«Злодій в законі»: український та іноземний досвід

КИЇВ — 06 травня 2020 року. На стадії розгляду перебуває проєкт ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за злочини, вчиненні злочинною спільнотою» №2513. Це не перша спроба врегулювати питання. У травні 2016 року Рада не прийняла законопроєкт № 1188 через брак голосів — він теж мав урегулювати відповідальність «злодіїв в законі». Проаналізував ситуацію та віднайшов вихід із неї Віктор Козадаєв, адвокат АО «SLS Group».

«Неможливо виміряти шкоду, завдану суспільству багаторічним цацканням із злодіями. Найшкідливішим елементом суспільства, що не припиняє отруювати нашу молодь»

Спеціальний матеріал для The Page.

— №2513, зокрема, пропонує:

1. Передбачити у ст. 28 ККУ вид групової злочинної діяльності «злочинна спільнота»

2. Доповнити ст. 255-1 про її створення і перебування в ній «злодієм у законі, 255-2  «Звернення до «злодія у законі» та 255-3 «Організація проведення такої сходки».

Така особа, відповідно до злочинного жаргону  профзлодій, який дотримується «законів» і визнається лідером із особливим статусом. Феномен «злодія в законі» виник у 30-і рр.  нині адаптований до сучасності. ГНЕУ ВРУ, розглянувши законопроєкт 2513, висловило свої зауваження:

По-перше, дефініція «злодій в законі» демонструє цінності злочинців та є проявом їх жаргону. Введення її до законодавства не тільки легітимізує злочинність — вона повна оцінювальних понять. Визначення, типу «особа, яка дотримується традицій злочинного»  розпливчасті. Ба більше, лише ускладнює доказування наявності/відсутності співучасті та створює підґрунтя для зловживань з боку суб’єктів правозастосування.

По-друге, пропозиція визнавати злочин вчиненим такою спільнотою, якщо він скоєний групою осіб, керівником якої є «злодій у законі», є доволі необґрунтованим. Аналіз запропонованого визначення «злочинної спільноти», не дає змоги належним чином відмежувати «злочинну організацію» від «спільноти». 

По-третє, сумнівною виглядає пропозиція передбачити відповідальність за те, що ти «злодій у законі». Єдиною підставою для цього є вчинення небезпечного діяння. Проте, з таких ознак злочину є діяння, яке може бути виражено в формі дії або бездіяльності. 

Діяння — це свідомий вчинок особи, спрямований на негативні наслідки. А належність особи до злочинного спрямування і лідерства в ній не може визнаватися злочином. Ідея притягнення осіб до відповідальності лише за це — хибна. Покарання  найтяжче з можливих, має застосовуватись не за «статус», а за дії.

Іноземний досвід

Такий досвід країн СНД свідчить, що певні країни на законодавчому рівні все ж розв'язали цю проблему. Успішно.

Так, КК РФ говорить про діяння, вчинені лідером злочинної ієрархії. Водночас, ст. 210.1 («Зайняття вищого положення в злочинній ієрархії») КК РФ передбачає покарання за такий «пост».

КК Грузії містить ст. про позбавлення волі людини за статус «злодія у законі» — від 9 до 15 років. Відповідальність було посилено у 2018 роцію

Ба більше! Додано статтю про участь у «воровській сходці»  за це передбачена відповідальність.

Стаття про підтримку діяльності такої спільноти у Грузії теж передбачає відповідальність. Навіть усна – «Я за!». Звернення до члена такої групи чи її лідера з будь-яким наміром несе такі ж наслідки.

До речі, цікаво  якщо спочатку «злодій у законі» визначався як член світу поганців, то з 2018 року, він  особа, яка будь-як здійснює управління та організацію «воровської спільноти».

Зважайте також, що «злодій у законі»  це неформальний статус. Завжди виникатимуть труднощі в його доведенні. Розраховувати на (будь-які) документи для його підтвердження є нереальним. Через це часто постають питання про елементи складу порушення, які необхідно буде доводити. Ну, і щодо того, «а як бути з положенням ККУ, згідно з яким ніхто не може понад раз притягуватися до відповідальності за злочин?». Наприклад, «злодій у законі» відбув покарання, і знову за своє. Тож, думка щодо необхідності орієнтуватися на досвід Італії, у законодавстві якої аналогічні склади пов’язуються все ж із конкретними діями та наслідками.

Не забувайте і про «Нариси злочинного світу», де сказано - неможливо виміряти шкоду суспільству багаторічним цацканням зі злодіями. Найшкідливішим елементом суспільства, що не припиняє отруювати нашу молодь. Це постійна соціальна група, яку правильно було б назвати антисоціальною. Вона вносить отруту до життя наших дітей і бореться із нашим суспільством, подекуди успішно. Адже їй наївно довіряють, а та веде нищить суспільство знаряддям підлості, брехні, підступності та обману.

Перешкоди ж для застосування статей про створення злочинної організації. ККУ у боротьбі із ними відсутні. Проте, у разі введення в Основну частину ККУ нового складу злочину, його формулювання має бути виваженим та чітким. Тоді практичне його застосування (в тому числі доведення) не було ускладненим та не суперечило б принципам щодо особи до кримінальної відповідальності. Як і не призвело би до фіналу, зворотного необхідному.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES