Юна Потьомкіна про впровадження медіації в Україні

КИЇВ — 12 березня 2020 року. 10 березня у Комітеті з питань правової політики Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему: «Впровадження медіації в Україні: законодавче регулювання та європейський досвід». Участь у заході взяла Юна Потьомкіна, членкиня Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, старша юристка ЮФ Asters. У липні минулого року вона увійшла до складу робочої групи при Міністерстві юстиції України з підготовки пропозицій щодо ратифікації Конвенції ООН про міжнародні угоди про врегулювання спорів за результатами медіації. Ми дізналися її думку про впровадження медіації в Україні: 

— В Україні медіація, як і статус медіатора консолідовано не визначені в жодному законі. Разом з тим, українське законодавство містить норми, які є сприятливим фундаментом використання медіації на практиці:

1. В Конституції України: досудове врегулювання спору;

2. Цивільному, господарському та адміністративних процесах. Ними, окрім можливості мирного врегулювання, нарівні з адвокатською таємницею встановлюється аналогічний захист і для медіаторів.

3. Із певними нюансами передбачає можливість примирення між сторонами в процесі і кримінальний процес.

І хоча, з одного боку, це може розцінюватися як очевидне визнання медіації інструментом альтернативного вирішення спорів  прийняття спеціального закону в Україні несподівано виявилося вкрай складним завданням. Попри заявлене прагнення до європейських стандартів, врегулювання суперечок, на жаль, не є достатньою мотивацією для прийняття спеціального закону Верховною Радою.

У рамках робочої групи при Міністерстві Юстиції України (серед яких пощастило бути й мені) був підготовлений законопроєкт про медіацію. Він визначає основні положення, серед яких, зокрема: сфери застосування медіації, порядок проведення медіації та статус медіаторів.

Однією з основних особливостей процедури медіації є добровільність участі та «авторство» сторін варіантів вирішення, який задовольняв би інтереси та потреби всіх учасників конфлікту,  на відміну від судового розгляду, де рішення приймається судом.

При цьому, медіація не прагне «потіснити» суди чи оскаржити їх «монополію» у вирішенні конфліктів. Скоріше, навпаки  медіація здатна зробити суди більш ефективними, розвантаживши їх. Це особливо актуально для українських судів. Сьогодні переважна більшість судових справ розглядаються з істотним порушенням строків у розумінні ЄСПЛ. Тому сам судовий процес визнається неефективним, а рішення, що приймаються в результаті — несправедливим.

Крім підвищення ефективності роботи судів, ще один плюс: юристи будуть затребуваними у процесі медіації, де сторони все ж мають спиратися на юридично обґрунтовані та компетентні рішення.

Медіація змінює роль адвокатів: з представників у змагальному процесі на юридичних консультантів у процесі медіації. Відповідно, кваліфікована юридична допомога тут також буде незамінною.

 

Do you have an interesting idea for an event?