Digital blog: Платіжні системи та їх використання в Україні

КИЇВ — 10 грудня 2019 року. До практикуючих юристів часто звертаються з питаннями щодо роботи платіжних систем. Ілона Чута,LLM International Business Law, партнерка Digilaw, СЕО LT стартапу Pinky.Solutions, та Альона Несміян, юристка Digilaw Intro, розповіли про те, чи можуть використовувати системи ФОП-и та єдинники, переваги різних платіжних систем та окремо — про Apple Pay.

Законодавче врегулювання 

Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні регулюються законами України «Про Національний банк України» від 20.05.1999 № 679-XIV, «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121-III, «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III, Постановою правління Національного банку України «Про затвердження Положення про нагляд (оверсайт) платіжних систем та систем розрахунків в Україні» від 28.11.2014 № 755, іншими законодавчими актами України та нормативно-правовими актами Національного банку України. 

Так, п. 9.3. ст. 9 ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» зазначає, що Національний банк України веде Реєстр платіжних систем, систем розрахунків, учасників цих систем та операторів послуг платіжної інфраструктури. Усі ці суб’єкти мають право здійснювати діяльність в Україні виключно після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до Реєстру та отримання відповідної ліцензії НБУ.

Ліцензії та платіжні системи

Щоб небанківські установи могли надавати послуги з переказу коштів у національній валюті та здійснювати валютні операції, НБУ видає їм ліцензії, а саме:

— ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків;

— ліцензію на здійснення валютних операцій.

Більшість відомих платіжних систем мають ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (Fondy, GlobalMoney, Wayforpay, UAPAY). Тобто якщо кошти надійшли в іноземній валюті, система автоматично конвертує винагороду в національну валюту України (утримуючи відповідний відсоток).     

Із переліком платіжних систем, які мають необхідні ліцензії для здійснення своєї діяльності, можна ознайомитися за посиланням

P.S. Ліцензія не потрібна, якщо український банк є партнером міжнародної платіжної системи (у платіжній системі можна прив’язати картку українського банку, виводити на неї кошти). 

Чи може ФОП на єдиному податку здійснювати розрахунки через платіжні системи? 

В Індивідуальній податковій консультації ДФС від 20.12.18 р. № 5313/ІПК/26-15-13-06-09 податківці дійшли такого висновку: розрахунки через сервіс «ПриватБанку» LiqPay не відносяться ні до готівкових, ні до безготівкових грошових розрахунків, а є розрахунками із застосуванням електронних грошей.

2 січня 2019 року прес-секретар «ПриватБанку» Інна Музичук повідомила, що наведена ДФС інформація не відповідає дійсності. За її словами, підтвердженням цього є те, що НБУ ніколи не реєстрував «Платіжну систему LiqPay» та послуги «ПриватБанку» із прийому платежів у мережі Інтернет, які здійснюються з використанням знака LiqPay згідно з правилами надання послуг, не передбачають використання електронних грошей і відкриття рахунків в електронних грошах.

ДФС у своїй ІПК від 24.01.2019 р. №255/6/99-99-13-01-02-15/ІПК не надає ніяких аргументів щодо того, що проведення розрахунків через електронні платіжні системи, зокрема LiqPay, не відносяться до грошових розрахунків, тобто є порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування, а лише радить звернутися до НБУ. 

Також ДФС у ІПК від 01.04.2019 р. № 1368/6/99-99-14-05-01-15/ІПК надає роз’яснення в частині застосування РРО при здійсненні розрахункових операцій з покупцями та замовниками за допомогою платіжних систем (інтернет-еквайринг) WAYFORPAY, LIQPAY, PORTMONE, FONDY та інших аналогічних платіжних систем. 

То чи можуть єдинники здійснювати розрахунки через платіжні системи? 

До нас не раз зверталися клієнти із таким питанням. Проаналізувавши вказані вище податкові консультації та не дійшовши до єдиного висновку для надання обґрунтованої та достовірної відповіді, ми звернулися до ДПС із запитом. На наш запит ДПС зазначила, що єдинники можуть здійснювати розрахунки через платіжні системи, не порушуючи при цьому чинне податкове законодавство, аргументуючи це наступним:   

Розділ XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI визначає особливості застосування спрощеної системи оподаткування. Так, платники єдиного податку першої-третьої груп повинні здійснювати розрахунки виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), а дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом НБУ. 

Ст. 13 ЗУ «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 № 675-VIII зазначає, що розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Дохід платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця визначається як дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формах. Пунктом 292.6 ст. 292 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі. 

Оте, ДФС у своїх податкових консультаціях не визначає розрахунки через платіжні системи як такі, що не передбачають використання електронних грошей, водночас зазначаючи, що здійснення розрахунків із використанням електронних платіжних систем знаходиться у правовому полі Національного банку України, а ПКУ не містить обмежень щодо здійснення розрахунків через платіжні системи фізичними особами-підприємцями, що знаходяться на єдиному податку. 

