IX Щорічна конференція юрисконсультів: про життя інхаусів ззовні та зсередини

КИЇВ — 20 квітня 2018 року. Завершила свою роботу IX Щорічна конференція корпоративних юристів (юрисконсультів), що об’єднала під одним дахом корпоративних юристів і зовнішніх консультантів, суддів ВС, очільників державних органів та установ і лідерів юрринку.

Розмовляли, як традиційно повелося, про найгостріші питання, що турбують інхаусів та їх партнерів — професійних консультантів, ділилися досвідом, налагоджували комунікацію та взаєморозуміння, шукали шляхи вирішення конфліктів та способи ефективної взаємодії.

Після вітального слова Президента АПУ Андрія Стельмащука, у якому він подякував усім гостям, спікерам та партнерам заходу і ознайомив учасників із особливостями конференції, розпочалася сесія, присвячена взаємодії юрисконсультів із державними органами.

Участь в обговоренні взяли Юрій Терентьєв, голова Антимонопольного комітету України, Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, Сергій Шкляр, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби, Тимур Хромаєв, голова НКЦПФР, Андрій Журжій, народний депутат України, та Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України. Модератором виступив Володимир Саєнко, партнер Sayenko Kharenko.

Основними питаннями для обговорення стали ключові проблеми при взаємодії бізнесу з державою: типові помилки у взаємовідносинах приватного сектора з АМКУ та як зробити правильні висновки (погляд колишнього інхауса), чого очікувати від судової реформи, як вести ефективний діалог з антикорупційним органом, яку користь може винести приватний сектор від змін у виконавчому провадженні, новели в корпоративному праві та корпоративному управлінні та податкові новації, а також як вирішити питання зарплат «в конвертах» та альтернативних форм працевлаштування.

Про труднощі, з якими стикаються юрисконсульти при застосуванні нових процесуальних кодексів, розповіли судді Верховного Суду та партнери юридичних компаній. Своїм досвідом та порадами ділилися Володимир Кравчук, суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС, Віктор Пророк, суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС, Сергій Жуков, суддя Касаційного господарського суду у складі ВС, Сергій Пушко, партнер Spenser & Kauffmann, Олег Качмар, партнер «Василь Кісіль і Партнери», під модеруванням Володимира Павленка, партнера, керівника судової практики INTEGRITES.

Судді ВС відповідали на актуальні та часто непрості питання щодо судової практики розгляду справ та розповіли, що таке «хороший адвокат» з погляду судді. Як зазначили доповідачі, красномовність — не аргумент у Верховному Суді, оскільки суддя ВС не має змоги слухати довгі судові промови. Тож важливо чітко, лаконічно та зрозуміло озвучити свою позицію. Сергій Жуков: «У представника є 3 хвилини, цього має вистачити, щоб довести свою точку зору».

Після невеликої перерви та неформального спілкування за обідом Ірина Нікітіна, консультант з питань стратегії та розвитку, дослідник у LegalTalents.Report, та Микола Стеценко, керуючий партнер AVELLUM, запросили до дискусії про внутрішню кухню інхаусів корпоративних юристів від українського бізнесу: Максима Бугая, старшого юридичного радника TNT Ukraine & Eastern Europe Associates (FedEx Corp), Юрія Гвоздія, директора юридичного департаменту ПАТ «Миронівський хлібопродукт», Станіслава Коваленка, директора юридичної дирекції авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», Анну Лазуренко, заступника генерального директора з юридичних питань DELTA WILMAR CIS, Арсена Мілютіна, директора департаменту реструктуризації та стягнення Ощадбанку, Тетяну Тарасюк, директора з юридичних питань ПрАТ «Київобленерго», та Галину Царюк, старшого юриста з корпоративних питань ПрАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т.- Прилуки».

Дискусія зосередилася навколо питань монополії адвокатури в судовому процесі, питань для підрядників, ефективної співпраці інхаусів і зовнішніх консультантів та того, що пропонує і очікує бізнес від інхауса.

Галина Царюк так описала функціональні обов’язки корпоративного юриста: «Інхаус — це 5 в 1: не юрист, а надлюдина (бізнес-партнер, стратегічний консультант, менеджер проектів, менеджер з розвитку талантів у команді та штатний психолог)».

У ході дискусії постало актуальне питання: як мотивувати інхаусів не йти у консалтинг? Арсен Мілютін запропонував усім, хто про це замислюється, уважно проаналізувати об’єктивну інформацію щодо умов роботи консультантів та визначитись із пріоритетами.

Тема останньої сесії — комплаєнс та корпоративна безпека. Про такі гостро актуальні питання, як управління ризиками в контексті динамічного цифрового світу, розслідування корпоративних шахрайств зовнішніми радниками, роль та функції юридичного департаменту в забезпеченні корпоративної безпеки від кримінально-правових ризиків тощо, говорили інхауси та адвокати.

Учасники дискусії, серед яких Ольга Прокопович, директор з правових питань регіону Євразія групи Veon, Денис Шкаровський, адвокат VB PARTNERS, Ольга Лук’янова, керівник юридичного відділу, офіцер з дотримання корпоративних стандартів та політик «Хенкель» в Україні, Артем Дроздов, партнер АО AVER LEX, та Ольга Ворожбит, партнер DLA Piper, запропонували свої погляди та рішення проблем комплаєнсу на підприємствах.

АПУ дякує усім, хто допоміг створити дружню та теплу атмосферу конструктивного діалогу та обміну досвідом — гостям, учасникам, партнерам, спікерам. Ми сподіваємося, що поради та знання, якими поділилися наші надзвичайні доповідачі, допоможуть вам знайти відповіді на ваші питання.

Партнери заходу, чия організаційна та фінансова участь допомогли провести захід на високому рівні: партнер заходу — Spenser & Kauffmann; партнери сесій — DLA Piper, ВОЛХВ, AVER LEX, Integrites, AVELLUM; партнер фуршету — VB PARTNERS.

Do you have an interesting idea for an event?