ХІІІ Діалоги про корпоративне, частина 3

КИЇВ — 25 жовтня 2019 року. Панельна дискусія ХІІІ Щорічного форуму з корпоративного права була присвячена обговоренню разом із Юлією Атамановою, радницею LCF Law Group, судової практики та актуальних питань правозастосування. Зокрема, учасники проаналізували перший досвід застосування судами новел Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», актуальну судову практику оскарження учасником правочинів ТОВ та проблемні питання виконання.

Проблемні питання виконання та наслідки прийняття судових рішень про недійсність рішень загальних зборів розглянула Олена Кібенко суддя Великої Палати Верховного Суду. Головний акцент виступу судді — стаття 32 Цивільного кодексу України може застосовуватися при визнанні правочинів недійсними.

Також пані Кібенко звернула увагу на питання відступлення частки з огляду на практичні кейси судової практики і підкреслила, що постанова буде чудово сприяти запобіганню рейдерства. Щодо останнього суддя зауважила:

«Нині дуже важко, але надважливо визначити баланс інтересів усіх учасників і товариства загалом. Зокрема, проблема рейдерства. Більшість справ, які ми розглядаємо — звичайні корпоративні конфлікти, коли 50/50 учасників починають сваритися. Відкритого рейдерства як такого  майже немає».

Судові спори щодо squeeze-out учасники мали змогу обговорити разом із Тетяною Васильченко,суддею Господарського суду м. Києва. Зокрема, вона підкреслила, що squeeze-out є неправомірним не сам по собі, а лише тоді, коли позбавлення права власності здійснюється без розумної компенсації, яка відповідає реальній вартості майна. Крім того, пані Васильченко наголосила на необхідності розгляду та оскарження рішень наглядової ради.

Більше про похідні позиви на прикладі власних практичних кейсів розповіла Олена Перцова,радниця Aequo. Вона нагадала про обов’язковість перевірки дати вчинення посадовою особою порушення, розповіла про різноманіття позовів на підставі статті 89 ГК, серед яких: укладення сумнівних/невигідних угод, неадекватні витрати на відрядження, відмова від ліцензії на користь третьої особи тощо. З них вона виділила позитивні, негативні та перспективні приклади, у підсумку констатувавши:

«Негативного досвіду наразі більше, та він навчає».

Про особливості збору доказів у корпоративних спорах, зокрема отримання документів щодо діяльності товариства та визначення вартості частки/акцій, розповів Саад Шаді, керівник Saad Legal. «Головна проблема корпоративного права: «Немає ніжок — немає морозива». Вибачте, але ж це факт».

Він зауважив, що у процедурах збору доказів забагато перепон, зокрема, щодо письмової кореспонденції: регулярно ігноруються вимоги акціонера/учасника, надається неповна інформація, обмежується перелік документів, з якими може ознайомитись акціонер/учасник.

Діалоги про корпоративне право, частина 1;

Діалоги про корпоративне право, частина 2.1;

Діалоги про корпоративне право, частина 2.2.

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність генеральному партнеру заходу ЮФ AEQUO, партнерам заходу ЮФ CMS, ЮФ LCF, ЮФ Vasil Kisil & Partners, ЮК Arzinger, партнерам сесій ЮК Кinstellar, ЮФ DLA PAPER, ЮФ AVELLUM, а також інформаційним партнерам заходу за сприяння та підтримку в організації заходу!

Do you have an interesting idea for an event?