Чернівцях до своєї жертви цей злодій застосував ще більш тяжке насильство. Познайомившись через сайт знайомств МАМВА, він знову ввійшов у довіру до жінки, дізнався про її матеріальне становище та місце роботи. Нібито з метою зізнання у почуттях, чоловік проник у житло цієї жінки. Як і у наведених вище ситуаціях, аферист напоїв даму напоєм з невстановленою речовиною, після чого та заснула. Коли жертва прокинулась і побачила, що її «наречений» обшукує квартиру, отримала удари по голові. Більш того, злодій увімкнув праску і застосував у розпеченому стані до жертви, чим завдав їй опіків. Від больового шоку жертва втратила свідомість, і у цей час чоловік здійснив пограбування на суму понад 67 тис. грн.

Насправді, подібних історій — безліч. А жертвами у таких випадках далеко не завжди стають жінки. Наприклад, у справі №761/9331/19 Шевченківський районний суд Києва ухвалив вирок, визнавши жінку винною у вчиненні злочину. Злодійка, познайомившись через дейтинг-ресурс Badoo з чоловіком, маючи прямий умисел на таємне викрадення чужого майна, приїхала у гості до знайомого своєї жертви, де той проводив час. У квартирі жінка додала до пляшок, з яких вживали напої, снодійний розчин. Після того як учасники вечірки заснули, жінка викрала золоті вироби, мобільний телефон свого потенційного «нареченого». У власника квартири аферистка також поцупила кошти, продукти харчування та трилітровий бутиль соняшникової олії.

Карти в руки

Також популярними серед дейтинг-злодіїв є махінації з кредитними картками та банківськими рахунками.

Наприклад, у справі №214/5852/17 ситуація полягала у тому, що жінка познайомилася з чоловіком на сайті знайомств Badoo. Через деякий час стосунків вже в офлайні чоловік, взявши мобільний телефон своєї подруги, зазначив, що він погано працює, та запропонував їй віднести його до своїх знайомих майстрів. Жінка прийняла пропозицію. Коли ж пізніше «наречений» повернув мобільний після ремонту, то там раптом з’явився додаток «Приват24», але жінка не змогла ним скористатися, адже не знала пароля. Через деякий час до цієї жінки почали дзвонити з кредитних організацій з вимогою погасити заборгованість, хоча жодних позик вона не брала. Окрім цього, виявилося, що на її картках був збільшений кредитний ліміт і здійснювалось зняття готівки. При цьому жінка не повідомляла своїх персональних даних зловмиснику. Вочевидь, вони просто були ним викрадені.

Слід зазначити і те, що подібних випадків, коли жертва самостійно та добровільно надає злодію і картку, і пін-код — ще більше. Зокрема, як у справі №583/4352/19, де жінка так само познайомилася з чоловіком через сайт знайомств. Вони почали зустрічатися, а потім періодично і жити разом. Одного разу чоловік виявив бажання приготувати вечерю, для чого йому нібито необхідно було піти до крамниці. Він взяв кредитку своєї дівчини, яка заздалегідь повідомила йому і пін-код. Вийшовши до крамниці, чоловік більше не повернувся. Єдине, що залишив на згадку про себе для «коханої» — це смс-повідомлення з банку про зняття готівки з картки.

Хто під ім’ям твоїм

А чи думали ви про те, хто насправді сидить по ту сторону монітору? Так, Апеляційний суд Харківської області розглядав справу № 640/2449/16-к, де група осіб створювала фейкові акаунти на сайті BАDOO, знайомилася із заможними чоловіками, а коли наставав час «особистих зустрічей», грабувала свої жертв.

Візьму їжею

Ще одна розповсюджена методика. Потенційний кавалер (супутниця) запрошує на вечерю в дорогий ресторан, замовляє найдорожчі страви та напої. За декілька хвилин до закінчення вечері, поки ще не забрали посуд, говорить своїй супутниці(ку), що потрібно відлучитися на пару хвилин, після чого зникає назавжди.

Шантаж

Один з найбільш «екстравагантних» методів дейтинг-афер, які зустрілись мені у судовій практиці, є у справі № 522/4447/19. На одному з дейтинг-ресурсів жінка знайомилася з особами нетрадиційної сексуальної орієнтації. Після спілкування вона вдавалася до шантажу, погрожуючи своїм співрозмовникам відкрити усю правду про них широкому загалу, за що у подальшому отримувала від них відкупні.

Вберегти кохання, гаманець та життя

Усе наведене вище — найбільш розповсюджені шахрайські схеми на дейтинг-ресурсах, але щодня схеми вдосконалюються, а кількість відкритих кримінальних проваджень лише збільшується. Але це не означає, що кожен незнайомець чи незнайомка, які вас зацікавлять — потенційні злодії та шахраї.

Просто, щоб не натрапити на проблеми під час пошуків кохання, слід дотримуватися певних мір безпеки.

Зокрема, я б радив:

— Під час спілкування зібрати дані про особу, яка знаходиться по іншу сторону екрану смартфона або комп’ютера. Краще дізнатися прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, район проживання, професію та місце роботи свого співрозмовника, знайти його (її) в інших соціальних мережах. Тобто необхідно впевнитись, що людина реальна та інформація, яку вона надала про себе, відповідає дійсності.

— Перевірити номер телефону співрозмовника через спеціальні сервіси у месенджерах чи мобільних додатках. Як мінімум, ви дізнаєтесь про те, як ваш віртуальний друг (подруга) підписаний в телефонах інших абонентів.

— Продовжити спілкування в звичайних смс-повідомленнях або месенджерах, причому найкращий варіант — месенджер Facebook. Наприклад, видалити надіслане повідомлення в чаті співрозмовника у месенджері Facebook можна лише протягом 10 хвилин, тоді як у Viber, WhatsApp цей час необмежений, а у Telegram ваш співрозмовник взагалі може очистити всю історію листування.

— Йдучи на перше побачення з віртуальним другом, заздалегідь дізнайтеся про місце, де воно відбуватиметься. А також повідомте про це своїм родичам чи друзям. Про всяк випадок надішліть їм фото цієї особи, дайте номер її телефону, марку та номер авто тощо.

— Краще зустрічайтеся у світлу пору доби та в людному місці, не запрошуйте незнайомців до себе додому та не погоджуйтесь на першому побаченні йти до них.

— Якщо віртуальний співрозмовник запропонував забрати вас на своєму авто, то сідаючи на переднє сидіння, обов’язково перевірте наявність інших осіб на задньому сидінні.

— Майте при собі ту суму грошей, на яку розраховуєте провести побачення.

— Придбайте засоби захисту, наприклад, балончик зі сльозогінним газом.

Якщо вам не пощастило і ви все-таки стали жертвою шахраїв, не зволікайте та одразу викликайте співробітників поліції. Напишіть відповідну заяву. Скористайтеся послугами адвоката, тому що лише кваліфікований спеціаліст зможе допомогти та розробити вам стратегію захисту, необхідну для досягнення результату щодо відшкодування шкоди, пошуку винних та притягнення їх до відповідальності.

Do you have an interesting idea for an event?