У Сімферополі відбулися Круглі столи з проблемних питань використання процесуального законодавства
СІМФЕРОПОЛЬ — 29 травня, 3 липня 2009 р. За участю Кримського відділення Асоціації правників України відбулися Круглі столи з проблемних питань використання процесуального законодавства.
Організаторами заходу виступили Кримська колегія адвокатів (Голова — Володимир Зубарев), Кримський центр правових і соціологічних досліджень «Істина» (Голова — Михайло Алябишев) і Кримське відділення Асоціації правників України (Голова — Віктор Мокрушин).
Об'єднуючою ідеєю зустрічі спочатку стало взяття у них участі виключно тих представників професії, яким це цікаво і хто запропонував винести конкретне питання на обговорення. На здивування організаторів під час зустрічей виникло приблизно 160 питань. Серед тих, які встигли обговорити: проблеми добросовісного використання своїх процесуальних прав сторонами процесу, обов'язки і можливості потреб доказів судом, необхідності і доцільності тотального проведення аудіозапису як фіксації процесу.
Живий інтерес викликало обговорення питання можливості введення єдиного процесуального кодексу для цивільного, господарського і адміністративного судочинства, з приводу чого думки розділилися. За необхідність такого єдиного акту висловилися ті, хто вважає потрібним і можливим повну уніфікацію судового процесу в Україні. Проте ті, хто висловлювався проти, досить чітко аргументували власну позицію. Вважаючи, що в кожному процесі своя специфіка, своя техніка, свій інструментарій. Також при обговоренні були виявлені проблеми при ознайомленні з матеріалами справи таких як встановлення обмежень на використання технічних пристроїв, наприклад фотоапарату, а також обмеження за часом.
Торкнулися питання оформлення запису в рішенні про вступ його до законної сили. Учасники засідання також розглянули питання про доцільність підписання рішення у справі суддею, не згодного з цим рішенням.
Віктор Мокрушин — суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим — з обговорюваних проблем виокремив питання судочинства, пов'язані з прийняттям касаційних скарг Верховним судом України. В цілому, Віктор Мокрушин відзначив необхідність проведення подібних заходів в майбутньому, оскільки, за його словами, це не лише розширює кругозір учасників таких заходів, але і формує єдиний підхід у вирішенні проблемних питань. Ті, хто пропонує для обговорення питання, можуть брати участь в обговоренні по вже обкресленому колу, висловивши свою думку стосовно існуючих проблем і способів їх вирішення.
Партнер Компанії «Правовий Альянс» Ірина Пустовітенко висловила свої враження від проведеного заходу: «Крим завжди був досить специфічним регіоном, не сприяючим до об'єднання людей юридичної професії через цілу низку причин. Тому цінність цього заходу полягає в тому, що тут збиралися люди, які не бажають варитися у «власному соку» правових колізій і нормативних пропусків, та які не бояться поділитися з колегами своїм безцінним досвідом, напрацьованим інколи в найпринциповіших зіткненнях із системою. Не мовчить і молодь — в питаннях, які вона піднімає, вже відчувається професіоналізм, готовність приймати рішення і отримувати від цього відповідні результати».
Резюмуючи підсумки заходу, учасники відзначили необхідність регулярного проведення подібних спільних обговорень. Окрім головної мети — можливість обговорити чисельні питання, що виникли стосовно правозастосування, визначили перспективу — знайти можливість практично впливати на їх врегулювання.