1 рік роботи ВАКС. Всеосяжне інтерв’ю з Богданом Крикливенком
КИЇВ — 28 травня 2020 року. Керівник апарату ВАКС Богдан Крикливенко обіймає свою посаду вже майже впродовж року. Ми вирішили поспілкуватися з ним та розпитати про: досягнення і провали, труднощі та перемоги, потенційні плани і навіть деякі інсайти з антикорупційного поля бою. Та, врешті, дізналися і про хроніки карантину ВАКС, «умови виживання» під пильним прицілом суспільної уваги, секрети «уможливлення неможливого» та навіть поставили крапку в історії щодо містичного (само)преміювання.
«Варто пам’ятати, що будь-яка історія успіху полягає виключно в людях. Правильний пріоритет — завжди в ефективній взаємодії та підтримці професійних, відданих великій справі людей, які разом можуть досягти будь-яких цілей»
— Богдане, минув майже рік з моменту зайняття вами посади керівника апарату ВАКС. Підсумуйте його одним реченням.
— Я б сказав так: «Я думав, що буде легше, проте, аналізуючи пройдений шлях, дивуюся, скільки всього вдалося досягти» /посміхається/.
— Розкажіть про запуск та поточну роботу інстанції. З чого все почалося?
— Почалося все з того, що я переступив поріг приміщення Печерського районного суду міста Києва, яке було в стані тільки після виїзду... У нас майже не було обладнання, трохи меблів залишилося від районного суду та техніка, яку позичили в ліквідаційної комісії апеляційного суду Київської області.
При цьому були вже призначені всі судді та чітко зрозуміло: маємо близько трьох місяців для того, щоб зробити неможливе. З нуля запустити судову інституцію. Наголошу — це не реформування, а створення саме з нуля та дуже за короткий термін. До нас таких кейсів ще не було. Це був унікальний «спринтерський забіг», який вимагав максимальної зосередженості, чіткого планування, розподілу ресурсів.
— «До» та «після». За шкалою 100 %, наскільки вдалося досягти мети?
— Наша команда досить реалістично підійшла до завдань, ми усвідомлювали, через що маємо пройти та відповідно планували кожний крок. Тому моя оцінка — 85%. Дечого із запланованого втілити не вдалося через незалежні від ВАКС-у причини, є моменти, над якими ще належить працювати.
— Які труднощі виникали упродовж року?
— Складно було тримати на контролі 7-10 процесів одночасно. Це був справжній виклик. Перше — добір персоналу. Це стратегічно важливий напрям, а я вже зазначив: ми почали роботу з мінімальною кількістю персоналу. Один же з принципових підходів у доборі — це конкурс. 87% співробітників апарату ВАКС ми обрали саме за результатами конкурсного відбору. Тому літо було гарячим, адже ми мали безпрецедентно велику кількість кандидатів.
— А чому ви не скористалися можливістю переведення персоналу з інших держорганів? Це суттєво спростило б завдання?
— Це була принципова позиція — відкритий відбір персоналу, доступність для всіх, хто бажав працювати в апараті ВАКС. На момент мого призначення в апараті було 10 людей, а наразі вже близько 200 працівників. Відбір персоналу зайняв значну кількість часу, сил та енергії на участь в конкурсі надійшло понад 3000 заяв від кандидатів — це на 126 вакансій. На деякі з позицій ми мали рекордні 65 кандидатів на місце.
Другий блок — матеріально-технічне забезпечення. Значні обсяги потреб зобов’язували нас йти на відкриті торги, а відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», це тривалі процедури закупівель. Так, наприклад, комп’ютерне обладнання було завезено в ніч з 3 на 4 вересня, за добу до старту роботи. Це було пов’язано саме з тривалістю процедури закупівлі — понад 2 місяці. І так щодо всього оснащення: меблі, аудіо, обладнання для відеофіксації судових засідань тощо.
Третій блок — приміщення. Було спочатку одне, про яке я вже згадував, потім друге, де наразі розміщується Апеляційна палата. І врешті третє, найбільше, на пр. Перемоги, 41 — вже після тривалої роботи, пошуків і зустрічей ми ідентифікували колишню будівлю банку, ми мали повністю адаптувати її для здійснення судочинства. А, оскільки це кримінальна юстиція, потрібно забезпечити і вартові приміщення, і продумати коридори безпеки, тобто значний комплекс питень.
