«За медіацією — майбутнє»: про новий, 26-й Комітет Асоціації правників України

КИЇВ — 03 липня 2020 року. 1 липня відбулося дві значних події у сфері медіації. Так, Комітет ВРУ з питань правової політики та правосуддя одностайно рекомендував прийняти за основу в першому читанні законопроєкт «Про медіацію» № 3504. А структурні підрозділи АПУ було розширено — створено новий, 26-й Комітет Асоціації правників України — з медіації. За відповідне рішення одностайно проголосували члени Правління АПУ під час свого засідання.

Ми поспілкувалися з ініціаторами цієї події та дізналися більше про мотиви створення Комітету, перші кроки новонародженого та його майбутню діяльність.

Ольга Хмарук, партнерка Агентства медіації DecisionLab.

Про народження ідеї створення Комітету

Річ у тім, що АПУ є одним із найвпливовіших об’єднань юристів. А медіація стає популярним способом вирішення юридичних суперечок. Вони можуть бути різними: в бізнес-сфері, сімейних спорах. Так виникла ідея створити Комітет. Коли ми звернулися з нею до Асоціації, виявилося, що Світлана Сергєєва саме почала роботу над цим питанням. Тож ми, використовуючи медіаційні принципи, створили Комітет разом, успішно налагодивши спільну роботу.

Про 1 липня: доленосний збіг обставин чи геніальний задум?

Це щасливий збіг! Взагалі, медіація не потребує детального регулювання, оскільки це переговорний процес, який керується посередником. Та для того щоб кожен юрист, який пропонує цей інструмент, кожен клієнт, який до нього звертається, відчували себе більш захищеними, Закон дійсно потрібен. Потрібно в принципі закріпити в лексиконі держави та людей, які в ній живуть, і процеси медіації, і професію медіатора. Так, щоразу звертаючись до Закону, люди зможуть розуміти: що це за процес, яким він буде та який результат вони можуть отримати.

Про перші кроки новонародженого

Звичайно ж, ми розпочнемо проведення пізнавальних заходів, для того, щоб юристи розуміли: де, коли та за яких обставин вони можуть пропонувати медіацію своїм клієнтам, коли цей процес може бути вигідний для них. Ми будемо говорити про критерії медіабельності суперечок і ще багато інших питань.

І, що найголовніше, ми будемо обговорювати шляхи, за якими юрист, залишаючись на своїх функціях, може брати участь у процесах медіації та допомагати клієнтам знаходити вигідні рішення.

Запрошення до лав Комітету

За процесами медіації — майбутнє. В його основі лежить задоволення взаємних інтересів і вигод. Це не про примус до використання нового інструменту, а про добровільне долучення до його діяльності. Вступайте, приходьте, дізнавайтеся більше і беріть участь! Наразі в Україні — це саме той інноваційний підхід, який допоможе зробити юридичну послугу більш адаптованою до бізнес-інтересів (якщо це стосується бізнес-медіації) та особистих (якщо це стосується сімейних спорів). Він дозволяє враховувати не тільки юридичні підстави, а й психологічні потреби сторін.

Луїза Романадзе, президентка Української академії медіації, доцентка НУ «Одеська юридична академія».

Потреба у створенні Комітету

Вона зумовлена кількома факторами:

— Медіація істотно відрізняється від поширених в Україні альтернативних способів врегулювання спорів (арбітраж, третейський суд). Медіатор допомагає сторонам віднайти взаємоприйнятне рішення, не приймаючи при цьому жодних рішень по суті конфлікту.

— Медіація потребує значної просвітницької роботи. Більшість населення не обізнана про існування такої процедури, багато хто не розуміє сутність процедури та роль медіатора.

— Медіація виходить за межі АРС, адже може бути проведена не лише у разі наявності спору/конфлікту, але й з метою профілактики їх виникнення перед стартом партнерських відносин.

Загальний вектор діяльності Комітету

Звісно, це просвітницька діяльність щодо медіації для правників та, безумовно, сприяння розвитку медіації в Україні. Крім того, ми плануємо проведення інформаційних та заходів з медіації для різних ЦА. 

Тож члени АПУ «з медіацією в серці», а також всі, хто розуміють потенціал медіації та бажають докласти зусиль до її розвитку — приєднуйтеся до лав нового Комітету!

Світлана Сергєєва, Голова Відділення АПУ в Одеській області, партнерка Sergeyevs' Law Office.

Про народження ідеї створення Комітету

У мене вона з’явилася декілька років тому. Та, як свідчить досвід, для будь-якої події потрібен влучний час. За цей період глобальні зміни у державній політиці щодо впровадження медіації до правового поля зміцнили мою впевненість у цьому. Крім того, поруч з’явилися колеги, яким вже пощастило відчути цінність цієї примирної процедури, тож вони підтримали ініціативу.

Які процеси на державному рівні демонструють нам своєчасність створення Комітету з питань медіації?

Про останні з них.

У серпні 2019 році Україна підписала Конвенцію ООН «Про міжнародні угоди за результатами медіації» (Сингапурську Конвенцію).

У межах робочої групи при Міністерстві юстиції України був підготовлений законопроєкт про медіацію.

12 березня 2020 року в Комітеті з питань правової політики Верховної Ради України відбувся круглий стіл: «Впровадження медіації в Україні: законодавче регулювання та європейський досвід».

1 липня 2020 року Комітет Верховної Ради з питань правової політики ухвалив висновок рекомендувати Верховній Раді України прийняти в першому читанні за основу проєкт Закону України «Про медіацію» з урахуванням при доопрацюванні до другого читання слушних положень проєкту Закону України «Про медіацію».

Висновок? Тема медіації є надактуальною для України та є всі підстави для поширення її застосування як альтернативного способу вирішення спорів.

На сьогодні впровадження медіації є питанням ефективного доступу громадян до правосуддя та сприяння культури мирного врегулювання спорів.

Також, згідно з положеннями Директиви 2008/52/EC of the European Parliament and of the Council від 21 травня 2008 року, медіація може забезпечити економічно ефективне та швидке позасудове вирішення спорів у цивільних правовідносинах і комерційних питаннях через процеси, адаптовані до потреб сторін.

На платформі Асоціації правників України за останнє півріччя вже були проведені заходи щодо медіації у співпраці з іншими комітетами. Всі вони викликали значний інтерес спільноти. На додаток, деякі члени АПУ вже є практикуючими медіаторами та/або адвокатами, які пропонують своїм клієнтам медіацію.

Тому я дуже вдячна членам Правління АПУ за одностайну підтримку нашої ініціативи!

Про плани

Комітет планує працювати у таких напрямах:

1. Розвиток юридичної професії шляхом застосування медіації, розширення спектру надання юридичних послуг при супроводженні клієнтів у медіації для вирішення спорів.

2. Розвиток в Україні культури ефективного вирішення спорів за допомогою медіації як альтернативи суду чи арбітражу та коштом застосування гібридних процедур — медіації та суду чи медіації та арбітражу тощо.

3. Об’єднання зусиль членів Комітету для сприяння впровадження та подальшого вдосконалення законодавства з питань медіації.

4. Створення ініціатив, сприяння професійному розвитку членів Комітету та всіх членів Асоціації правників України шляхом поширення нових знань щодо медіації, її місця серед способів вирішення спорів, ролі юристів у медіації.

5. Вдосконалення досвіду застосування медіації в Україні, стимулювання обміну інформацією щодо медіації та практики її застосування в нашій країні та за її межами.

Я запрошую всіх колег — членів АПУ, для яких цікава медіація, вступати до Комітету та закликаю активно долучатися до його роботи!

Do you have an interesting idea for an event?