Світлана Мусієнко: «Люби себе — тоді матимеш енергію для того, щоб заподіяти цьому світу добро»

КИЇВ — 11 лютого 2020 року. Цьогорічна весна розпочнеться одним з ключових заходів не лише для правників. Вже менше, ніж за місяць, 6 березня відбудеться Форум жіночого лідерства. Розвіяти стереотипи навколо заходу нам допомогла одна з його організаторок Світлана Мусієнко, партнерка Sayenko Kharenko. Вона розповіла нам про головні постулати лідерства та довела повну відсутність гендерного наголосу у його визначенні.

«Якщо ти не за себе, то хто ж тоді? А якщо тільки за себе, то навіщо ти?»

— Розкажіть про ідею Форуму. В чому його сенс?

— «Leadership for impact» — «лідерство задля впливу». Ми твердо переконані, що жінки повинні формувати повістку дня правничої професії, виносити на обговорення справді важливі питання. Що для цього потрібно? По-перше, займати проактивну позицію, а це  одна з лідерських характеристик. По-друге – платформа.

Наш Форум  це місце, де такі питання будуть підняті на поверхню. Саме тут будуть формуватися інструменти, за допомогою яких жінки будуть вчитися сильному лідерству, позитивному впливу на інституції та соціум загалом.

— Як змінилися тенденції щодо жіночого лідерства за останній рік?

— Тренд продовжується. Порушені тогоріч питання актуальні і сьогодні.

— Порушимо їх знову? Взагалі, що очікує на учасників Форуму?

— Так, однак вже більш масштабно, спираючись на певні дані. Так спільно з «Юридичною газетою» ми проводимо опитування ринку, «Women in law 2020». Окрім чергового виміру кількісно-ієрархічного розподілу жінок серед юрфірм, порушується також блок питань, пов'язаних зі сприйняттям гендерно-дискримінаційних моментів. Ми хочемо зрозуміти, наскільки жінкам «болить» те, що, на нашу думку, їм може боліти. Які питання для них є найчутливішими, чи відчувається дискримінація та які фактори на це впливають.

Результати опитування дадуть нам вкрай цінну інформацію  дійсний зріз реальності. Його ми обговоримо на Форумі спільно з експертами панелі. Потім складемо річний план роботи та сфокусуємося на порядку денному, який підкаже аудиторія.

Крім того, ми проведемо цікавий майстер-клас  деталі я поки не готова розкривати /посміхається/.

— І все ж, привідкрийте завісу трохи ширше, наскільки це можливо.

— Лариса Денисенко, відома громадська активістка, адвокат і журналіст, ведуча на «Громадському радіо», проінтерв'ює суддю Віру Левко на тему домашнього насильства. Ми хочемо отримати зріз на стику поглядів: Віра дивиться на це з позицій і професіонала, і жінки – така собі двостороння ретрансляція актуального.

Крім того, у нас буде кілька яскравих keynote спікерів. Однак я не буду розкривати їхні імена  нехай це буде сюрпризом.

Найголовніше, шо цей захід є місцем, де можна обговорити те, що хвилює, у дружньому, комфортному середовищі взаємної підтримки. Нетворкінг ще нікому не шкодив /посміхається/

— У чому Ваша персональна зацікавленість?

— Річ у тім, що я вже сформувалася в професії. Напевно, особистий приклад  як мій, так і інших жінок  можна вважати певною рольовою моделлю, кейсом успіху. Вже багато років я є партнеркою в різних юридичних фірмах. А цей статус в принципі вважається певним топом професії. Плюс я маю значний досвід та багато розумію у своїй роботі.

Тому, у певний момент мені стало дуже цікаво розмовляти про це. «Ділитися досвідом», напевно, дивне визначення…

— «Просто розповісти»?

— Так, я просто дуже хочу створити простір, де цими знаннями можна ділитися. Я б дуже хотіла, щоб на Форум завітали молоді юристки, які перебувають лише на початку своєї кар'єри. Мені та колегам з оргкомітету є що їм сказати, чим поділитися. Ба більше  ми хочемо цим ділитися.

До того ж як будь-який роботодавець, ми маємо свій, корисливий, інтерес. Адже жінки  це, як не крути, 50% юридичного ринку. А нині юридичні фірми збиваються з ніг у пошуку талантів, адже на ринку нині панує дефіцит.

Якщо ти вмієш правильно розуміти та відчувати бажання, потреби, страхи, мотивацію ось цих 50%  тобі простіше їх залучити, працювати з ними, віднаходити синергію та вибудовувати win-win конструкцію. Сучасні молоді юристи дуже відрізняються від характеру колег 20 років тому, коли починала я. У діалозі з юними юристками ми допомагаємо їм і водночас собі. Тому це має бути дуже цікава колаборація.

— Чоловіки будуть брати участь у Форумі?

— Ми дуже цього хочемо. Цікаво почути думку наших колег-чоловіків. Крім того, до числа учасників ми запрошуємо всіх, кому резонує тема ролі жінки в юридичній професії та питання лідерства зокрема. Торік 100% наших учасників були жінки. Причини зрозумілі  кого найбільше буде турбувати роль жінки в професії та виклики, з якими вона стикається?

Хоча, на мою думку, чоловіків це теж цікавить, однак, вони соромляться прийти.

Звернення.

— Користуючись нагодою, я хочу до них звернутися та запросити на захід  це буде насправді дуже круто. Ті з чоловіків, хто готовий говорити та слухати, мають прекрасну нагоду отримати саме ті ключі від жіночого професійного потенціалу, якого, я нагадаю, 50%. Соромитися не потрібно - зараз про це говорять у всьому світі. Ну а ми не лаємося, не кусаємося та будемо раді всім.

— Світлано, а чим жіноче лідерство відрізняється від чоловічого?

— Я б почала з самого лідерства. По суті, те, що я вкладаю в це поняття, ніяк від гендеру не залежить. І десь в ідеалі це мало б бути догмою.

— Поділіться Вашим трактуванням лідерства.

— Лідер - це людина, яка відповідає за свою команду та веде за собою. Власним життям, діями вона розробляє та впроваджує певний продукт у життя. У різних місцях - це продукт «про різне», в бізнесі - про додану вартість, долю на ринку тощо.

— Лідер  це той, хто вміє мобілізувати команду, повести її за собою і максимально продуктивно забезпечувати реалізацію інтересів групи, яку він представляє.

— Жінка це або чоловік - взагалі неважливо. Це має бути людина, яка перебуває на своєму місці та максимально якісно працює.

Однак, давайте подивимося на практику  гендерний склад керівних позицій, зокрема, юридичної індустрії. Спочатку, на рівень молодшого юриста, заходить приблизно порівну жінок та чоловіків. Жінки навіть трохи перемагають за кількістю згідно з результатами дослідження «Юридичної газети». У процесі кар'єрного зростання пропорції змінюються - жінок стає менше, на топових посадах жінок вже стає близько 30 %.

— З чим це пов'язано?

— Чудове запитання! Той, хто знайде відповідь, а потім допоможе впоратися з викликами, які не дозволяють талановитим дівчатам пробитися нагору, отримає у своє розпорядження величезний потенціал!

— І все ж, у Вас вже є версії?

— Купа гіпотез. І у мене, і в колег. На Форумі ми їх протестуємо та обговоримо з аудиторією:

Що ж, врешті-решт, відбувається, що це за система, яку на Заході називають «скляними стелями»? Як саме вони функціонують в Україні, у нашій професії та що саме зупиняє цих дівчат?

Одразу виокремлю 2 групи чинників: зовнішні та внутрішні. До першої належить зокрема й гендерний стереотип, те, як суспільство звикло сприймати жінку. А юридичний соціум  це, між іншим, його невід'ємна частина, адже всі ми «родом із сім'ї».

