Законопроект №1056 — боротьба з рейдерством чи відкат реформи?
КИЇВ — 19 вересня 2019 року. За ініціативи Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку Асоціації правників України відбулося засідання, на якому обговорили законопроект №1056-1.
Він передбачає припинення діяльності акредитованих суб’єктів, запровадження обов’язкового нотаріального посвідчення договорів про відчуження корпоративних прав. Окрім того, посилення відповідальності за порушення відповідних реєстраційних процедур, а також впровадження принципу одночасності вчинення нотаріальної дії та державної реєстрації прав.
Серед експертів дискусії: Андрій Жупанин, член Ради Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, народний депутат України, Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Олексій Тарасенко, член Правління Національного депозитарію України, Владислав Власюк, директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату, та Юрій Попов, експерт у сфері корпоративного права.
Модератором заходу виступила Анна Бабич, Голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнерка ЮФ Aequo. Вона навела статистику, у якій назвала головні аспекти цього законопроекту. Зокрема, серед можливих наслідків вона виокремила:
— неможливість укладання договору за кордоном за іноземним правом;
— необхідність особистої присутності уповноважених представників сторін в Україні для нотаріального посвідчення правочину;
— наявність у Реєстрі інформації про усі істотні умови правочину;
Юрист також підкреслила: правило екстериторіальності виключається, а положення законопроекту при цьому не узгоджується із положенням щодо наявності в договорі відкладальних обставин.
Андрій Жупанин зазначив:
«У середу, 18 вересня, мною було подані зміни до законопроекту 1056-1, якими пропонується виключити контроверсійні норми. Додатково до цього я пропоную внести зміну до статті 44 ЗУ Про ТОВ, щоб надати можливість учасникам в статуті товариств з обмеженою відповідальністю відмовитися від обов’язково застосування норми про значні правочини».
Експерти зійшлись на позиції «проти» змін, запропонованих законопроектом 1056-1, та майже одностайно визначилися, що законопроект №1056 — відкат реформи.
Статистика Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України, яку надав Владислав Власюк, продемонструвала, що значного росту рейдерства з прийняттям ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» не відбулося. Юрист зауважив:
«80% рейдерства вчинялося представниками комунальних підприємств. У законопроекті пропонується ліквідувати їх як такі. Крок виправданий, але все ж сумнівний. Я вбачаю такі рішення занадто суровими».
Юрій Попов зазначив:
«Більш показовою була б судова статистика. За півтора року Велика Палата не отримала до розгляду жодної справи, яка стосувалася б невідповідності договору за Законом. Всі справи про рейдерство стосувалися підробки документів».
Експерт переконаний: якщо зміни будуть прийняті, то Закон порушить природу відносин, що призведе до найсумніших наслідків.
У підсумку учасники дискусії одностайно підтримали позицію «проти змін», запропонованих законопроектом 1056-1.
Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.
З презентацією Анни Бабич можна ознайомитися за посиланням.