Східноукраїнський юридичний форум: про право і не тільки
ДНІПРО — 15 березня 2018 року. Асоціація правників України провела VI Східноукраїнський юридичний форум — наймасштабнішу подію ринку юридичних послуг східноукраїнського регіону. Захід вже вшосте став унікальним майданчиком для професійної дискусії правників з усіх регіонів України та усіх галузей права.
Відкрився форум традиційно вітальною кавою та вітальними словами Максима Шевердіна, члена Правління Асоціації правників України, керуючого партнера АО «Шевердін і партнери», та голови Відділення АПУ в Дніпропетровській області Олексія Савчука. Правники привітали гостей, подякували партнерам заходу та анонсували зміст і спікерів запланованих сесій.
Професійну дискусію почали з оновленого процесуального законодавства. Під головуванням Максима Шевердіна, члена Правління Асоціації правників України, керуючого партнера АО «Шевердін і партнери», провідні правники та судді обговорили пропозиції щодо вдосконалення процесуальних кодексів, запобігання зловживанню процесуальними правами, пропорційність у господарському судочинстві, відшкодування витрат на професійну правничу допомогу тощо.
В обговоренні брали участь Людмила Волкова, керуючий юрист МЮФ Kinstellar, екс-суддя, Ірина Верба, суддя-спікер Дніпропетровського окружного адміністративного суду, та Володимир Ващенко, партнер VB PARTNERS (скайпом).
Володимир Ващенко звернув увагу, що наразі запроваджується змагальний процес, тобто суд має виступати в якості арбітра — лише оцінювати зібрані сторонами докази. На це Ірина Верба зауважила, що адміністративна юстиція не готова до змагального процесу, і вони будуть продовжувати витребовувати докази. Людмила Волкова додала, що завдання судочинства — ефективний захист, який важко уявити в ситуації, коли суд абстрагується і є лише спостерігачем.
Також обговорили висновок експерта в галузі права та в якому випадку він подається. Людмила Волкова вважає, що такий висновок судом оцінюється як певна думка фахівця, оскільки сам суд має надавати оцінку і тлумачення норм права. Олексій Савчук опонує, що суддя не зобов’язаний бути спеціалістом в усіх галузях права, тому висновок експерта буде доречним.
Цікава дискусія відбулася навколо питання зловживання процесуальними правами. Ірина Верба звернула увагу, що чітко встановлені процесуальні строки обмежують зловживання сторін, адже судді, в першу чергу, не зацікавлені у порушенні термінів розгляду справи. Цю позицію судді спростував Володимир Ващенко, нагадавши, що саме судді часто зловживають процесуальними правами. Тож адвокати і судді спільно намагалися знайти рішення цієї проблеми.
Друга сесія форуму була присвячена модернізації КПК. Кращі адвокати-практики Євген Грушовець, адвокат, партнер Ario Law Firm, Оксана Дитинко, адвокат, партнер Fomin&Partners, та Марина Старовойтова, заступник голови правління ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», на основі власного досвіду дискутували щодо нових правил оскарження підозри, посилення принципу змагальності, спрогнозували перспективу дотримання розумних процесуальних строків та обговорили новели призначення експертиз.
Модератором дискусії був Сергій Тарасевич, старший партнер АО «Смирнов, Тарасевич та партнери».
Дискусійним виявилося питання щодо можливості оскарження підозри. Так, Марина Старовойтова бачить більше позитиву у запровадженні такого положення. Оксана Дитинко не підтримує його впровадження, а Євген Грушовець вважає, що ця норма настільки недосконала, що носитиме дискредитаційний характер для всіх сторін процесу.
Щодо строків, учасники зійшлись на думці, що недоцільно встановлювати чіткі строки розгляду справ, оскільки це може викликати зловживання зі сторони правоохоронних органів, котрі можуть закривати низку справ на підставі завершення строків їх розгляду, без належного розслідування. Також не викликала особливих дискусій норма щодо монополії призначення експертиз, оскільки вона, на думку учасників, суперечить принципу змагальності сторін та була лобійована певними силами.
Євген Грушовець вважає, що новели КПК скасують повністю або в частині, коли слідчі судді та інші учасники процесу відчують на практиці їх недосконалість.
Неймовірно цікава панельна дискусія щодо складових успішного юридичного бізнесу розгорнулася під керівництвом модератора Ірини Химчак, партнера комунікаційної та маркетингової групи BeCentric.
Денис Миргородський, керуючий партнер АФ «Династія», Олена Пархоменко, директор з розвитку бізнесу ЮК ILF, Микола Мельников, партнер Interlegal, Олександр Бондарчук, керуючий партнер ЮА «Абсолют», та Роксолана Костур, партнер АО «Матвіїв і Партнери», обговорили практичні кейси ефективної комунікації та структурування всередині АО, поділилися власними спостереженнями та досвідом щодо PR та просування компанії або окремого юриста, а також щодо того, як може вплинути «токсична» репутація клієнта на персональний бренд.
Денис Миргородський почав розмову про якість та замінність юридичного персоналу. Наразі, за його словами, у Дніпрі складно відновлювати команду юристів з низки причин, зокрема, через низьку якість освіти. Тому юридичні компанії організують навчання молодих кадрів на базі компаній.
В Одесі, на думку Миколи Мельникова, такої проблеми не існує, є питання ефективного керівництва. Важливо правильно ставити задачу і направляти ресурс у потрібному напрямі, щоб отримати очікуваний результат. У Львові, зауважила пані Костур, проблеми з молодими юристами-випускниками немає, хоча компанія, яку вона представляє, теж практикує стажування і навчання студентів.
Олена Пархоменко розповіла про нові ролі не-юристів у юрбізнесі та структурування команди і процесів для розширення бізнесу. А Олександр Бондарчук підкреслив, як важливо гнучко реагувати на всі зміни зовнішніх і внутрішніх факторів.
Спеціальна доповідь Діми Гадомського, CEO Axon Partners, на тему: «Софт для юристів: між Hyperloop і MS-DOS», у якій він розповів, яким софтом користуються британські юридичні компанії різного ґатунку і що потенційно буде доступно нашим компаніям у майбутньому. Також мимохідь провів паралелі з українськими компаніями, котрі надають подібні послуги. Діма звернув увагу: «Найбільші світові компанії давно використовують штучний інтелект, поки ми сміємося над потенційною можливістю його застосування», та резюмував, що прогрес неминучий, і варто бути до нього готовим.
Наостанок під модеруванням Олексія Савчука, директора АК «Ассирія», поговорили про юридичні особливості Східноукраїнського регіону. Участь в обговоренні брали Максим Корнєв, заступник генерального директора з правових питань, член Правління ПАТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат», Антон Харитонов, голова QFM Group, Сергій Сливка, комерційний директор Grand Distribution, та Сергій Смірнов, радник Sayenko Kharenko.
Під час дискусії порушили проблеми та потреби великого промислового бізнесу, окреслили юридичні виклики рітейлу, поговорили про форензік та інші інструменти попередження ризиків для бізнесу.
Асоціація правників України висловлює вдячність усім спікерам та гостям за змістовні доповіді та цікаві дискусії, також дякує партнерам заходу: ексклюзивному генеральному партнеру АК «Ассирія», партнерам форуму: ЮА «Абсолют», VB PARTNERS, АО «Шевердін і партнери», партнерам сесії: Ario Law Firm, Axon Partners, АО «Смирнов, Тарасевич та партнери», фінансова, організаційна та фахова участь яких забезпечила проведення форуму на високому професійному рівні.