Володимир Саєнко & Іван Касинюк: історія місця синергії міжнародного досвіду

КИЇВ — 04 лютого 2020 року. Вже у травні поточного року відбудеться одна з ключових подій у сфері аграрного права — як для ринку юридичного бізнесу, так і країни загалом. Міжнародна співпраця, обмін досвідом, залучення інвестицій, спільне розв'язання нагальних питань, та просто нетворкінг. Все це поєднує в собі І Міжнародна конференція з аграрного права, яка відбудеться 18-19 травня 2020 року, організована спільно с ІВА. Про деталі її організації, передумови, історію створення та програму розповіли його безпосередні організатори:

Партнер Sayenko&Kharenko, Володимир Саєнко (далі ВС) та Голова Комітету АПУ з аграрного права, партнер і очільник практики Міжнародного арбітражу AVELLUM, Іван Касинюк (далі ІК)!

— Якою є місія Конференції?

ВС: Перш за все  відкрити Україну для міжнародних юристів, які спеціалізуються на аграрному праві. Секція аграрного права Міжнародної асоціації юристів була створена всього лише пару років тому. Тому не дивно, що колег з IBA дуже зацікавила наша ініціатива проведення спільної конференції. Для них – це взагалі перший захід секції, а для нас – це можливість запросити провідних міжнародних фахівців до України. Переконаний, нам є що їм розказати та чим зацікавити, і є чому у них повчитися.

ІК: Крім того, цей захід — місце, де зберуться українські та міжнародні юристи, місце обміну досвідом та знаннями. Це – комунікація, без якої не може розвиватися спеціаліст-правник.

— Чи можна назвати цей захід унікальним? Чому, на ваш погляд? Це питання перегукується з першим, але, все ж, аграрні конференції проводяться і поза межами АПУ.

ВС: Безперечно, унікальний! І унікальність ця полягає, насамперед, у залученні провідних міжнародних фахівців з аграрного права та популяризація цієї галузі права. Раніше вони збиралися на інших платформах  до моменту, коли їх стало настільки багато, що вони вже змогли створити власну секцію в рамах ІВА.

Ми бачимо, як це робиться в інших комітетах та секціях IBA, – ця профільна група кочує з однієї країни в іншу, проводячи заходи щоразу в новому місці. Власне, їм байдуже де зустрічатися. Правників з усього світу можна запросити хоч до Японії, хоч до Італії, Австралії або Антарктиди – і будь де спокійно будуть обговорюватися актуальні для міжнародної спільноти питання та проблематика галузі. Враховуючи вагоме місце української аграрної індустрії у світовому розподілі праці, дуже символічним є те, що першу як для IBA, так і для АПУ, конференцію з аграрного права ми проводимо разом у Києві.

Щось схоже ми з Вами бачили рік тому  йдеться про ІТ-конференцію. Вона теж була проведена за активної участі ІВА, спільно з їхнім Комітетом з ІТ-права.

— Тобто фактично ви створюєте в Україні такий собі майданчик міжнародної синергії і робите його доступним для всіх правників?

ВС: Точно, ідея є саме такою. Поки що є небагато тем та напрямків, до обговорення яких можна залучити міжнародних колег-експертів. Наприклад, M&A-конференцію сюди залучити просто нереально. Ну, будемо об’єктивні /сміється/.

— А як саме та коли взагалі виникла ініціатива?

ВС: Десь років сім тому ми звернули увагу на те, що члени АПУ все частіше їздять закордон на міжнародні заходи. Свій перший захід в рамах щорічної конференції ІВА АПУ провела у Бостоні у 2013 році. Тоді ми побачили суттєвий інтерес до нашої держави та вирішили, що доцільно було б ширше залучати іноземних колег до наших заходів в Україні. Ми виокремили для себе 3 напрямки, які потенційно могли б зацікавити міжнародних юристів: аграрне, ІТ та конкурентне право. Власне, аграрна конференція є досягненням хоча б тому, що вітчизняна аграрна індустрія досить впевнено почуває себе на світовому ринку. І тепер ми можемо залучати до нас юристів з усього світу.

— В АПУ є тенденція — всі її заходи стають традиційними, ключовими на юридичному ринку. Якою, на ваш погляд, є перспектива цього заходу?

ВС: Чудово, що цього разу у нас повністю збіглися інтереси з новою секцією IBA. Вони, ймовірно, надалі будуть робити свої заходи в інших країнах, але той факт, що перший відбудеться саме у нас, надає неймовірні можливості для подальшого залучення всіх зацікавлених іноземних експертів до заходів АПУ. Тому, коли Асоціація буде робити наступного року конференцію, а я переконаний, що вона дійсно стане традиційною у рамках АПУ, ми запросимо і міжнародних експертів вже на наш локальний захід. Його ми будемо робити виключно в рамках Асоціації, але сподіваюся, що він збереже свій міжнародний акцент – не стане виключно локальним.

— Що очікує на гостей заходу? Можливо, ви вже можете назвати деякі з найцікавіших тем та спікерів?

ВС: Якщо говорити про спікерів, ми впевнені, що там буде керівництво аграрної секції ІВА та найактивніші члени. Оскільки я вже брав участь у попередніх заходах секції, то багатьох з цих людей ми вже знаємо, вони представляють країни фактично з усього світу. Керівник цієї секції – це відомий голландський юрист, який більшу частину свого життя живе та практикує в Китаї. Інші ключові члени Ради їхнього комітету – це представники Африки, Південної Америки тощо. Тобто географія в них представлена просто всеосяжно. Питання, які вони зазвичай обговорюють, далеко не завжди такі приземлені – як у прямому, так і в переносному сенсі. На відміну від наших типових тем, маю на увазі. Тому і на конференції у травні земельна реформа в Україні буде далеко не головною темою. Гадаю, що ми почуємо вельми цікаву дискусію, яка буде торкатися набагато більш високих матерій. Наприклад, сталий розвиток індустрії сільського господарства, охорона довкілля, використання найновіших технологій тощо. З питань специфіки спорів за участю аграрних компаній виступлять представники секції арбітражного права IBA.

ІК: Гадаю, що юристи з Європи також із задоволенням долучаться, вбачаючи значну перспективу розвитку аграрної сфери. Спікерів буде 50/50 — вітчизняних та закордонних. Нам цікавий і досвід Південної Азії. А якщо трохи детальніше щодо тем — буде обговорюватися питання міжнародної агропродовольчої безпеки, високих технологій та смарт-виробництва на землі, питання змін клімату, які вже зараз впливають на агровиробництво. Крім того, ми будемо обговорювати технології виробництва та якості продукції, зокрема ГМО. Безсумнівно, порушимо юридично-практичні, а саме питання вирішення спорів між експортерами та імпортерами, забезпечення позовів, розв’язання проблем, які виникають у міжнародній торгівлі. Цьому буде присвячена окрема тема.

Що мені також подобається, ми будемо говорити безпосередньо про зміни, які очікують на Україну.

ВС: До речі, окрема цікава секція  ІТ-рішення для сільськогосподарського бізнесу. Ми розглянемо інноваційні технічні розробки, які змінюють індустрію. Варто підкреслити, що наші компанії тут серед лідерів! Я мав нагоду особисто побачити, як працюють деякі з наших аграрних гігантів – вони вже давно перейняли найкращі напрацювання та чітко розуміють варіанти моніторингу того, що відбувається на кожній ділянці землі, обробки інформації, порівняння її з показниками минулих років. Мають змогу зрозуміти, як кожна ділянка може дати максимальний врожай, базуючись на історичних даних, чітко розуміючи аналітику кожного клаптику землі.

— На представників влади можемо очікувати?

ВС: Української – дуже будемо очікувати /посміхається/, адже унікальність заходу полягає ще й у вчасній реалізації ініціативи. Підозрюю, що актуальна нині дискусія, пов’язана з можливістю придбання сільськогосподарських земель іноземцями, буде ще більш гострою на момент проведення нашої конференції у травні. Це дуже політичне питання, а ми, звісно, вбачаємо в ньому юридичні аспекти та сподіваємося, що наші колеги розкажуть нам, у тому числі, про міжнародний досвід скасування монополії на продаж землі – як саме ці процеси проходили в інших країнах.

ІК: Доповню, що ми будемо запрошувати представників Уряду, які, власне, будуть keynote спікерами. Я переконаний, що у них просто не буде жодної причини відмовитися від участі /посміхається/

— До речі, щодо гостей — конференція буде цікавою виключно правникам або..?

ВС: Правники, науковці, можновладці та студенти — це наша «програма мінімум». Ми будемо порушувати теми, які болять саме інвесторам та бізнесменам, тому сподіваюся, що і для аграрного бізнесу захід буде цікавим. Вони матимуть змогу дізнатися бачення правників щодо перспектив розв'язання цих актуальних питань.

— Формат заходу — класичний чи варто очікувати на «родзинки»?

ІК: Це буде класичний панельний формат, але в нас є ідеї для «родзинок» /посміхається/. Наприклад, одну із сесій ми плануємо поділити навпіл — зробити паралельними. Можливо, будуть круглі столи. Я пропонував зробити раунд запитання/відповідей більшим, ніж зазвичай. Конференція — це, перш за все, діалог, живе спілкування.

Більше про найцікавіше ми поки не будемо розповідати. Повинна бути інтрига.

— Як захід впливатиме на інвестиційну привабливість України?

ВС: Це одна з наших ключових цілей – через призму заходів АПУ покращувати інвестиційний клімат в Україні та сприйняття нашої держави на міжнародній арені загалом. Я все ж переконаний, що ця індустрія надає унікальні можливості для інвесторів. Крім того, сподіваємося на участь міжнародних компаній, які вже мають дочірні структури в Україні. Впевнений, що для їхніх представників це буде не менш корисно, та сподіваємося, що вони всередині своїх структур будуть доносити необхідну інформацію – стимулювати більш активну участь їхніх компаній в економіці нашої держави.

ІК: Ми спробуємо пояснити, що Україна є прекрасним місцем для інвестицій клієнтів міжнародних фірм. Це буде дуже цікава точка синергії, де західні інтереси повністю відповідають українським, точка ідеальної юридичної колаборації.

Do you have an interesting idea for an event?