«Поза кадром». Володимир Кравчук про строк звернення до суду в адмінсправах

КИЇВ – 19 червня 2020 року. Головна проблема в межах серії вебінарів із суддями ВС не втрачає своєї актуальності — час обмежений, тоді як кількість запитань від глядачів жодних меж не має. Саме для її вирішення триває спеціальна рубрика «Поза кадром» — ми обираємо найголовніші питання, а судді Верховного Суду надають свої відповіді. На цей раз респондентом став Володимир Кравчук, член Правління Асоціації правників України, суддя Касаційного адміністративного суду у складі  Верховного Суду, Президент АРССУ.

Старт дії карантинних змін, якими продовжено процесуальні строки з: 1) початку карантину чи 2) моменту публікації таких змін?

Розгорнуту відповідь на це питання містить лист Верховного Суду від 22.02.2020 «Щодо продовження процесуальних строків під час дії карантину».

Зміни діють з початку карантину. Строк, який закінчився до 12.03.2020, не продовжується (карантин може розглядатися як поважна причина). Якщо ж він тривав до 12.03.2020, то продовжується автоматично. До строку, який розпочався під час обмежувальних заходів, додається їх тривалість. А обмеження не впливають на строк, який розпочався після карантину.

Про строк звернення до адмінсуду у разі реєстрації невстановленими особами від імені юрособи ПН

Строк звернення до суду в цьому випадку є загальним — 6 місяців з дня, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Практичний кейс:

Відповідач підтверджує направлення листа чеком з пошти. Але позивач лист не отримував. Пошта цей факт підтвердити не може. Що робити?

Чек є письмовим доказом, який свідчить про те, що поштове відправлення було надіслано. Якщо позивач листа не отримав, необхідно ініціювати розслідування обставин надсилання кореспонденції та діяти залежно від його результатів.

Про строк звернення до суду, якщо законом не визначені строки закінчення розгляду заяви особи

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача не було прийнято та/або вручено у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до СВП зі скаргою.

Якщо строк розгляду звернення не встановлено спеціальним законом, слід керуватися загальним Законом «Про звернення громадян» та орієнтуватися на те, що розумним строком розгляду звернення є період, який зазвичай не перевищує одного місяця.

Про строк оскарження постанов виконавців щодо стягнення виконавчого збору: робочі чи календарні дні?

Цей строк обчислюється календарними днями.

Про строк оскарження рішення ДФС щодо припинення реєстрації ПН

Рішення, які не стосуються нарахування грошових зобов’язань, за умови застосування процедури адміністративного оскарження, оскаржуються в судовому порядку в такі строки:

1. Тримісячний строк — якщо рішення за результатами розгляду скарги було вручено скаржнику вчасно. Строк обчислюється з моменту вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги.

2. Шестимісячний строк – якщо рішення за скаргою не було прийнято та/або вручено скаржнику у строки, встановлені ПК України. Строк обчислюється з моменту звернення скаржника зі скаргою на його рішення.

Постанова КАС/ВС від 11.10.2019 №640/20468/18, 25.10.2019 № 640/20569/18.

Чи є рішення ОМС про затвердження детального плану території нормативно-правовим актом? Який строк його оскарження?

Відповідно до усталеної практики таке рішення єнормативно-правовим актом (НПА).

Чинний НПА може обумовлювати триваюче порушення суб’єктивних прав. За умови перебування особи у правовідносинах, які регулюються НПА, строк звернення до суду із позовом не може обмежуватися 6 місяцями. У випадку оскарження НПА строк такого оскарження буде вимірюватися повним періодом чинності цього НПА.

Постанова від 13.03.2019 №712/8985/17

Про строк оскарження в судовому порядку рішення щодо відмови реєструвати ПН

Загальний шестимісячний строк з дня відмови.

Які докази можна надати щодо суб’єктивних причин пропуску строку давності?

Коло можливих доказів залежить від обставин, які слід довести. Зазвичай, це письмові докази, але вони можуть підтверджуватися і показами свідків. Доказування причин пропуску строку відбувається за тими ж правилами, як і доказування будь-яких інших обставин.

Виплата періодичних (чорнобильських) платежів. Чи обмежується 6 місяцями до дня звернення до суду?

Судова практика поступово відходить від застосування строку звернення до суду як підстави обмеження соціальних виплат.

У постанові КАС ВС від 29.11.2019, №607/1402/16-а сформульовано такий висновок:

«Застосування шестимісячного строку звернення до суду матиме наслідком неможливість реалізувати право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі. Встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави».

Бездіяльність контролюючого органу щодо виплати бюджетного відшкодування ПДВ — триваюче порушення прав?

У постанові КАС ВС від 24.04.2018 №820/3537/17 сформульовано висновок про те, що правопорушення щодо невідшкодування сум бюджетної заборгованості з податку на додану вартість має триваючий характер, а тому положення ст. 99 КАС не застосовуються.

Обчислення початку перебігу строку: від дати, коли 1) дізнався про спірне рішення чи 2) ознайомився з текстом та мотивами?

Строк обчислюється з дня, коли особа дізналася про спірне рішення. Вона має 6 місяців для того, щоб ознайомитися з текстом рішення і звернутися до суду.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES