Відкрите звернення АПУ щодо участі ГРД у кваліфоцінюванні суддів
КИЇВ — 28 березня 2018 року. Асоціація правників України як провідна правнича спільнота, метою якої є впровадження принципу верховенства права та підвищення рівня правосвідомості, висловлює занепокоєння щодо заяви Громадської ради доброчесності про припинення її участі у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів.
26 березня 2018 року Громадська рада доброчесності (далі — ГРД) провела брифінг, під час якого зробила офіційну заяву щодо виходу із процесу кваліфікаційного оцінювання суддів і закликала припинити його проведення.
ГРД зазначила, що причинами виходу, серед іншого, є нереалістичний графік співбесід кандидатів і внесення змін до Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі — ВККСУ), згідно з якими ВККСУ зазначає про необхідність підписання висновків та інформації усіма членами ГРД, які брали участь в ухваленні рішення. Окрім того, члени ГРД вказують, що, на їх думку, процедури оцінювання є непрозорими.
Українське законодавство не передбачає можливості та механізму припинення участі ГРД у кваліфікаційному оцінюванні.
Асоціація визнає, що під час конкурсу до Верховного Суду ГРД виконала значний обсяг роботи для обрання на посади суддів доброчесних кандидатів. Однак ситуація, яка склалася у зв’язку із заявою ГРД про припинення її участі у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів, негативно вплине як на цей процес, так і на рівень довіри суспільства і міжнародної спільноти до результатів такого оцінювання.
Наголошуємо на тому, що ГРД — це інституція, обсяг повноважень та завдань якої визначено законом, і як інституція ГРД не може заявити про припинення виконання законодавчо визначених повноважень та завдань, для яких вона була створена. Тому Асоціація рекомендує своїм представникам у складі ГРД продовжувати виконувати обов’язки і сприяти врегулюванню ситуації.
Асоціація закликає ГРД та ВККСУ до діалогу та пошуку оптимальних шляхів налагодження співпраці задля формування доброчесного суддівського корпусу.