Запобігання COVID-19: медичні закупівлі та податки. Що нового?
КИЇВ — 18 березня 2020 року. 17 березня на позачерговому пленарному засіданні Верховна Рада України прийняла низку змін. Так, депутати ухвалили законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)». Вже сьогодні Президент Володимир Зеленський підписав Закон. Крім того, парламент ухвалив проєкт Закону № 2538 щодо підвищення доступності лікарських засобів. Зміни детально проаналізували Марина Слободніченко, Голова Комітету АПУ з медичного права, керуюча партнерка ЮК «КАЙРОС ГРУП» та Владислав Соколовський, член Правління АПУ, керуючий партнер АК «Соколовський і Партнери».
Медичні закупівлі
Марина Слободніченко, Голова Комітету АПУ з медичного права, керуюча партнерка ЮК «КАЙРОС ГРУП».
— Отже, прийняті два законопроєкти № 2538, 2539, спрямовані на впровадження закупівель ліків та медичних виробів за бюджетні кошти через національну закупівельну агенцією, якою є державне підприємство МОЗ України «Медичні закупівлі України».
Вказані законопроєкти врегульовують механізми реєстрації лікарських засобів і придбання ліків та медичних виробів, внесених до Переліку лікзасобів та медвиробів, які підлягають закупівлі за кошти державного бюджету.
Що нового? Закони спрямовані на здешевлення ліків на 7% за рахунок відміни ПДВ при ввезенні ліків на митну територію України. При закупівлі ліків у вітчизняного виробника або дистриб’ютора сума ПДВ ставитиметься до його податкового кредиту.
Звісно, такі пільги застосовуються у випадку закупівлі ліків за бюджетні кошти національною закупівельною агенцією.
— Звільняється від оподаткування ПДВ (20%) і закупівля медичних виробів, яка буде здійснюватися національним закупівельником за бюджетні кошти.
— Звільнено закупівельника — ДП «Медичні закупівлі України» — від отримання ліцензії на імпорт ліків і оптову торгівлю але з обов’язковим залученням логістичного партнера (який матиме таку ліцензію).
— Вводиться скорочена за терміном процедура (до 30 днів) реєстрації ліків для виробника ліків, який переміг на тендері, оголошеному ДП ««Медичні закупівлі України».
— Передбачена для виробників ліків певна мотиваційна складова для участі в тендерах, оголошених ДП «Медичні закупівлі України», зокрема скорочена процедура реєстрації ліків дозволить наступну поставку ліків (перша поставка має йти виключно на ДП) продавати через аптеки, що збільшить конкуренцію і доступ хворих до ліків.
— Усі тендерні процедури закупівлі ліків за бюджетні кошти проходитимуть через систему «Прозоро», і буде чітко зрозуміло і видно, які були учасники, підстави відхилення чи погодження пропозицій того чи іншого учасника. Наразі при міжнародних закупівлях ліків за бюджетні кошти через спеціалізовані організації процедури не є для України відкритими, міжнародні організації здійснюють ці закупівлі за власним порядком та не зобов’язані розкривати їх для України.
Однак є певні позиції в прийнятому законопроєкті, які можуть заблокувати поставку деяких ліків, що придбаваються через ДП «Медичні закупівлі України». Мова йде про встановлену вимогу до строку придатності ліків що постачаються — не менше 70% терміну придатності ліків, встановленого виробником. При цьому на закупівлі через міжнародні організації таке обмеження не застосовується.
На перший погляд здається, що це чудова норма, ніби покликана подолати ввезення до України ліків з малим строком придатності. Та насправді вона означає, що препарат, наприклад, з терміном придатності 36 місяців має приїхати в Україну з терміном придатності не менше ніж 25 місяців. Враховуючи, що закупівлі проводяться на 1 (один) календарний рік і закуповується річна потреба, ця вимога закону необґрунтованозавищена. Цикл виробництва препарату, в середньому, становить 3-6 місяців. Тому, не маючи наперед виготовлених нових партій препарату, виробник не матиме можливості брати участь в українських тендерах.
Податки
Владислав Соколовський, керуючий партнер АК «Соколовський і Партнери».
— Депутати вирішили підтримати бізнес у нелегкі часи боротьби з коронавірусом. 17 березня Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу — відтепер не будуть застосовуватися штрафи та нараховуватися пеня за майже всі порушення, передбачені Кодексом.
За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності, несплату єдиного податку та податку на доходи фізичних осіб та інше. Але, звичайно, є винятки: і далі залишається відповідальність за порушення, пов’язані з несплатою ПДВ, акцизного податку, рентної плати, пального або спирту етилового на акцизних складах.
Також пом’якшення не стосується відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди фіскалів. Розпочаті та незавершені перевірки тимчасово зупиняються на період дії мораторію. Всі нерозпочаті станом на 18 березня перевірки будуть перенесені. План-графік буде оновлений і оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України. Строки давності щодо нарахування штрафів також зупиняються на період мораторію.
Продовжено строки подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 1 липня 2020 року та відповідні строки сплати податку на доходи фізичних осіб до 1 жовтня 2020 року. На період з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності. Задекларовані зобов’язання можуть бути зменшені через подачу уточнюючої декларації.
Для фізичних осіб податкова має здійснити перерахунок плати за землю самостійно. Аналогічні пільги будуть введені і з податку на майно, відмінне від земельної ділянки (нерухомість).
Чи є ризики?
— Тимчасове скасування сплати земельного податку та плати за оренду землі державної та комунальної власності може дуже погано відобразитися на фінансуванні місцевих бюджетів. Річ у тім, що ці платежі є джерелом їх наповнення. Звідси виплачуються зарплати вчителям та лікарям. На мою думку, зменшення ставки ПДВ, акцизи було б дійсно непоганою підтримкою для підприємців і споживачів та не виснажувало б місцеві бюджети.