День Конституції під егідою Відділення АПУ в Тернопільській області.
ТЕРНОПІЛЬ — 29 червня 2009 року. Члени Тернопільського відділення АПУ та правники – гості відділення відзначили тринадцяту річницю існування Конституції України в правовому полі нашої держави.
В рамках заходу відбувся круглий стіл, присвячений питанням конституційної реформи та проблемам застосування Основного Закону на практиці. Місцем проведення заходу вже не вперше став один із затишних конференц-залів готелю „Тернопіль”. Із вступним словом виступив голова Відділення Володимир Трохановський. Він привітав присутніх з подією, яка зібрала всіх разом та, оскільки учасниками круглого столу окрім членів Асоціації стали й інші правники області, розповів про діяльність АПУ та її становище в юридичному суспільстві країни.
В якості доповідача на засіданні круглого столу був присутній суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Андрій Осташ. Він з практичної точки зору висвітлив застосування норм Конституції України, як норм прямої дії. Існування різних видів судочинства породжує свої особливості звернення до положень Основного Закону загальними та спеціалізованими судами. Проте, було відзначено, кожному з них властиві недостатність застосування конституційних норм у своїй діяльності та недотримання особливостей ієрархії нормативних актів при прийнятті рішень по справах. Як зазначив один з учасників, рішення, винесені судами на підставі Конституції України, становлять лише 10% з загальної кількості рішень, що приймаються. Названа цифра яскраво відображає ту кризу, яка склалася сьогодні в сфері конституційного правозастосування.
Продовження круглого столу пройшло в ракурсі обговорення шляхів удосконалення діючої Конституції України. З доповіддю на тему „Нова Конституція України: міфи і реальність” виступив Зеновій Гладун, завідувач кафедри конституційного, адміністративного і міжнародного права Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ), к.ю.н. Він відзначив, що сьогодні в країні найнагальнішою є проблема подвійної влади. Одна з них прихована, проте реальна, а друга – влада „про людське око”. Всі намагання, пов’язані з внесенням змін до Основного Закону, не матимуть позитивного результату доти, доки проблема подвійності влади не знайде свого вирішення а діяльність владних структур буде спрямована на власне збагачення. „В наших умовах не діятиме навіть найкраща, бездоганна Конституція. Сила політичних домовленостей, не пов’язаних ані з законом, ані з інтересами громадян, нівелює весь її вплив” – зазначив доповідач.
При подальшому обговоренні кожен з присутніх мав змогу висловити свою думку щодо того, яка форма правління є оптимальною для України в нинішніх умовах. Це питання підняв на обговорення наступний доповідач, виступивши з доповіддю „Конституційна реформа в Україні”. Тарас Цимбалістий, доцент кафедри конституційного, адміністративного і міжнародного права ТНЕУ, к.ю.н., адвокат, висловив свою позицію з приводу запропонованих різними політичними силами проектів Конституції. Також він відзначив малоймовірність реформування Основного Закону до проведення президентських виборів у країні, та зменшення актуальності внесення змін у післявиборчий період.
Підсумувала висловлені позиції Ольга Паславська, доцент кафедри цивільного права ТНЕУ, к.ю.н. У своєму виступі вона здійснила ревізію наявних проблем, суперечливостей, прогалин та перспектив Конституції, та провела паралель між сучасним політичним становищем України й становищем Польщі у 20-ті роки ХХ століття. Як і у Польщі, в нашої країни сьогодні є єдиний оптимальний вихід – встановлення сильної стабільної влади одного правителя, вважає доповідач. Вона відзначила, що сьогодні необхідним є спрямування конституційної реформи в бік встановлення президентської республіки з наданням належних повноважень президенту та, проте, з розробленням чіткої процедури відсторонення його від влади народом.
В ході дискусії, що розгорілась, прозвучало чимало цікавих думок. Виступили члени АПУ Марія Гук, Валентина Плекан, Василь Костишин, кожен з яких висловив своє бачення шляхів розвитку конституційної реформи. Підсумковою ж позицією круглого столу стала думка, що українська проблема полягає не стільки в необхідності реформування Конституції, скільки в нашій ментальності та, на жаль, досить низькому розвитку правосвідомості та правової культури. А тому кожному з нас, представників правничої професії, слід активно долучитись до розвитку юридичної освіченості українських громадян.
Менш формальне продовження дискусії відбулося на влаштованих для учасників заходу фуршеті та боулінг-турнірі, партнером якого став Торговельно-розважальний центр “Подоляни”. Слід зазначити, професіоналізм учасники заходу проявляють не лише у запеклій дискусії, а й у захоплюючій грі. Кращі гравці турніру одержали подарунки.
Для організаторів заходу найкращою відзнакою стали позитивні відгуки учасників та їх бажання брати участь у заходах Тернопільського відділення АПУ й у майбутньому.