Новели ЦПК та ГПК: обговорення триває...

КИЇВ — 19 червня 2018 року. Асоціація правників України спільно з Проектом ЄС «ПРАВО-JUSTICE» провели обговорення актуальних питань імплементації новел цивільного і господарського процесуального законодавства. Це вже другий захід в межах запланованого циклу обговорень. Перший захід відбувся 11 червня у Львові. Наступний проведемо 27 липня у м. Одесі.

Метою цих заходів є проведення розширеної дискусії серед правників (представників різних професій та регіонів) щодо ефективності нових процесуальних механізмів та шляхів їх удосконалення.

Відкрили київський захід Довидас Віткаускас,Координатор Проекту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», Андрій Стельмащук, Президент АПУ, Денис Бугай, Президент АПУ (2013 — 2017 рр.), партнер VB PARTNERS, Анна Огренчук, Голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер ЮГ LCF, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, та Руслан Сидорович, народний депутат України, Голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя.

Довидас Віткаускас повідомив про плани протягом літа розробити опитувальник для аналізу застосування нових процесуальних норм, щоб результати опитування передати Верховному Суду, Адміністрації Президента, Мін’юсту на іншим зацікавленим органами для розробки змін до законодавства. Денис Бугай додав: «Наша мета — максимально залучити велику кількість юристів, щоб отримати зріз і розуміння, як застосовуються кодекси на практиці», та закликав колег долучатися до обговорення.

Руслан Сидорович звернувся до гостей із проханням ділитися своїми поглядами та професійними коментарями щодо застосування новел процесуального законодавства: «нам необхідно отримувати фідбек, щоб знати, як все працює на практиці. Рік-півтора — і Верховна Рада дозріє до думки про внесення змін у процесуальні кодекси».

Розпочали обговорення з панельної дискусії на тему зарубіжного досвіду регулювання цивільного і господарського процесу. Своїм досвідом поділилися Довидас Віткаускас та іноземний експерт Жан Лагадек, адвокат, викладач Паризького університету.

Продовжили обговорення процесуальних новел дискусією щодо нових засобів доказування у колі експертів: Володимира Ващенка, партнера VB PARTNERS, Олесі Дупляк, судді Господарського суду міста Києва, та Євгена Левіцького, радника Aequo. Модерувала дискусію Анна Огренчук.

Після доповіді Володимира Ващенка про електронні докази та показання свідка у господарському та цивільному процесах суддя Олеся Дупляк винесла на обговорення деякі практичні питання надання електронних доказів.

Суддя звернула увагу, що, встановивши змагальність процесу, законодавець обмежив право суду впливати на зміст та об’єм доказів. Тож зараз судді розглядають справу лише на основі наданих сторонами матеріалів. Щодо свідків, суддя зауважила: «Показання свідків є допустимим доказом лише в певних категоріях справ, не можна ними підміняти інші обов’язкові докази».

Після невеликої перерви відбулася панельна дискусія щодо нових правил юрисдикції. Ключовим доповідачем був Олег Маліневський, партнер EQUITY. Юрист розглянув доцільність юрисдикційного поділу, переваги та недоліки вітчизняної мультиюрисдикційності, проаналізував міжнародний досвід та окреслив вітчизняні історичні перспективи.

Доповідач розповів про термінологічні новації, новели в суб’єктно-предметних критеріях розмежування, новели територіальної підсудності, а також наслідки порушення правил підсудності.

«Законодавець дозволив об’єднати в одному процесі основну і похідні вимоги. Похідною є вимога, що з’являється одночасно з основною, а не в результаті судового розгляду по основній вимозі», — підкреслив Олег Маліневський та описав практичні юрисдикційні тренди.

Олег Громовий,керуючий партнер GENTLS, у своїй презентації описав проблему процесуальних зловживань та навів приклади зловживань правом на оскарження, правом на позов та штучної зміни підсудності. В нових кодексах є відкритий перелік зловживань, щодо змісту якого, на думку доповідача, можна подискутувати. Він виклав свої пропозиції щодо удосконалення правового регулювання інституту зловживань.

Доповідач зазначив: «Зведення до мінімуму проблеми зловживань процесуальними правами наблизить суд до ідеалу, якого потребує суспільство», та додав, що довіра суспільства до суду можлива лише тоді, коли в суді буде забезпечено реалізацію процесуальних прав у межах закону як суддями, так і адвокатами; коли буде передбачуваність ходу процесу та судових рішень, дотримання строків та ясність мотивів судових рішень.

Завершився захід панельною дискусією «Представництво адвокатами: перші підсумки» під модеруванням Дениса Бугая, у якій взяли участь Ірина Кобець,адвокат, Юридична група LCF, Олена Перцова, радник Aequo, та інші гості заходу.

Ірина Кобець підготувала презентацію, у якій розкрила ключові питання монополії адвокатури, окреслила статус помічника адвоката, поняття малозначності справ, процесуальну відповідальність адвоката, обчислення витрат на професійну допомогу та розподіл судових витрат.

Олена Перцова порушила питання підтвердження адвокатських повноважень у суді та зауважила, що наразі немає єдиної позиції. Адвокат запропонувала свої поради щодо коректного та прийнятного оформлення документів, що підтверджують повноваження адвоката.

Чекаємо вас в Одесі на наступному заході Асоціації правників України та Проекту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», присвяченому обговоренню актуальних питань імплементації новел цивільного і господарського процесуального законодавства.

Do you have an interesting idea for an event?