«Позиція правничої спільноти є вирішальною»: онлайн-зустріч із Андрієм Костіним
КИЇВ – 09 квітня 2020 року. Вперше у форматі онлайн відбулася зустріч із Андрієм Костіним, Головою Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Модерували зустріч Денис Бугай, Президент Асоціації правників України та Ольга Лопушанська, координаторка законопроєктної роботи Асоціації правників України. До вебінару могли долучитися всі охочі, зокрема, через мережу Фейсбук.
«Судова реформа триває»
Правники обговорили низку ключових наразі питань: реформа суду та адвокатури, приватного виконання та КСУ, Громадська рада доброчесності, суд присяжних, реформа адвокатури, медіація. У свою чергу, пан Костін підкреслив – така форма комунікації має впроваджуватися і по завершенню карантину.
Отже, ми зібрали найголовніше – для вас.
Питання 1. Комітет на карантині? Як налагоджена робота?
На питання Дениса Бугая, як працює Комітет, пан Костін відповів – Комітет активно працював всі карантинні дні: «Парламент не може закритися – це позиція більшості народних депутатів, її підтримує Президент і, мабуть, весь український народ. За складних часів маємо працювати безперервно». Він підкреслив, що без огляду на низку технічних проблем, нині робота налагоджена. Ба більше, під час останнього пленарного засідання був ухвалений закон, який дозволяє працювати в режимі відео-конференції.
Пріоритети роботи Комітету сьогодні: ключові завдання
Серед таких Андрій Костін виокремив:
1. Робота судової системи в карантинний період. Він зазначив, що вже прийнято декілька пропозицій, розроблено комплексний законопроєкт щодо можливості проведення дистанційних засідань
2. Продовження та поновлення процесуальних строків;
3. Опрацьовуються наявні законопроєкти.
Крім того, він підкреслив, що вже налагоджена плідна співпраця між комітетами задля швидшої, якісної роботи над законопроєктами.
Яка позиція Комітету (у разі голосування) щодо змін до бюджету в частині скорочення суддівської винагороди?
«Суддівський обов’язок – головне, винагорода – другорядне»
Тут пан Костін зауважив, що питання є надчутливим та не має єдиного підходу - потрібно зважувати всі сторони. Він розповів, що на момент розгляду цього законопроєкту особисто спрямував листа-опитування для членів Комітету. Більшість підтримала попередню версію Закону про бюджет. Нагадаємо, що мова йде про наступну пропозицію: 10 мінімальних зарплат, які не чіпаються. Щодо сум, які перевищують їх передбачається коефіцієнт «0,5» - скорочення на 50% на період дії карантину. Пропозиція вже спрямована до бюджетного Комітету.
При цьому, пан Костін зазначив - ідея стосувалася не лише суддів, а всіх, хто отримує зарплатню за рахунок бюджету. Вона не була спрямована проти суддів. Якщо законопроєкт буде прийнято – це призведе до ситуації, коли представники будуть отримувати рівну плату в порівнянні з суд винагородами. Яким буде кінцеве рішення – поки невідомо.
Супер-тріо питань: 1. Добір суддів. Коли він буде і яким? 2. Як буде формуватися ВККСУ? 3. Доля Громадської ради доброчесності та міжнародної комісії?
Пан Костін розповів, щодо ВККС змінювати підхід не будуть: залишиться конкурсна комісія з 3-х представників через Раду Суддів та 3-х – від міжнародних організацій. Однак підхід буде розширене коло учасників, без прив'язки до персоналій. Стосовно ж Громадської Ради Доброчесності – вона залишається без змін.
Чи є розуміння, коли планується перейти до роботи над цим законопроєктом?
За словами Андрія Костіна — не більше ніж за місяць.
Щодо законопроєкту про медіацію Голова Комітету підкреслив — питання є надпріоритетним, тож проєкт закон має всі шанси бути прийнятим.
Суд присяжних. Позиція Комітету щодо питання та законопроєкту за словами пана Костіна виключно схвальна. Він зауважив – немає жодних перепон задля його впровадження. Питання перед Комітетом стоять виключно процесуальні та організаційні.
Чи готові депутати розширювати професійні права адвокатів?
Так. Пан Костін підкреслив - подальша реформа системи правосуддя неможлива без незалежної адвокатури. Зміни будуть вже восени.
Популізм на це повпливає?
Очільник Комітету нагадав, що позиція Президента – судова система, якій довіряють:
«Суд може викликати довіру тільки тоді, коли є рівні права та можливості. Ми будемо відходити від цієї практики, тож на це ніщо не повпливає».
Реформа приватного виконання. Були побоювання щодо забезпечення незалежності виконавців
Пан Костін зауважив, що ознайомлений з усіма сторонами, тому буде віднайдено компромісне рішення, яке задовольнить всіх.
Юристу Андрію Костіну комфортніше в кріслі адвоката чи політика? Чи є різниця?
«Різниця є. Коли все життя ти працював адвокатом – важко змінити формат. Але є знак рівності між цими професіями. Адвокати знають чим живуть люди та можуть генерувати відповідні рішення», - зазначив пан Костін.
Запис онлайн-трансляції зустрічі можна переглянути за посиланням.