І четвертий блок — напрацювання внутрішньої документації, яка стосується роботи установи. Понад 150 внутрішніх документів було опрацьовано для налагодження механізму якісної роботи суду.
Власне, одне велике завдання — контролювати та розвивати ці «блоки» одночасно, в дуже стислі терміни. І нам це вдалося.
— Скажіть декілька слів про ключові досягнення?
— Перше — запуск суду. На сьогодні апарат ефективно функціонує. Друге — команда високомотивованих професійних фахівців. Ми бачили, як за безпрецедентними правилами були відібрані судді ВАКС, і розуміли, що апарат ВАКС-у має тримати відповідно високу планку. Це ключове. На майбутнє багато планів, ми маємо стратегічне бачення розвитку суду як інституції, сили та абсолютну впевненість в успіху.
— Про невдачі. Їх неможливо уникнути — давайте висвітлимо їх.
— Чого не вдалося ВАКС-у? Відкритим досі залишається питання із постійним приміщенням. Наразі ВАКС розміщується в трьох будівлях, договори про оренду чи безоплатне строкове користування якими є тимчасові, їх строк завершується в поточному році. Це фактор, який може негативно впливати на стабільність та ефективність будь-якої інституції, в тому числі і ВАКС.
До речі, розпорядження Уряду про забезпечення ВАКС-у двома постійними приміщеннями було ще в листопаді 2018 року. Жодна з них досі суду не передана.
— На вашу думку, чому так відбулося?
— По-перше, прогалина в законодавстві. Так, з'ясувалося, що вищі спеціалізовані суди в Україні не мають законодавчо закріпленого права управляти об’єктами держвласності. Водночас, згідно з бюджетним законодавством Вищий спеціалізований суд є головним розпорядником бюджетних коштів. Тобто, ресурс ми маємо незалежний, а отримати приміщення та вкладати в нього кошти не можемо.
По-друге, виділені у 2018 році приміщення є проблемними. Виявилося, що там є 5 балансоутримувачів, один з яких на стадії ліквідації, а щодо іншого розпочалася приватизація. А за третім є заборгованість перед держбюджетом, тому частина будівлі взагалі під арештом.
— В контексті цієї проблеми прокоментуйте, будь ласка, законопроєкти №3348, 3349 та 3350.
— Перші два спрямовані на вирішення першої проблеми — усунення законодавчої прогалини. №3350 же говорить про передачу приміщення на пр. Перемоги для подальшого використання ВАКС-ом.
Це спільні з народними депутатами напрацювання, два законопроєкти вже успішно пройшли профільні комітети, тож ми чекаємо на пленарне засідання в парламенті та сподіваємося, що нас у цьому підтримають.
Щодо №3348 є ще один важливий момент, а саме — про право слідчого судді ВАКС пролонгувати свою діяльність на 3 роки.
Наразі законодавство обмежує цей термін — 12 місяців строк повноважень слідчого судді, після того ротація. Водночас, для інших суддів такий термін становить саме 3 роки.
Це також важливо в контексті застосування ст. 76 КПК. Потенційно може виникнути така ситуація: після 5/09/2020 року 9 слідчих суддів ВАКС, які такими є сьогодні, не будуть мати право розглядати справи по суті, в яких вони розглядали матеріали на стадії досудового розслідування. Провести ж автоматизований розподіл буде неможливо.
Також, судді колегій, які з 5/09/2020 року отримають спеціалізцію слідчих суддів, не матимуть часу на розгляд справ по суті, які сьогодні в них у провадженні. Вони будуть змушені суттєво пригальмувати всі процеси через колосальну кількість матеріалів, які надходять до ВАКС на стадії досудового розслідування. Законопроєкт №3348 покликаний виправити ситуацію.
— Яка ймовірність прийняття цієї правки? Я правильно розумію, що є ризик розтягнення значної кількості справ про корупцію на роки?
— Ми працюємо над тим, щоб уникнути затягування розгляду справ. Законопроєкт вже успішно пройшов парламентський комітет, тож, сподіваюся, що він буде прийнятий ВР і підписаний Президентом.
— Тепер до нагальних питань. Як для ВАКС минув карантин?
