Головний податковий діалог літа — все про І TAX-FEST
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК — 30 серпня 2019 року. Передостанній день літа відзначився першим TAX-FEST, на якому експерти з усієї країни обговорювали найактуальніші податкові питання.
Хедлайнерами заходу стали Христина Дутка-Гефко, заступник начальника управління — начальник відділу досудового врегулювання спорів юридичного управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області та Софія Мелінишин, головний державний інспектор відділу досудового врегулювання спорів юридичного управління ГУ ДФС в ІФ області, які розпочали форум із обговорення реєстрації податкових накладних з позицій законодавства та практики.
MAIN STAGE сесію під модеруванням Андрія Гринчука, керуючого партнера АО «Гринчук та Партнери» розпочала Наталія Зікрата, Заступниця начальника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області — в.о.начальника ГУ ДПС із темою щодо реформування органів ДФС:
«Мета реформи – забезпечити присутність ДФС у кожному регіоні. Зараз формується нова служба в Івано-Франківську, і сюди вже переведено 30% працівників».
Наталія Якібчук, партнерка АО KPLT, розповіла про відкритість інформації та уникнення подвійного оподаткування, а Володимир Забудський, інспектор Ради бізнес-омбудсмена поділився власним досвідом щодо вирішення податкових спорів у порядку адміністративного оскарження із залученням РБО.
Модератор HAND MADE сесії Тарас Жарський, керуючий партнер ЮК LEGAL GROUP, поділився враженнями щодо проведеного заходу:
«По-перше, тематика. Дуже знаково та символічно, що більшість тем доповідачів були зосередженні на болючих питаннях бізнесу та інвестицій. Більше 60% з них стосувалися податкових відносин за участю іноземного елементу. Зріз тематики з одного боку свідчить про підвищення рівня інвестування в державу, розвитку бізнесу, а з іншого — про наявність проблем, найбільшою з яких є правова невизначеність, для бізнесу та інвесторів. На форумі також було піднято питання трансфертного ціноутворення, що є хоча й не новим, але надзвичайно актуальним питанням для великих платників податків.
По-друге, комунікація з учасниками. Я був учасником не одного форуму, семінару, круглого столу тощо, але такої активності учасників як на TaxFest — давно вже не бачив. Це свідчить про інтерес та наявність запиту на подібні дійства.
По-третє, організація. Бездоганна. Я хоча і не був в оргкомі заходу, але очевидною є крута та організована робота команди АПУ.
По-четверте, перспективи. Вона однозначно є, адже тематика, піднята на TaxFest, буде актуальною вічно. Я сподіваюсь, що TaxFest стане хорошою традицією міста Івано-Франківськ, а наступного року збере аудиторію з ширшою географією».
Про особливості обшуків при розслідуванні злочинів по статтям 205 і 212 ККУ (Фіктивне підприємництво та ухилення від сплати податків, зборів, ред.) Наталія Швець, розповіла податкова консультантка Ario Law Firm.
Наталія Мусієнко, адвокатка, старша юристка KPMG Law Ukraine розповіла учасникам про спори з трансфертного ціноутворення:
«За 6 років існування правил трансфертного ціноутворення в Україні, вже розглянуто майже 400 спорів з трансфертного ціноутворення. З них більшість – це спори «технічні» або «процедурні», тобто ті, які стосуються питань подання та своєчасності подання звітів про контрольовані операції, документацій з трансфертного ціноутворення, визнання осіб пов’язаними, визнання операцій контрольованими тощо. Спорів «за суттю» розглянуто лише 25, у них суди підтримали позицію платників у 84 % справ (21 із 25 рішень ухвалено на користь бізнесу)».
Наталія наголосила, що надважливою для виграшу спору є якісно підібрана доказова база. Зокрема, з обов’язкових доказів: документації з трансфертного ціноутворення, договори з контрагентами, дані з веб-сайтів, скріншоти веб-сторінок, інформація з баз даних. Для підсилення позиції також можливо використати: висновки експертів, правові висновки, консультаційні висновки економічних досліджень, посилання на практику іноземних судів та Настанови ОЕСР, покази свідків тощо.
