Кримінальна складова податкових спорів – актуальна судова практика
КИЇВ — 13 грудня 2019 року. Останнє у поточному році засідання Комітету з податкового та митного права було присвячене обговоренню теми «Кримінальна складова податкових спорів — актуальна судова практика». Модерувала захід Голова Комітету Тетяна Лисовець, старша партнерка «Соколовський і Партнери».
В обговоренні взяли участь Расім Бабанли, керівник департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, та Олександр Мінін, старший партнер КМ Партнери.
Експерти проаналізували судову практику в кримінальних справах з податковим елементом, обговорили Бюро фінансових розслідувань, податкове шахрайство, шахрайство з фінансовими ресурсами та податкове шахрайство з ПДВ у контексті боротьби з ухиленням від сплати податків.
Основним досягненням ВР, зокрема Комітету з питань фінансів, яке назрівало упродовж 5 років, вони назвали скасування відповідальності за фіктивне підприємництво.
Нагадаємо, що стаття 205 ККУ «Фіктивне підприємництво» була декриміналізована Законом України від 18.09.2019 р. №101-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес». Вказаним Законом були також внесені зміни до ст. 212 щодо збільшення сум податків, за несплату яких може наставати кримінальна відповідальність.
Водночас альтернативу правоохоронні органи вбачають у застосуванні в разі державної реєстрації на «підставну особу» суб’єкта підприємницької діяльності ст. 2051 ККУ «Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб — підприємців», санкція якої передбачає покарання навіть тяжче за ст. 205 ККУ.
Щодо ст. 212 експерти підкреслили: питання потребує комплексного перегляду з огляду на наявність низки структурних проблем у поточній редакції, оскільки за його відсутності, попри збільшення порогів, покращення ефективності розслідування ухилення від сплати податків матиме швидше технічний характер і забезпечить лише тимчасове покращення відповідних показників статистики кримінальних проваджень за останнє півріччя.
Із презентацією Тетяни Лисовець можна ознайомитися за посиланням.
Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.