Наприклад, рік тому я слухала результати якогось загальноукраїнського опитування: «Якими якостями повинна володіти жінка?». Відповіді звучали приблизно однаково: «Жінка повинна бути поступливою, милою та не сперечатися». Людина, в чиїй свідомості панують такі імперативи, буде відчувати масу труднощів на шляху професійного юриста.

Чому? Уявіть втілення такого правника. Було б важко зрозуміти як він взагалі ним став.

Такі очікування від жінки створюють прихований тиск, проникаючи у свідомість людей. Виходить парадоксальна ситуація – жінка, окрім зовнішніх перешкод, отримує внутрішні. Вона вимушена долати ось такі мовчазні вимоги, часто неусвідомлені. Це непросте завдання, адже ризик вийти з певного підсвідомого колективного договору, ризик бути «не такою», як навчили, лякає.

Однак, результатом такого зухвалого виходу є здатність самостійно будувати своє життя, взяти його під власний контроль, самостійно визначати «хто ти» та «навіщо». Ця свобода  незрівнянне задоволення.

Жінка, яка будує кар'єру, незважаючи на суспільні упередження, - це сильна людина.

— З плином часу тенденція  набуває  позитивного відтінку? Чи змінюється сприйняття чоловіками жінок?

— Ви знаєте, це парадоксально, однак незважаючи на патріархальність нашого суспільства, за 20 років роботи я не відчувала утисків або дискримінації. Підозрюю, що моя історія не дуже типова  не всім так пощастило. Можливо, це, в тому числі, питання везіння та середовища.

Особисто я працювала у великих іноземних компаніях, де сформувалася як фахівець-професіонал. Там все дуже строго з цими питаннями, на рівні політик прописана певна нетолерантність до гендерної дискримінації. Я винесла досить оптимістичне переконання: якщо зрости вийшло у мене, то вийде у будь-кого, хто хоче цього.

Тренд рухається за позитивним вектором, Україна точно стає більш відкритою, інтегрованою до глобальних інформаційних питань. Суспільство стало більш усвідомленим. Я не скажу, що гендерної дискримінації стало більше чи менше. Гадаю, що ситуація приблизно та ж, що і 20 років тому. Але наша свідомість змінилася точно.

— Три ключа до успішного життя жінки-лідера?

— Головний ключ  чим раніше ти приймеш відповідальність за своє життя, тим краще. Оскільки насправді вона належить тільки тобі, навіть якщо ти від неї відмовляєшся.

Зрештою, відмова від відповідальності  теж вибір, і не менше  відповідальність. Та хто буде піклуватися про твої інтереси, якщо не ти?

Другий ключ  не боятися. Не подобатися, не бути милою, за потреби висловлювати свої почуття, здатися агресивною. Робити те, що тобі потрібно задля захисту своїх інтересів та цінностей.

Мені це дуже важко далося, тому що я, як і багато інших дівчат, була вихована в руслі «потрібно бути слухняною». Хоча така філософія не має нічого спільного ані з правильною комунікацією, ані з особистими межами, ані з розвитком свого життя у потрібному тобі напрямку.

Ну і третій ключ. Універсальний рецепт, про який я регулярно собі нагадую  якщо ти хочеш бути лідером, то потрібно від початку підтримувати рівень та якість своєї енергії. Тому що лідер  це двигун, який рухає команду вперед за собою. Він дуже багато віддає на всіх рівнях. Це неможливо без наявності здорової бази. Тому здоров'я  це критично важливий аспект, особливо для юриста. Системний, якісний догляд за власним здоров'ям від початку кар'єри.

— Тобто, можна сказати, що жінка-лідер - це жінка, яка навчилася любові до себе?

— Абсолютно вірно! Лідерство  це про відповідальність. Як можна по-справжньому відповідати за інших людей, якщо ти не відповідаєш за себе?

Як можна відповідати за себе, якщо ти себе не любиш?

Люби себе – тоді матимеш енергію для того, щоб заподіяти цьому світу добро.

Врешті, якщо ти не за себе, то хто ж тоді? А якщо тільки за себе, то навіщо ти?


 

Do you have an interesting idea for an event?