Зупинення реєстрації податкових накладних — чи вирішать нові правила старі проблеми?

КИЇВ 01 лютого 2018 року. Провідні правники, бухгалтери та держслужбовці зібралися на круглий стіл вкотре обговорити ситуацію, що склалася навколо блокування податкових накладних. Організатор заходу — Комітет з податкового та митного права Асоціації правників України.

Ключовою темою дискусії став проект Постанови КМУ «Про затвердження порядку визначення підстав та механізмів зупинення реєстрації, реєстрації зупинених податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування».

Модератором круглого столу виступила Тетяна Лисовець, голова Комітету АПУ з податкового та митного права, старший партнер АО «АК «Соколовський і партнери». Модератор окреслила проблему і звернулася до інспектора Ради бізнес-омбудсмена Кирила Сластунова з проханням прокоментувати «внутрішню кухню» роботи над проектом.

Інспектор розповів про історію і мотивацію розробки цього проекту та окреслив проблеми, що виникнуть на шляху імплементації Постанови та її застосування. Втім, як зазначив доповідач, такий Порядок (передбачений проектом Постанови) є необхідною умовою існування закріпленої законом системи зупинення реєстрації податкових накладних.

«Система зупинення реєстрації накладних була введена в дію у липні 2017 року на основі норм ПКУ. Функціонування системи викликало різку негативну реакцію у бізнес-середовищі і, як наслідок, ВРУ зобов’язала Уряд (а по суті Мінфін) розробити новий порядок з урахуванням здобутого досвіду та проблемних питань, що мали місце під час першої спроби впровадження механізму блокування накладних. Однак більшість скарг, які надходили до мене як інспектора Ради бізнес-омбудсмена, були обумовлені не недосконалістю положень діючого на той момент порядку, а фактично — їх невиконанням фіскальною службою», — висловив свою особисту експертну думку Кирил Сластунов.

Він зазначив, що повторний запуск системи блокування, ймовірно, теж не стане безболісним, проте її впровадження є вимогою закону, тобто це саме той шлях, який законодавець обрав для боротьби з фіктивними операціями. Тому наразі важливо розробити положення проекту Постанови максимально якісно для мінімізації негативних «побічних ефектів».

Наталія Куріленко, старший радник, керівник податкової практики АО «АК «Соколовський і Партнери», проаналізувала критерії, закладені у проекті Постанови, за якими оцінюватимуть податкові накладні при прийнятті рішення про зупинення їх реєстрації.

Крім того, експерти звернули увагу, що проектом передбачаються нові повноваження контролюючого органу щодо здійснення моніторингу, оцінки ступенів ризиків, визначення позитивної податкової історії платника податків. Хоча вони мають бути встановлені Законом.

Зазнало критики, серед інших, і положення про подачу пояснень лише в електронній формі, оскільки це є звуженням прав платника податків.

Тетяна Лисовець озвучила позицію Мінфіну та ознайомила присутніх із планами Міністерства щодо врегулювання ситуації з накладними з метою покращення умов функціонування реального законного бізнесу.

Позицію фіскальної служби висловив Дмитро Мішалов, начальник управління організаційної роботи щодо прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем ДФС України. Доповідач пояснював ситуацію з блокуванням накладних тим, що все ж більшість заблокованих накладних спрямовані на зупинення фіктивних операцій. «Система працює в напрямі фіктивного секторі ефективно», — зауважив пан Мішалов.

Він аргументовано прокоментував усі зауваження в сторону податкової. На його думку, проект Постанови на рівні Міністерства змінюватися не буде, з його текстом можна буде ознайомитися найближчим часом.

Щодо політичної складової проблеми з блокуванням накладних свою думку висловив Антон Поляничко, голова наукової ради Асоціації податкових радників. Він розкрив ризикові моменти проекту Постанови, звернув увагу на відсутність вичерпного переліку підстав блокування накладних та відсутність механізму поновлення реєстрації накладних.

Віта Форсюк, керівник податкової практики юридичної компанії Jurimex, прокоментувала можливість платника податків захищатися від блокування, особливості розгляду справ у суді та окреслила перспективи судового розгляду у разі прийняття проекту Постанови.

АПУ вже не вперше проводить заходи, присвячені обговоренню проблеми блокування податкових накладних і, очевидно, не востаннє. Долучайтеся до обговорення, слідкуйте за нашими анонсами на сайті та Фейсбук-сторінці АПУ. З нами цікаво.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES