Lifehack. Про надання відомостей з ЄРДР на адвокатський запит

КИЇВ – 18 червня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з кримінального та кримінального та процесуального права відбулося обговорення питання надання відомостей з ЄРДР на адвокатський запит. Модератор заходу  Євгеній Солодко, Голова Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, а головний доповідач  Євгеній Пеліхос, адвокат, керівник АБ «Євгенія Пеліхоса».

Актуальність питання, за словами модератора, обумовлена наявністю значної кількості проблем на шляху до отримання відомостей. Зокрема, на фіналі процедури, управління інформаційного забезпечення часто перешкоджає отриманню відомостей. Разом із тим, пан Пеліхос «виграв» ситуацію, отримавши відповідні рішення судів. Унікальними напрацюваннями він поділився з учасниками вебінару.

Для практиків галузі кримінального права, актуальність теми виникає в момент, коли юрист розуміє  у клієнта є відкриті справи, про які йому ще не повідомили. Адвокат же має чітко усвідомлювати повну картину реальної ситуації, знати про кожне з проваджень та підозр.

Практичний кейс

Так, пан Пеліхос розповів історію з власної практики. Окрім вже наявних підозр, його клієнт мав і низку потенційних — їх подальша «активація» була очевидною. Та, для того, аби зрозуміти всю ситуацію і запобігти можливим небезпекам для клієнта, юрист був вимушений здійснити своєрідну «атаку адвокатськими запитами». Про причини такої ситуації експерт розповів — спочатку запити надсилалися на адресу Генеральної прокуратури, потім — до управління аналітично-інформаційної роботи, однак безрезультатно. Відповіді були стандартними  відмова з посиланням на необхідність дотримання процедури такого звернення в порядку КПК. Та чи є вона обов’язковою?

«Залежно від ситуації, використовувати потрібно найбільш ефективний прийом» зауважив Євгеній Солодко,  «Інструментарій адвоката для захисту клієнта необмежений анічим, тож і перепон, відповідно, немає. Використовуємо те, що вважаємо за потрібне».

Такої думки дотримується і Євгеній Пеліхос. Він переконаний  якби у згаданій ситуації звернувся за тимчасовим доступом  перемоги та відповідного рішення ВП ВС не було б:

«Було прийнято рішення пройтися по адміністративному судочинству». Так, після відмови про надання доступу, адвокатом був підготовлений позов до адміністративного суду. Тут він радить  варто заздалегідь проаналізувати всі можливі основи для відмов у позові, окрім юрисдикції тощо. Так, його історія продовжилася успішним задоволенням позову в першій і другій інстанціях. Генеральна прокуратура, в свою чергу, зазначила про невідповідність юрисдикційності спору.

Як визначити адресата?

Визначити наявність в органі досудового розслідування відділу, який відповідає за надання такої інформації. Далі  направити запити саме до нього, бо в протилежному випадку. вони потраплять до некомпетентного з цих питань слідчого, а адвокат просто втратить власний час.

Чи є право на захист, у випадку відмови в наданні відомостей з ЄРДР до оголошення підозри?

Спікер розповів, що, відповідно до позиції ВП ВС  таке право є, в правовій державі воно не може бути відсутнім. З одного боку, до моменту оголошення підозри, в межах кримінального процесу не захищаються жодні з прав особи. З іншого боку, адвокату під силу гарантувати такий захист, зокрема, шляхом збору інформації. Наприклад, чи підозрюють людину де-факто? Так, з посиланням на практику ЄСПЛ можна сміливо відмовлятися, наприклад, від будь-яких свідчень.

Практичний кейс: що було далі?

Адвокатом була подана касаційна скарга – Генеральна прокуратура не сплатила судовий збір, тож касація була повернута. Та друга спроба виявилася вдалою, ба більше – касацію було направлено до розгляду Великою Палатою Верховного Суду. В свою чергу, рішення апеляції Генпрокуратурою було виконано в повному обсязі.

«Корисне зауваження»

Ухвалу ВС щодо цієї справи застосовують, як основу для відмов у клопотаннях щодо розгляду на відкритому засіданні замість письмового. 

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу.

Committee News

Do you have an interesting idea for an event?