Законопроект №1056 — боротьба з рейдерством чи відкат реформи?

КИЇВ — 19 вересня 2019 року. За ініціативи Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку Асоціації правників України відбулося засідання, на якому обговорили законопроект №1056-1.

Він передбачає припинення діяльності акредитованих суб’єктів, запровадження обов’язкового нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав. Окрім того,  посилення відповідальності за порушення відповідних реєстраційних процедур, а також впровадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав.

Серед експертів дискусії: Андрій Жупанин, член Ради Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, народний депутат України, Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Олексій Тарасенко, член Правління Національного депозитарію України, Владислав Власюк, директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату, та Юрій Попов, експерт у сфері корпоративного права.

Модератором заходу виступила Анна Бабич, Голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнерка ЮФ Aequo. Вона навела статистику, у якій назвала головні аспекти цього законопроекту. Зокрема, серед можливих наслідків вона виокремила:

— неможливість укладання договору за кордоном за іноземним правом;

— необхідність особистої присутності уповноважених представників сторін в Україні для нотаріального посвідчення правочину;

— наявність у Реєстрі інформації про усі істотні умови правочину;

Юрист також підкреслила: правило екстериторіальності виключається, а положення законопроекту при цьому не узгоджується із положенням щодо наявності в договорі відкладальних обставин.

Андрій Жупанин зазначив:

«У середу, 18 вересня, мною було подані зміни до законопроекту 1056-1, якими пропонується виключити контроверсійні норми. Додатково до цього я пропоную внести зміну до статті 44 ЗУ Про ТОВ, щоб надати можливість учасникам в статуті товариств з обмеженою відповідальністю відмовитися від обов’язково застосування норми про значні правочини».

Експерти зійшлись на позиції «проти» змін, запропонованих законопроектом 1056-1, та майже одностайно визначилися, що законопроект №1056 — відкат реформи.

Статистика Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України, яку надав Владислав Власюк, продемонструвала, що значного росту рейдерства з прийняттям ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» не відбулося. Юрист зауважив:

«80% рейдерства вчинялося представниками комунальних підприємств. У законопроекті пропонується ліквідувати їх як такі. Крок виправданий, але все ж сумнівний. Я вбачаю такі рішення занадто суровими».

Юрій Попов зазначив:

«Більш показовою була б судова статистика. За півтора року Велика Палата не отримала до розгляду жодної справи, яка стосувалася б невідповідності договору за Законом. Всі справи про рейдерство стосувалися підробки документів».

Експерт переконаний: якщо зміни будуть прийняті, то Закон порушить природу відносин, що призведе до найсумніших наслідків.

У підсумку учасники дискусії одностайно підтримали позицію «проти змін», запропонованих законопроектом 1056-1.

Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.

З презентацією Анни Бабич можна ознайомитися за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES