АПУ & ВС: восьмий вебінар. Сергій Жуков

КИЇВ — 22 травня 2020 року. Триває серія заходів, присвячена обговоренню останньої практики Верховного Суду. Про судову практику у справах про банкрутство розповів Сергій Жуков, суддя Судової Палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

«Судова Палата робить все для того, щоб судова практика була єдиною, рішення суду були мотивовані та зрозумілі»

Всі вебінари можна переглянути на Youtube-каналі АПУ. Наступна зустріч відбудеться 28 травня, зареєструватися можна за посиланням.

«Санація – це мрія підприємства у скрутному фінансовому становищі»

Санація до відкриття провадження у справі про банкрутство

Це питання сам спікер назвав надактуальним у контексті поточних подій. Наразі тема вже реалізована відповідно до Кодексу з процедур банкрутства. Отже, які є переваги?

По-перше, санація саме в галузі економіки — це система заходів, спрямована на відновлення платоспроможності суб’єкта господарювання та задоволення вимог кредиторів. Санація до відкриття (позасудова) відрізняється від судової процедури. Акцент зміщено саме на суб’єкт, який має здійснювати її. Врешті, санація в банкрутстві дозволяє шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів досягти виграшної для всіх сторін згоди.

Проте наразі позасудова санація застосовується нечасто. Відповідно до статистики, на початок року наявні тільки декілька випадків, тоді як саме судова процедура — це 5-6% справ. Теж незначна кількість, але спікер наголосив: санація має бути застосована, адже дозволяє запобігти ліквідації.

Серед переваг санації до відкриття провадження пан Жуков назвав: 1) оперативність; 2) задоволення вимог кредиторів у значно більшому обсязі; 3) «полегшення» відносин із контролюючими органами щодо податкових зобов’язань; 4) спрощений порядок дій для обох сторін; 5) мінімізовані судові витрати.

«Як висновок: досудова санація до відкриття провадження у справі — це справді ефективний інструмент для досягнення компромісу між боржником та кредиторами, які насправді хочуть домовитися», — підсумував Сергій Жуков.

Проблемні питання відкриття провадження у справах про банкрутство

За словами пана Жукова, дуже часто виникає значна кількість випадків, коли залишається незрозумілою нагальна потреба відкриття такої справи. Так, із введенням в дію Кодексу всього було відкрито 494 нових провадження. Порівняно з минулими періодами це близько 14 % від загальної кількості минулих проваджень. З них було відмовлено у відкритті 63 справ.

В чому проблема? Щодо низки впроваджених Кодексом ініціатив виникла потреба в аналітиці оціночних понять. Зокрема, це стосується спрощення відкриття провадження за ініціативою кредитора.

«Відкрити провадження неґрунтовно легко. Проте якщо воно буде потім закрите за відсутності ознак неплатоспроможності, наслідків буде багато, і всі вони будуть вкрай негативними», — аргументував необхідність такої аналітики Сергій Жуков.

Так, він детально пояснив нюанси розгляду щодо доведення:

1. Наявності боргу, строк якого настав. Він підтверджується при ініціюванні справи доказами у відповідному обсязі, виходячи з правової природи правовідносин між боржником та кредитором.

2. Наявності або відсутності спору про право. Тут спікер підкреслив, що законодавство не містить переліку критеріїв для висновку про його існування. Відповідно, суд має оцінити форму вираження незгоди учасників на предмет існування спору в кожному окремому випадку з огляду на зміст правовідносин.

3. Можливості розрахуватися з кредитором. Тут суд може перевіряти як наявність у боржника грошових коштів, так і фактичне виконання зобов’язань.

Крім того, пан Жуков пояснив нюанси оскарження відкриття провадження заставним кредитором та аналізу наявності неплатоспроможності.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів та інші особливості процедури розпорядження майном

Сергій Жуков наголосив: мораторій є надважливим як для боржника, так і для кредиторів. Серед його особливостей спікер назвав:

1. «Небезстроковість» для заставних кредиторів.

2. Відсутність обмежень для: боржника, власника майна боржника, власника корпоративних прав боржника, третіх осіб на погашення конкурсних вимог кредиторів відповідно до реєстру вимог кредиторів.

3. Відсутність правових наслідків дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, якщо під час процедури розпорядження майном боржника провадження у справі закривається через відсутність ознак його неплатоспроможності.

Визнання недійсними правочинів у справах про банкрутство

Це актуальний інструмент здійснення банкрутства. Серед обов’язкових умов для його використання пан Жуков назвав: 1) підозрілий період правочинів становить 3 роки, що передували відкриттю провадження та після цього; 2) наявність завдання збитків боржнику або кредиторам.

Наостанок Сергій Жуков розглянув особливості здійснення ліквідаційної — остаточної процедури банкрутства.

З презентацією спікера можна ознайомитися за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES