Комендантська година: бути чи ні?
КИЇВ — 14 квітня 2020 року. Комендантська година вже введена у декількох регіонах, а в Нацполіції стверджують, що без надзвичайного стану вона носить виключно рекомендаційний характер. Та чи насправді це так? Наскільки законним є введення таких заходів без НС і чи можливе воно у всеукраїнському масштабі? Відповідь надав Євген Грушовець, партнер Ario Law Firm.
— Без огляду на те, що відповідно до чинного законодавства, комендантську годину можливо запровадити лише за умови встановлення режиму надзвичайного стану, (який, в свою чергу, вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом 2-х днів з моменту звернення), навіть тут є свої нюанси.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», запровадження комендантської години, тобто заборони перебувати на вулицях та інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлений час доби можливо з наступних підстав:
— здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
— виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування чи захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
— виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи;
— спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;
— масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
— необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.
Жодного слова про запровадження комендантської години через виникнення пандемій у переліку вище не йдеться.
Тобто, навіть у випадку запровадження в Україні надзвичайного стану, правомірність такого заходу як комендантська година можна буде оскаржувати.
До речі, додатковий захід надзвичайного стану — перевірка документів у громадян, а, в необхідних випадках, і проведення особистого огляду речей, транспортних засобів, багажу, приміщень і житла – допускається лише за вищезазначених обставин. Катаклізми та пандемії до цього переліку так само не входять.
Тому введена у деяких регіонах комендантська година дійсно може мати лише тільки рекомендаційний характер, а притягати громадян до відповідальності за її недотримання – протизаконно.