VIII Cудовий Форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади»: День 2, ч.3

КИЇВ — 4 жовтня 2019 року. «Швидких вироків не варто чекати».Напередодні заключної сесії останні тенденції антикорупційної політики обговорили під час Hard talk разом із Маркіяном Галабалою, суддею Вищого антикорупційного суду України, під модеруванням Дениса Бугая, Президента Асоціації правників України, партнера VB PARTNERS.

«Корупція — не лише проблема неналежного функціонування державного апарату, але і позитивного сприйняття корупційних практик значної частини населення», — зазначив суддя ВАСУ. Він розповів головне про початок роботи Суду, зокрема, щодо рівня матеріального забезпечення, атмосфери, рефлексій на емоційному рівні, нюанси, пов’язані з особливістю роботи судової системи, та їх вплив на загальний антикорупційний процес, а також про рівень навантаження суддів.

«Рівень навантаження на кожного суддю має бути однаковим. Точну цифру я сказати не готовий, але це точно трошки менше, ніж х3, тобто приблизно 30 проваджень. Обсяг та специфіка роботи нашого суду, на відміну, зокрема, від ВСУ, дозволяє стверджувати: швидких вироків не варто чекати», — зауважив Маркіян Галабала. 

Наостанок суддя дав три головних поради адвокатам:

«Інтуїтивно кожен адвокат знає, коли переходить межу. Давайте працювати добросовісно та раціонально використовувати власні розумові ресурси заради встановлення істинної справедливості. 

Друге прохання — ми все ж таки частина однієї юридичної спільноти. Давайте ставитися один до одного з повагою.

І запам’ятайте: ви в будь-який момент можете пересісти з крісла адвоката до крісла судді».

Останню сесію форуму, присвячену обговоренню впливу ЄСПЛ та КСУ на національну правову систему України, модерували Володимир Кравчук, суддя судової палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, та Володимир Ващенко, партнер VB PARTNERS.

Д-р Фрідріх Вайс, почесний професор Віденського університету, розповів про нові підходи в Європейському Союзі до захисту інвестицій. Серед них, зокрема: впровадження прямих інвестицій, прозорості, постійності та передбачуваності судової системи, а також інвестиційний скринінг. Крім цього, він дав позитивну оцінку прогресу в реформуванні України як правової держави, виділивши переваги Угоди України з ЄС.

Досвідом розгляду конституційних скарг із учасниками поділився Віктор Городовенко, суддя Конституційного Суду України. 

Василь Лемак, суддя Конституційного Суду України, підкреслив: інвестор тягнеться туди, де є верховенство права, та незалежні суди. Крім того, він наголосив, що Конституція не змінюється за декілька тижнів і лише те, що йде на поглиблення та зміцнення незалежності судової влади, можна назвати реформою. Пан Лемак також зазначив, що конституційна скарга як механізм починає набувати характеру дієвого інструмента.

Наостанок суддя зауважив: у процесі змін має бути присутнім динамізм, тоді як радикалізму місця немає. А судова влада має з повагою ставитися до політичної і разом вони мають пам’ятати, що є межа, за якою продуктивність стає загрозою.

Про консультативні висновки ЄСПЛ та нові можливості у захисті прав і основоположних свобод з огляду на них говорив  Дмитро Третьяков, голова відділу фільтраційної секції Секретаріату Європейського суду з прав людини, несудовий доповідач по Україні. Він зазначив, що такі висновки не є обов’язковими для держави і ніяк не впливають на рішення та процеси розгляду скарг.

Людмила Козятник, партнер Amber, розповіла про визнання неконституційним встановлення безальтернативного запобіжного заходу та зазначила:

«Не треба щось змінювати, потрібно навчитися використовувати наявне. Тому що такі заходи спрямовані на розправу з неугодними. Це неприпустимо».

Олександр Мінін, старший партнер КМ Партнери, зазначив: коли мова йде про конституційну скаргу, про можливе звернення до ЄСПЛ або інвестиційного арбітражу, значить, ми вже на порозі певної принципової межі. «Зокрема, з податкових питань вже регулярно відбувається порушення верховенства права, яке змушує балансувати на такій межі». 

Відтак пан Мінін підсумував, що пропорційність — ключова складова верховенства права, яка має постійно забезпечуватися. Рішення з податкових питань — не виняток. 

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 1

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 2.1;

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 2.2.

Переглянути трансляцію можна за посиланнями:

День 1;

День 2;

День 2, продовження.

Більше фото — за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?