Яку платіжну систему порадити вашому клієнту? 

Перш за все, необхідно перевірити, чи має обрана платіжна система необхідну ліцензію або партнерські відносини із українським банком клієнта. Якщо ж у офіційному реєстрі немає відомостей про таку платіжну систему (вона може бути зареєстрована під іншим найменуванням), можна звернутися до консультантів через офіційний сайт обраної платіжної системи. 

По-друге, необхідно визначити, які функціональні можливості необхідні клієнту при використанні платіжної системи (наявність мінімального платежу, строки здійснення платежу, розмір комісії, можливість здійснювати платежі на реквізити, автоматична можливість генерування інвойсу та лінків, наявність територіальних обмежень, автоматичні сплати ПДВ).

Розглянемо декілька платіжних систем, через які підприємці можуть відправляти та отримувати винагороду за послуги або роботи як від резидентів, так і від іноземних осіб.

1. Payoneer. У Payoneer може зареєструватися як фізична особа, так і ФОП. Є декілька варіантів підключення банківського акаунту: ввести дані вже існуючої картки будь-якого українського банку (в тому числі валютної) або замовити карту Payoneer. Є можливість генерування інвойсу та можливість здійснення оплати на підприємницький рахунок.

2. Fondy. Українська платіжна система для тих, хто надає послуги через Інтернет. Після реєстрації користувач обирає тип акаунту (ФОП, юридична особа або індивідуальний акаунт), зазначає власний сайт (обов’язково), номер телефону та банківські реквізити для отримання платежів. 

Є можливість генерувати інвойс, обирати необхідну валюту та відправляти його на електронну адресу платника. Не можна здійснювати оплату послуг або робіт на реквізити з підприємницького рахунку.

3. TransferWise. Міжнародна система, що дає можливість реєстрації як для особистих цілей, так і для здійснення підприємницької діяльності. 

Отримувати перекази через TransferWise в Україні можливо лише на карту банку-партнера та лише у національній валюті України — гривні. Сервіс не дає можливості генерування інвойсу через особистий кабінет. 

Про Apple Pay

Система мобільних платежів від компанії Apple. Завдяки їй користувачі можуть здійснювати розрахунки за покупки лише завдяки своєму смартфону. Для цього не потрібно завантажувати додаткових додатків, а лише увійти у стандартний додаток Wallet та додати вже існуючі банківські картки українських банків. На теперішній час компанія Apple співпрацює із 22 українськими банками, ось деякі з них: «Альфа-Банк», «ПриватБанк», Банк «Південний», «МТБ Банк», Monobank, «Райффайзен Банк Аваль» та інші. Під час оплати смартфон не передає дані картки терміналу. Він обмінюється одноразовим ключем, згенерованим для кожної оплати. Apple Pay не зберігає номери карток, натомість надає номер облікового запису, який є на захищеному чіпі.

Окрім тих, що були перелічені, в Україні працює безліч електронних платіжних систем, через які можна отримати оплату від іноземних громадян українцю або здійснювати переказ коштів між резидентами. LiqPay (платіжна система «ПриватБанку»), Portmone, Wayforpay, Welsend, Telegraf, Google Pay та інші. 

25 листопада 2019 року НБУ погодив порядок і умови виходу міжнародної платіжної системи TransFast на український ринок, яка є глобальною системою переказу коштів та надає послуги більш ніж у 125 країнах світу. Вона стала восьмою міжнародною платіжною системою, що належить нерезиденту, поряд із Intel Express, MoneyGrаm, Western Union, Meest, «ХАЗРИ», RIA, Sigue Money Transfer. 

Через тиждень після TransFast НБУ зареєстрував ще одну платіжну систему — PayRun. Платіжною організацією цієї платіжної системи є ТОВ «Пейран», яке має ліцензію НБУ на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків від 05.12.2016 № 50. А сама платіжна система стала п’ятою міжнародною платіжною системою на українському ринку, яка була створена небанківською фінансовою установою — резидентом. 

Надаючи рекомендації клієнту щодо платіжних систем, потрібно враховувати його індивідуальні потреби, функціональні можливості платіжних систем, комісію, яку платіжна система утримує при переказі коштів та при їх конвертації, а також терміни обробки відповідних операцій. 

Intro

До нас часто звертаються клієнти з питаннями про роботу платіжних систем, тому ми постійно оновлюємо свої зведені таблички аналітики щодо них відповідно до змін у законодавстві та змін у самих платіжних системах. Вирішили поділитися своїми думками та, можливо, викликати плідну дискусію в світлі нового закону про РРО та статусу транзакцій у платіжних системах.

 

 

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES