Міжнародна торгівля за надзвичайних ситуацій – перше засідання нового Комітету

КИЇВ – 01 червня 2020 року. Перший захід новоствореного Комітету з права міжнародної торгівлі відбувся в форматі онлайн. Експерти обговорили нагальні питання міжнародної торгівлі за надзвичайних ситуацій. Модератором стала Олеся Кривецька, LL.M, радниця практики міжнародної торгівлі Asters

Розпочався вебінар з презентації Комітету. Так, Анна Гладштейн, старша радниця Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», викладачка Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка зазначила про нагальну потребу створення майданчику для обговорення питань саме з міжнародної торгівлі. Зокрема, вона підкреслила, що наразі цій сфері в Україні не приділялася належна увага. Так, новостворений Комітет АПУ став першою та унікальною платформою саме в цій галузі права.

Доцільність створення профільного комітету пояснюється також наявністю серед членів АПУ низки авторитетних юркомпаній, які спеціалізуються саме на праві міжнародній торгівлі.

Діяльність Комітету & ключові питання на майбутнє

Серед них Олеся Кривецька, LL.M, радниця практики міжнародної торгівлі Asters виокремила наступні:

1. Преференційні торговельні режими. «Це той фокус, який наразі зміщується та набирає ваги поряд із багатосторонньою міжнародною торгівлею та правовим її регулюванням»;

2. Синергія між інструментами врегулювання спорів міжнародної торгівлі та інвестиційного/комерційного арбітражу;

3. Реформа торговельного захисту. «Масштабна тема, яка триває вже не 1 рік в Україні. Це питання стало одним із поштовхів до створення Комітету. Наша амбіція полягає саме в тому, щоб наш голос був вагомим в діалозі з Міністерством»;

4. Точкові питання торговельного захисту: забезпечення конфіденційного режиму в рамках захисту прав заінтересованих сторін;

5. Взаємодія інтересів національного товаровиробника та споживачів, особливо в умовах надзвичайних ситуацій на тлі актуальних акцентів державної політики.

Плани на майбутню діяльність у Комітету виявилися вельми амбітними: мінімум 4 засідання, 2 круглих столи, 2 заходи за участі студентів, 2 пропозиції щодо вдосконалення законодавства на рік. Основною метою, при цьому, пані Кривецька назвала створення динамічної платформи для обміну думками, досвідом та сприяння формуванню передбачуваних підходів і правозастосування/нормотворення для відповідної передбачуваності та прозорості правового середовища.

«Запрошуємо всіх охочих колег долучатися до нашої діяльності, ми очікуємо на ваші ідеї. Попереду – багато звершень!», - підкреслила пані Кривецька.

Обмеження міжнародної торгівлі в рамках COVID–19: загальна картина в Україні та світі

Питання детально розкрила Марія-Христина Козій, LL.M, третя секретарка з економічних питань Постійного представництва України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, Міністерство закордонних справ України.. Пандемія, за її словами, призвела до суттєвих змін у світовій торгівлі та скороченню її обсягів, в першу чергу – через обмежувальні заходи. Так, барометр торгівлі товарами СОТ показує суттєве зменшення економічного показника. Наразі, економісти СОТ розглядають 2 прогнози розвитку ситуації. Оптимістичний та песимістичний: спад темпів світової торгівлі від 13% до понад 32%. Різницю у діапазонах вони пояснюють безпрецедентністю епідеміологічної кризи та невизначеності щодо її впливу на розвиток світової економіки. Найбільший спад в обсягах  торгівлі припаде на електронну та машинобудівну галузі. Крім того, постраждає сфера послуг: машинобудівна, гостинності та транспорту. При цьому, найбільш вразливими до кризи є мікро (малі та середні) підприємства, які в більшості світу є основним роботодавцем.

Невизначеність, за словами спікерки існує і щодо темпів відновлення економіки та світової торгівлі. Залежать вони від низки чинників: тривалість пандемії і ефективність антикризової політики держав.

«Якщо пандемію вдасться подолати вже цьогоріч, то у 2021 році, відповідно до підрахунків СОТ, можна очікувати на економічне зростання в більшості регіонів світу», - зазначила пані Гладштейн.

Законопроект №3444 від 07.05.2020р. «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо тимчасових заходів захисту національних інтересів у сфері зовнішньоекономічної діяльності» розглянула Олеся Кривецька.

Наостанок, питання заборони кількісних обмежень vs. винятки з міркувань безпеки розкрила Вікторія Лапа, лекторка Bocconi University.

З презентаціями спікерок можна ознайомитися за посиланнями:

Марія-Христина Козій;

Олеся Кривецька;

Вікторія Лапа.

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу. 

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES