Судові витрати у контексті стандартів Ради Європи та компенсація витрат на професійну правничу допомогу
КИЇВ – 20 січня 2020 року. У Київському регіональному центрі Національної академії правових наук України відбувся круглий стіл на тему «Судові витрати в Україні в контексті доступу до правосуддя». Захід організував Проект Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».
Метою заходу стало ознайомлення учасників круглого столу зі стандартами та рекомендаціями Ради Європи щодо витрат на судові процеси в контексті доступу до правосуддя відповідно до ст. 6 Конвенції з прав людини.
Крім того, учасникам було представлено експертний аналіз судових витрат в Україні та їхню відповідність європейським стандартам та рекомендаціям. Вони мали змогу обговорити практику правового регулювання судових витрат в Україні та рекомендації експертів Ради Європи.
У дискусії взяли участь судді Верховного Суду, представники Вищої ради правосуддя та Ради суддів України, судді апеляційних та місцевих судів, представники органів законодавчої та виконавчої влади, Національної школи суддів України та Державної судової адміністрації України, представники та експерти Ради Європи.
Крім того, в обговоренні взяли участь і науковці, адвокати та представники громадських організацій. Зокрема, Президент Асоціації правників України, адвокат VB Partners Денис Бугай, та партнер ЮК MORIS, член Асоціації правників України Андрій Савчук.
Під час свого виступу пан Савчук зазначив, що попри очевидні позитивні законодавчі зміни у питанні відшкодування витрат на правничу допомогу, все ж залишаються і певні недоліки.
Серед них він виокремив:
— неефективність критеріїв ціни позову та значення справи для сторони при визначенні розміру відшкодування послуг адвоката;
— обов'язок подавати суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми таких витрат, не виконує жодних функцій і позбавляє особу права на його відшкодування, якщо адвокат залучається до справи на етапі апеляції чи касації.
— складність процедури подавання суду доказів на обґрунтування витрат на адвоката протягом 5 днів після ухвалення рішення суду. Особливо якщо клієнт і адвокат знаходиться в різних населених пунктах.
Андрій Савчук підкреслив, що вказані недоліки потребують широкого обговорення та внесення відповідних змін до законодавства.