The Rule of Law Index 2020: погляд зсередини

КИЇВ — 18 березня 2020 року. Нещодавно було опубліковано рейтинг верховенства права 2020. Найкращий результат показали Данія, потім йдуть Норвегія і Фінляндія. Україна зайняла 72 місце — це максимальний показник для нашої держави за останніх 5 років. Так, у 2015 році Україна зайняла 87 місце у рейтингу.

Цьогорічне дослідження демонструє, що індекс рівня верховенства права знизився у всьому світі. Зокрема, Сполучені Штати Америки опустилися на 21-е місце в індексі, тоді як Іспанія увійшла до ТОП-20.

Індекс заснований на національних опитуваннях більше 130 000 домашніх господарств і 4000 юристів та експертів у всьому світі.

Індекс ґрунтується на таких критеріях: відсутність корупції, відкритість  уряду, обмеження повноважень інститутів влади, захист основних прав, регуляторне забезпечення, правопорядок і безпека, цивільне і кримінальне правосуддя.

Елізабет Андерсен, виконавча директорка проєкту World Justice Project (WJP), зауважує, що в доповіді відзначається «стійка ерозія» урядів, яка зачіпає демократії і диктатури.

«Третій рік поспіль наші дані демонструють, що стан верховенства права погіршується у всьому світі, в тому числі у традиційно сильних країнах».

Ми поспілкувалися з членами Асоціації правників України, які вже не перший рік співпрацюють із WJP  та дізналися їхню думку щодо рейтингу верховенства права.

Іван Городиський, Голова Відділення АПУ у Львівській області, адвокат, керуючий партнер Dexis Partners, підкреслює, що особливість проєкту полягає саме у процедурі залучення максимально широкого кола експертів із конкретних країн:

«На відміну від офіційних оцінок, які здійснює ООН, чи оцінок інших організацій, він укладається не на основі офіційних звітів держав груп експертів. Ним може стати практично кожен фахівець, діяльність якого пов’язана із верховенством права, правосуддям чи захистом прав людини, як за зголошенням до організаторів, так і через рекомендації від чинних експертів. Це дозволяє максимально збалансовано та всесторонньо висвітлити стан із верховенством права в конкретній країні.

У 2013 році я мав змогу взяти участь у World Justice Forum у Гаазі. Там його організатор — міжнародна неурядова організація World Justice Project — презентувала Rule of Law Index — рейтинг держав відповідно до рівня верховенства права, ефективності правосуддя та захисту прав і свобод. Після форуму я отримав запрошення стати експертом від України і вже сьомий рік беру участь в укладенні цього рейтингу». 

Олександр Скляренко, керуючий партнер, адвокат АО «Скляренко, Сидоренко та партнери», співпрацював з проєктом WJP з 2012 по 2018 роки. Свою участь у такій співпраці він мотивує тим, що це глобальне дослідження є вкрай необхідним і актуальним, адже найвищою цінністю незмінно залишається людське життя та права людини:

«Об’єктивна і незаангажована, позбавлена будь-якого політичного чи іншого впливу, експертна оцінка ситуації в кожній окремо взятій країні дозволяє виявити існуючі проблеми щодо забезпечення верховенства права і відшукати шляхи їх вирішення. Саме тому щороку отримуючи запрошення до участі в анкетуванні, завжди намагаюся знайти час для відвертих і змістовних відповідей».

Do you have an interesting idea for an event?