Потерпілі в кримінальному процесі: учасники чи спостерігачі?

КИЇВ — 13 травня 2019 року. Відбулося засідання Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права Асоціації правників України з теми «Потерпілі: учасники процесу чи спостерігачі? Проблеми і виклики сьогодення» 

На сьогодні в Україні відсутній реальний законодавчий механізм державного захисту прав і законних інтересів громадян, які постраждали від злочинів. Такого висновку дійшли експерти в процесі обговорення теми потерпілих в кримінальному процесі.

«Нажаль, практика судів щодо потерпілих не покращується, а погіршується. Якщо рух буде іти в тому ж напрямку, захистити свої права жертві злочину буде неможливо, адже покладатися на органи правопорядку геть немає сенсу. Традиційно, адвокати намагаються знайти підтримку (переконати) суддів», - каже Володимир Рудниченко, член ради Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, молодший партнер АО Juscutum, адвокат.

Роль потерпілого знаходиться в нерівному положенні з іншими, що свідчить про неповну реалізацію принципу рівності сторін в кримінальному судочинстві, тож постає питання щодо створення нової моделі самозахисту потерпілим своїх інтересів. Обгрунтовувалась думка про необхідність  зміни ролі і статусу потерпілого — вона потребує послідовного проведення в кримінально-процесуальному законі ідеології, відповідно до якої не люди існують для держави, а державні інститути — для людей.

Про це та інше розповів Євген Грушовець, член ради Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, адвокат, партнер Ario Law Firm, посилаючись на нормативні акти та кейси з власної адвокатської практики, з чого стало зрозумілим, що процесуальний статус потерпілого потребує вдосконалення, оскільки залишаються без чіткого врегулювання і питання пов’язані з відшкодуванням збитків, включаючи процесуальні витрати, тощо. За системою КПК,  потерпілий повністю виведений із сторін змагального процесу, хоча в змагальному процесі він виконує обвинувальну функцію і повинен бути віднесений в законі до сторони обвинувачення, інакше, він не матиме ніякого права продовжувати брати участь в процесі як обвинувач у разі відмови від обвинувачення державного обвинувача.

У підсумку адвокат каже наступне:

«Комітет підняв надважливе нагальне питання: як виживати в існуючій системі, коли слідчий з прокурором не здатні на належному рівні захистити права потерпілого від злочину. Я продемонстрував судову практику, коли за одних і тих же відносин судді виносять кардинально різні за своєю суттю рішення. Одні з них вважають, що потерпілий є стороною, інші - ні. Є й такі, хто притримується обох варіантів. Я впевнений в тому, що після вирішення цієї проблеми ми будемо займатися питанням збільшення прав потерпілих на стадії досудового розслідування».

Маркіян Галабала, суддя Антикорупційного суду, зазначив:

«Проблема визначення правового статусу потерпілого в кримінальному процесі, на мою думку, особливо гостро постає коли процесуальний інтерес слідчого, прокурора не співпадає з процесуальним інтересом потерпілого. В цьому випадку потерпілому або його представнику доводиться займати більш активну позицію; проте вони не можуть підміняти діяльність слідчого, прокурора. Різнобій у правозастосовчій практиці щодо віднесення потерпілого до сторони кримінального провадження підкреслює необхідність обговорення цієї проблеми на фаховому рівні, в тому числі на майданчику АПУ»,

Віра Левко, суддя Дніпровського районного суду м. Києва підсумувала засідання таким чином:

«За результатами засідання комітету з кримінально-процесуального права Асоціації правників України обговорено ряд важливих питань, що стосуються законодавчих прогалин та неоднорідності судової практики, яка стосується прав потерпілих. Дуже корисно, коли адвокати та судді мають можливість в професійному середовищі обмінятись думками та практикою у таких важливих питаннях. Обговорено також практичні пропозиції щодо можливості донесення напрацьованих ідей до широкого кола правників».

Глядачі, в свою чергу, брали активну участь в обговоренні з метою досягнення спільної думки щодо цих проблем.

Ми нагадуємо, що з початку квітня Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо Ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на Вашу сторінку в мережі Фейсбук на адресу електронної пошти amaksimov@uba.ua.

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?