Міжнародна торгівля за надзвичайних ситуацій – перше засідання нового Комітету
КИЇВ – 01 червня 2020 року. Перший захід новоствореного Комітету з права міжнародної торгівлі відбувся в форматі онлайн. Експерти обговорили нагальні питання міжнародної торгівлі за надзвичайних ситуацій. Модератором стала Олеся Кривецька, LL.M, радниця практики міжнародної торгівлі Asters
Розпочався вебінар з презентації Комітету. Так, Анна Гладштейн, старша радниця Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України», викладачка Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка зазначила про нагальну потребу створення майданчику для обговорення питань саме з міжнародної торгівлі. Зокрема, вона підкреслила, що наразі цій сфері в Україні не приділялася належна увага. Так, новостворений Комітет АПУ став першою та унікальною платформою саме в цій галузі права.
Доцільність створення профільного комітету пояснюється також наявністю серед членів АПУ низки авторитетних юркомпаній, які спеціалізуються саме на праві міжнародній торгівлі.
Діяльність Комітету & ключові питання на майбутнє
Серед них Олеся Кривецька, LL.M, радниця практики міжнародної торгівлі Asters виокремила наступні:
1. Преференційні торговельні режими. «Це той фокус, який наразі зміщується та набирає ваги поряд із багатосторонньою міжнародною торгівлею та правовим її регулюванням»;
2. Синергія між інструментами врегулювання спорів міжнародної торгівлі та інвестиційного/комерційного арбітражу;
3. Реформа торговельного захисту. «Масштабна тема, яка триває вже не 1 рік в Україні. Це питання стало одним із поштовхів до створення Комітету. Наша амбіція полягає саме в тому, щоб наш голос був вагомим в діалозі з Міністерством»;
4. Точкові питання торговельного захисту: забезпечення конфіденційного режиму в рамках захисту прав заінтересованих сторін;
5. Взаємодія інтересів національного товаровиробника та споживачів, особливо в умовах надзвичайних ситуацій на тлі актуальних акцентів державної політики.
Плани на майбутню діяльність у Комітету виявилися вельми амбітними: мінімум 4 засідання, 2 круглих столи, 2 заходи за участі студентів, 2 пропозиції щодо вдосконалення законодавства на рік. Основною метою, при цьому, пані Кривецька назвала створення динамічної платформи для обміну думками, досвідом та сприяння формуванню передбачуваних підходів і правозастосування/нормотворення для відповідної передбачуваності та прозорості правового середовища.
«Запрошуємо всіх охочих колег долучатися до нашої діяльності, ми очікуємо на ваші ідеї. Попереду – багато звершень!», - підкреслила пані Кривецька.
Обмеження міжнародної торгівлі в рамках COVID–19: загальна картина в Україні та світі
Питання детально розкрила Марія-Христина Козій, LL.M, третя секретарка з економічних питань Постійного представництва України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві, Міністерство закордонних справ України.. Пандемія, за її словами, призвела до суттєвих змін у світовій торгівлі та скороченню її обсягів, в першу чергу – через обмежувальні заходи. Так, барометр торгівлі товарами СОТ показує суттєве зменшення економічного показника. Наразі, економісти СОТ розглядають 2 прогнози розвитку ситуації. Оптимістичний та песимістичний: спад темпів світової торгівлі від 13% до понад 32%. Різницю у діапазонах вони пояснюють безпрецедентністю епідеміологічної кризи та невизначеності щодо її впливу на розвиток світової економіки. Найбільший спад в обсягах торгівлі припаде на електронну та машинобудівну галузі. Крім того, постраждає сфера послуг: машинобудівна, гостинності та транспорту. При цьому, найбільш вразливими до кризи є мікро (малі та середні) підприємства, які в більшості світу є основним роботодавцем.
Невизначеність, за словами спікерки існує і щодо темпів відновлення економіки та світової торгівлі. Залежать вони від низки чинників: тривалість пандемії і ефективність антикризової політики держав.
«Якщо пандемію вдасться подолати вже цьогоріч, то у 2021 році, відповідно до підрахунків СОТ, можна очікувати на економічне зростання в більшості регіонів світу», - зазначила пані Гладштейн.
Законопроект №3444 від 07.05.2020р. «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо тимчасових заходів захисту національних інтересів у сфері зовнішньоекономічної діяльності» розглянула Олеся Кривецька.
Наостанок, питання заборони кількісних обмежень vs. винятки з міркувань безпеки розкрила Вікторія Лапа, лекторка Bocconi University.
З презентаціями спікерок можна ознайомитися за посиланнями:
Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах Facebook, Youtube, Instagram, LinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу.