Невиконання рішень судів щодо реєстрації ПН – коли зрушимо з мертвої точки?

КИЇВ — 31 січня 2020 року. Перше у поточному році засідання Комітету з податкового та митного права було присвячене обговоренню теми: «Невиконання рішень судів щодо реєстрації податкових накладних: коли зрушимо з мертвої точки?». Модератор круглого столу — Тетяна Лисовець, Голова Комітету АПУ з податкового та митного права, старша партнерка АО «Соколовський і Партнери». Отже, контролюючий орган не виконує рішення суду — у чому причина проблеми та які кроки необхідно вжити для її вирішення?

В обговоренні взяли участь Дмитро Павлович, в.о. директора департаменту правового забезпечення ДПС України, Ярослав Грегірчак, заступник бізнес-омбудсмена, Тетяна Острикова, експертка з оподаткування, українська правниця, адвокатка, народна депутатка України у Верховній Раді України VIII скликання, Олександр Мінін, старший партнер КМ Партнери, Василь Андрусяк, керівник практики податкового права MORIS GROUP, Юлія Федосюк, адвокатка, head of tax and corporate ASA GROUP, Віта Форсюк, керівниця практики податкового права Jurimex, Наталія Швець, адвокатка Ario Law Firm, та Ігор Олендер, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Ярослав Грегірчак, зокрема, навів статистику, зауваживши, що з моменту початку діяльності у травні 2015 року до офісу бізнес-омбудсмена надійшло 1445 скарг саме щодо нереєстрації ПН, при цьому провадження закрито по 1155 скаргам, з яких по 839 скаргам - успішно для бізнесу.

Олександр Мінін прокоментував наявну проблему і зазначив, що найкращий варіант для розв'язання проблеми — позбутися його джерела:

«Предмет нашого обговорення — це, певною мірою, технічна проблема, але потрібно «дивитися в корінь», в причини її виникнення. Я переконаний, що потрібно зняти проблему загалом. Моя думка — вона виникає з неконституційного підходу. У мене виникають проблеми — чому? Тому що є певні претензії до контрагента. Розбирайтеся з контрагентом, ми не відповідаємо за винні дії третіх осіб.

Тобто, крім обговорення технічних питань, спочатку потрібно вирішувати корінь проблеми, чи можна від неї взагалі позбутися? Переконаний, що можна.

Я б надав перевагу іншому підходу: будьте реалістами — вимагайте неможливого. Потрібно розв’язувати це питання кардинально. Може, щоб не боротися з недоліками механізму, варто просто позбутися всього механізму та направити роздуми в інше русло?

Подивімося на досвід інших країн, чи існують у них схожі проблеми? Ні. Тому що у них відсутній такого роду механізм. І при цьому — у них найкращі показники щодо боротьби».

У підсумку модераторка обговорення Тетяна Лисовець підкреслила:

«З позитивів — ми почули про амбітні плани ДПС до кінця лютого зареєструвати всі податкові накладні згідно з рішеннями суду. Як громадська організація взяли на контроль виконання цієї обіцянки. Водночас, докладемо всіх зусиль для розв'язання проблем у реєстрації податкових накладних».

Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

Do you have an interesting idea for an event?