— Дуже активно! /посміхається/ Ми завжди намагаємося працювати «на випередження» і превентивно ідентифікувати можливі складнощі в роботі апарату суду. Ми пильно слідкували за подіями у світі, тому усвідомлювали, що Україні не вдасться уникнути карантину. Завдяки такому підходу, ще 12 березня, майже за тиждень до офіційного запровадження обежень Урядом, ми вже активно готувалися до нових умов роботи, забезпечили всі приміщення суду засобами захисту. Зокрема, сенсорними диспенсерами з антисептиком, масками, респіраторами та всім необхідним.
Певна кількість працівників була переведена на дистанційний формат роботи. При цьому, ефективність діяльності апарату суду вдалося зберегти. Так, за 2 місяці карантину у ВАКС-і було призначено близько 2 500 судових засідань, з яких на стадії розгляду по суті не відбулося близько 50%, а в слідчих суддів — 30%. При цьому, не відбулися вони не через неможливість їх проведення судом, а через відкладення за заявами сторін або через їх неявку.
Всі ж заходи, не пов’язані з процесуальною діяльністю, були скасовані. І ми навіть вдавалися до практики проведення засідань у режимі відеоконференції між різними залами в одному приміщенні суду, коли участь брали «самоізольовані» особи. Після цього зали судових засідань ретельно дезинфікуються.
Орієнтовно плануємо дотримуватися такого «режиму підвищеної безпеки» до 1 вересня.
— А які пріоритети у діяльності ВАКС на майбутній рік?
— Окрім продовження процесу боротьби за приміщення, у нас є ідеї щодо міжнародної співпраці, розвитку сучасного судового менеджменту. Важливим пріоріитетом є запровадження електронного судочинства, ми працюємо над запуском електронного кримінального провадження. Система дозволить позбавитися зайвих паперових матеріалів, а обмін інформацією буде максимально швидким і дозволить економити ресурси: час, фінанси та банально — папір.
Карантин посприяв цьому процесу.
Є думка, що кількість суддів ВАКС доведеться збільшувати, важливо вже прогнозувати потенційні потреби на 3-5 років.
Разом всі три блоки пріоритетів стоять на фундаменті «Забезпечення ефективної роботи судової установи, в якій зустрічаються різні учасники процесу, реалізуючи своє право на справедливий суд».
Наше завдання — зробити все можливе для ефективного функціонування суду, задоволення всіх потреб для здійснення судочинства.
— Наскільки комфортно працювати в умовах підвищеної уваги?
— Не скажу, що така увага з боку медіа чи суспільства була несподіванкою. «Спекотне» літо, про яке я зазначав на початку нашої розмови, добір суддів, за яким спостерігала, без перебільшення, вся країна, засвідчили: щоденна робота ВАКС перебуватиме під прискіпливою увагою. Тому ми були готові до суттєвого запиту щодо нашої діяльності. Безумовно, дотримуємося принципів прозорості та відкритості процесу.
Навіть на Youtube-каналі ВАКС-у щодня відбувається по кілька трансляцій засідань — в період карантину це взагалі стало суперактуальним. Присутність у соцмережах, роз’яснювальні інтерв’ю суддів-спікерів, комунікації з медіа взагалі є пріоритетом.
— Нещодавно в одному з блогів писали про Ваші нібито захмарні премії за 2020 рік. Як ви це прокоментуєте?
— Законодавство побудоване так, що керівник апарату суду не приймає рішень щодо оплати власної праці. Якщо ми говоримо про категорію «А» (вищий корпус держслужби) в системі судоустрою, закон має низку запобіжників. Так, навіть Голова суду не приймає одноособово рішень щодо оплати праці керівника апарату. Будь-які ж виплати мають бути обов’язково погоджені з Головою Державної судової адміністрації України.
Крім того, законодавець визначив максимальний розмір преміювання — 30% від посадового окладу керівника апарату, в гривнях — це близько 9000 на місяць. Ця норма у ВАКС суворо дотримується, так само, як і обмження, встановлені з квітня 2020 року на період карантину, щодо максимальної оплати праці у розмірі 38 000 грн.
— Пропоную завершити нашу розмову нотою натхнення! Дайте кілька порад молодим правникам від людини, якій вдалося за 1 рік «уможливити неможливе»?
— Ставити чіткі цілі. Контролювати їх досягнення. Багато працювати. І пам’ятати, що будь-яка історія успіху полягає виключно в людях. Правильний пріоритет — завжди в ефективній взаємодії та підтримці професійних, відданих справі людей, які разом можуть досягти будь-яких цілей.