«Ми надаємо правовий захист спортсменам, аби вони зосередилися на спортивних здобутках», — Дмитро Коваль, засновник проекту «Правова допомога спорту в Україні»
КИЇВ — 03 травня 2019 року. Два роки тому розпочав роботу соціальний проект «Правова допомога спорту в Україні», головним завданням якого є якісне і безкоштовне надання юридичних консультацій спортсменам, спортивним командам та федераціям спорту щодо договірних, трудових, трансферних відносин, дисциплінарних та будь-яких інших юридичних питань.
Про важливість подібних соціально спрямованих ініціатив розповів його засновник Дмитро Коваль, адвокат, член АПУ, юрист — практик міжнародного арбітражу, судових спорів та міжнародної торгівлі в AVELLUM. Основна спеціалізація Дмитра — комерційний арбітраж, торгове і морське право. Також він спеціалізується в спортивному праві та міжнародному спортивному арбітражі.
— Дмитре, розкажіть, як виникла ідея проекту?
— Я завжди хотів практично застосовувати ідеї, які народжувалися з корисного спілкування у середовищі колег-юристів. На засіданнях Комітету зі спортивного права АПУ ми обговорювали актуальні питання. Було очевидно, що юристи болісно реагують на проблеми в українському спорті, тобто на його правову складову. Тож виникло бажання застосовувати власні знання на користь — зробити юридичний внесок у розвиток спорту.
— З яких кроків розпочинали діяльність?
— У Комітеті АПУ та у Юридичній фірмі AVELLUM, коли я озвучив свою думку, сказали: «Супер, створюй!». І я миттєво приступив до втілення цієї ідеї. Ми створили сайт, сторінки в соціальних мережах, тобто почали просувати проект в маси. Нас підтримала Асоціація — зробили розсилку, створили розділ на сайті, загалом допомогли в розповсюдженні інформації про нас та нашу діяльність.
Основна проблема із самого початку полягала у питанні: як достукатися до спортсменів. Нам треба було, щоб, в першу чергу, про нас дізналися саме вони. Тож ми почали розсилати пропозиції усім існуючим федераціям, Міністерству спорту і спортивним клубам.
Коли ми тільки починали, нам телефонували з федерацій і запитували, для чого ми це робимо. Ми відповідали, що хочемо допомогти. Але у нашому суспільстві є криза довіри всіх до всіх, яка блокує розвиток. Насправді — це боляче. Тобі пропонують допомогу, а ти відмовляєшся, бо не довіряєш.
Ще велика системна проблема у тому, що спортсмени не знають власних прав та обов’язків. Не розуміють, як можуть захиститися від неправомірних дій федерації, яка просить відкати.
— Яких успіхів вдалося досягти за два роки існування проекту?
— Ми вже допомогли кільком спортсменам та клубам. Першим був БК «Динамо Київ», для якого ми підготували контракти з баскетболістами, допомогли вирішити трудові питання та суперечки.
Потім допомогли Федерації лижного спорту. Зараз працюємо чемпіоном світу зі швидкісного скелелазіння, який є світовим рекордсменом три роки поспіль. Той звернувся до нас, коли грубо порушили права його тренера. Все, що ми бачимо в політиці (хабарництво, кумівство), є і в спорті. Наприкінці 2018 року ми подали позов, на початку квітня відбулося перше підготовче засідання. Ми будемо оскаржувати незаконне рішення Міністерства, бо воно не мало жодного права забирати звання у тренера. Відповідно до Регламенту такої можливості у нього просто не має.
— Які перспективи у проекту «Правова допомога спорту в Україні»?
— Перспективи є, тому що є небайдужі люди, які готові допомагати спортсменам безоплатно. Єдине, що нам необхідно — це довіра спортсменів.
— Чи багато юристів долучилося до Вашої ініціативи?
— З початку діяльності проекту до нас звернулося близько десяти юристів, які готові безоплатно допомагати спортсменам. Але нам бракує впізнаваності та реклами. Потенційно роботи дуже багато!
— Що Ви б хотіли сказати як засновник проекту українській правовій спільноті?
— Я б сказав, що від нас багато чого залежить. Ми у змозі допомогти багатьом спортсменам. Саме завдяки нашій підтримці спортсмени збережуть енергію та нерви для тренувань, а не для судових розбирань та самозахисту, і зможуть показати достойні результати у спорті.
— Вас сміливо можна назвати ангелом-охоронцем спортсменів. Чи правильно я розумію, що з боку держави поки ніякої підтримки проект не отримував?
— Ми надсилали листи до Міністерства спорту про наш проект і вони розіслали цю інформацію спортивним федераціям.
— Проект діє тільки на території Києва?
— У нас вже є звернення від молоді зі Львова, вони запропонували створити центр «Правова допомога спорту в Україні» на Західній Україні, тож ми плануємо розширювати свою географію. Адже девіз проекту — «Разом переможемо», у ньому все.