Про втрату податкового резидентства розповів Василь Андрусяк. За його словами, найбільш частими причинами зміни ПР є надмірне податкове навантаження, тиск з боку правоохоронних органів та намір отримати громадянство. Щодо останнього пункту принагідно згадав про приклад Жерара Депардьє, та історію щодо його переселення спочатку до Бельгії, а потім до РФ, та податкового боргу у межах останньої.
«Дорога цивілізації вимощена квитанціями про сплату податків», — підсумував юрист.
На думку експерта, Tax Fest започаткував нову сторінку відвертого діалогу між державними гілками влади і експертним середовищем. У процесі реорганізації ДФС представники цього органу розповіли про процедурні моменти реорганізації, а також поділилися планами та прогнозами щодо роботи ДПС:
«Ця інформація стала важливою для податкових консультантів та адвокатів, адже показала курс держави на скорочення чисельності працівників контролюючого органу, зменшення кількості точок дотику між платником та податковою та переведення значної кількості функціоналу в online. Крім позитиву від таких змін були підняті питання потенційних проблем, що на практиці виникають через заміну людського фактора на роботу програмного забезпечення, а також від збільшення навантаження на окремого працівника. Безумовно позитивним сигналом стала й сама відкритість податківців області до діалогу і озвучення тих проблем, які можна вирішити тільки за спільних зусиль органу та платників податків».
Яскраво, на думку експертів, пройшли сесії обміну досвідом між практикуючими юристами. Різноманітність гострих тем, прикладне значення та, часто, відсутність однозначної відповіді дало поштовх жвавій дискусії, гострим коментарям та розбору конкретних кейсів з прогнозом можливих варіантів розв’язку правової проблеми.
Вони підкреслили — окрім суто регіональної тематики та типових для області податково-митних питань, рівень фаховості присутніх дозволив говорити про загальнодержавні проблеми, правозастосування спеціальних норм законодавства та міжнародні тренди в сфері оподаткування.
Підтримали дискусію також судді адміністративної та загальної юрисдикцій, які дали цінні поради сторонам судового процесу в доведенні тих чи інших обставин справи та стратегії захисту порушених прав.
Все про «Паливний» акциз розповів Олександр Банніков, старший юрист TEFFI Law Firm.
Про питання оскарження громадянами дій та рішень митних органів щодо донарахування митноі вартості товарів, які ввозяться з-закордону розповів Ігор Тинів, партнер ЮК Lex Consulting.
Модератор Юридичної квест-сесії, де розглядались податково-практичні аспекти судової практики, — Наталія Сліпенчук, адвокатка, кандидатка юридичних наук, директорка Західноукраїнського офісу Moris Group, підкреслила, що Tax Fest є логічним втіленням філофосії АПУ щодо об’єднання зусиль правової спільноти та зростання експертності.
Серед характерного вона виокремила охоплення в рамках даного заходу широкого кола питань з вузької проблематики, в тому числі можливості обговорення судової практики у сфері трансферного ціноутворення, втрати податкового резиденства чи донарахуванні вартості товарів при їх митному оформленні. Під час заходу спостерігався позитивний діалог між органами ДФС, представників Ради бізнес-омбудсмена та юркомпаній в частині налагодження процесу взаємодії та захисту інтересів платників податків.
«У межах юридичного квесту визначено базові позиції судових інстанцій щодо вирішення проблематики відмежування транзитних та міжнародних перевезень, окремих режимів оподаткування даних послуг ПДВ. Значно спростили пошук оптимальних рішень з-поміж наявної практики запрошені на Tax Fest представники суддівського корпусу», — підсумувала пані Сліпенчук.
Ярослав Греца, доцент кафедри господарського права юридичного факультету УжНУ поділився висвітлив тему судової практики вирішення спорів щодо оподаткування послуг міжнародних перевезень.
Про проблемні питання визначення митної вартості транспортного засобу під час його митного оформлення розповів Остап Тимощук, суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
І, наостанок, разом з Олегом Шамотайло, слідчим-суддею Івано-Франківського міського суду обговорили особливості судового контролю досудового розслідування злочинів у сфері оподаткування.
Асоціація правників України висловлює щиру вдячність партнерам ЮК Legal Group та інформаційним партнерам Loйер, FinPost, ActiveLex, групі компаній Media pro та Фінанси & Бухгалтерія за підтримку та сприяння у проведенні форуму.