Експерти про скасування мораторію: за чи проти?
КИЇВ — 11 вересня 2019 року. За ініціативи Комітету Асоціації правників України з аграрного права відбулося експертне обговорення актуальних проблем cкасування мораторію.
Нагадаємо, що 2 вересня 2019 року Президент України надав розпорядження про ухвалення парламентом до 1 грудня законопроекту про ринок земель сільськогосподарського (с/г) призначення та скасування мораторію на продаж землі. Так, уряд має розробити та внести на розгляд парламенту законопроект про ринок земель с/г призначення — до 1 жовтня 2019 року.
За словами модератора заходу, Олега Качмара, партнера АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», мета засідання полягала у професійному обговоренні спроб скасування мораторію у судовому порядку. Також були розглянуті основні моменти та ключові відмінності у законопроектах, які пропонувались раніше, із тим, що розробляється урядом наразі.
Зокрема, було обговорено наслідки рішення ЄСПЛ «Зеленчук і Цицюра проти України». Особлива увага була акцентована на констатації Європейським Судом факту порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції з наступною відмовою у компенсації шкоди заявникам.
Експерти підкреслили: у своєму рішенні Суд вказав на необхідність вжити низку заходів «законодавчих та/або інших загального характеру» для забезпечення справедливого балансу між інтересами власників земель та загальними інтересами суспільства. При цьому, які саме заходи він мав на увазі, конкретизовано не було.
Ольга Балицька, керівниця практики нерухомості PwC Legal Україна, розповіла про захист прав/скасування мораторію через суди та зазначила:
«Не знаєш, що робити — роби по закону. Якби я була суддею, то відійшла би від політики та підтримала норми міжнародного права, адже права і свободи людини є головним пріоритетом для держави».
Учасники обговорили практичний кейс, який нині розглядається у Львівському апеляційному суді, та перспективи його подальшого розвитку. Справа стосується особи-нотаріуса, який відмовився посвідчувати договір купівлі-продажу земельної ділянки. Юристи, які супроводжують справу в суді, мають надію виграти справу в апеляційну суді, хоча перспективи цієї справи виглядають сумнівними. Особливо з урахуванням прийнятого Верховним Судом у травні рішення щодо справи про визнання недійсним договору міни.
«Зійшлися на тому, що скасування мораторію в судовому порядку, скоріше, є неможливим, аніж можливим, а тому не залишається нічого іншого, як чекати прийняття парламентом закону про обіг земель і скасування мораторію в законодавчому порядку», — підсумував Олег Качмар.
Андрій Кохан, юрист Asters, додав:
«Вже пройшло більше року після прийняття ЄСПЛ рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України».
На це рішення нерідко посилаються суди при розгляді земельних справ, і навіть спостерігався прогрес із «правовою боротьбою» з мораторієм в судах, але Верховний Суд фактично створив юридичні межі для застосування цього рішення ЄСПЛ, зазначивши в постанові в справі № 227/1506/18, що «рішення ЄСПЛ не може трактуватися як спеціальний дозвіл на вільний обіг, зокрема обмін, земельних ділянок сільськогосподарського призначення безвідносно до приписів нормативних актів України».
Водночас, бачимо світло в кінці тунелю, а саме — законодавчі зміни, які обіцяє команда Президента. Чекаємо на офіційний текст законопроекту про відкриття ринку землі».
Олександра Бортман, юристка АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», підкреслила, що зміст законопроекту про ринок земель викликає неабиякий інтерес колег юристів, що можна було побачити з кількості запитань і коментарів, висловлених під час засідання:
«Хоча наразі до нас доходять лише чутки щодо положень майбутнього закону, деякі пропозиції нової влади вже є спірними, зокрема, введення обов’язкових електронних аукціонів для продажу земельних ділянок всіх форм власності. Такі ініціативи не тільки суперечать чинному законодавству, а і можуть залишитись нереалізованими на практиці. Отже, як тільки проект закону буде опубліковано, варто знову зустрітися та обговорити ці питання більш предметно».
Учасники обговорення дійшли до висновку, що продаж земельних ділянок, які перебувають у приватній власності фізичних осіб, не може здійснюватися лише через аукціон. На завершення засідання вони узгодили: законопроект, який буде підготовлений, повинен бути детально обговорений і пропрацьований.
Із презентаціями можна ознайомитися за посиланнями: